Swiatzwierzat.pl
Bałtyk

Marek BAZAK/East News

Takiego plażowicza nikt się nie spodziewał. Mors arktyczny wylegiwał się w pobliżu Mielna

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W czwartek, 23 czerwca na dzikiej plaży w pobliżu Mielna zaobserwowano zwierzę, które nie powinno się tam znaleźć. Mowa o... morsie. Naturalnym miejscem występowania gatunku morskiego ssaka są wybrzeża Arktyki. Skąd ten piękny okaz wziął się w Polsce?

Gatunek dużego drapieżnego ssaka morskiego, a zarazem jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki rodziny morsowatych przypłynął do Polski. Nietypowego gościa można było zaobserwować na mieleńskiej plaży.

Mielno. Na plaży znaleziono morsa arktycznego

Zdjęcie morskiego ssaka, który wylegiwał się na plaży i w najlepsze odpoczywał po długiej podróży, udało się zrobić tamtejszej radnej. Spacerowicze mogli na niego natrafić w odludnym odcinku pomiędzy kanałem jamneńskim a miejscowością Łazy.

Morsy żyją wyłącznie w wodach arktycznych i raczej nie są spotykane w tej części świata. Stąd Sebastian Barszczewski z błękitnego patrolu WWF stwierdza, że to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na polskich plażach.

znęcanie

Ciągnął psa na lince za samochodem. DIOZ na tropie oprawcy zwierząt

CZYTAJ DALEJ

Zwierzę jest już pod opieką specjalistów, którzy apelują o niezbliżanie się do morskich stworzeń - niezależnie, czy jest to mors z odległej Arktyki, czy nasze rodzime foki.

Zwierzęciu spodobało się w Bałtyku?

Warto wspomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce tydzień temu na niemieckiej wyspie Rugia na Bałtyku. W czwartek rano 16 czerwca, ku olbrzymiemu zaskoczeniu spacerowiczów, z morza wyłoniła się młoda samica morsa. Zwierzę oceniono na zdrowe, gdyż nie miało żadnych widocznych obrażeń. Naukowcy podejrzewają, że osobnik widziany na plaży koło Mielna może być tym samym morsem.

- Podobno chciał zobaczyć, czy jego pomnik przy ul. Kościuszki ma się dobrze Inna wersja jest taka, że pomyliły mu się daty, bo chciał pojawić się na Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie - żartują dziennikarze lokalnego portalu "Puls Mielna".

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Wyborcza

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >