Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Takiego plażowicza nikt się nie spodziewał. Mors arktyczny wylegiwał się w pobliżu Mielna
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 23.06.2022 17:01

Takiego plażowicza nikt się nie spodziewał. Mors arktyczny wylegiwał się w pobliżu Mielna

Bałtyk
Marek BAZAK/East News

W czwartek, 23 czerwca na dzikiej plaży w pobliżu Mielna zaobserwowano zwierzę, które nie powinno się tam znaleźć. Mowa o... morsie. Naturalnym miejscem występowania gatunku morskiego ssaka są wybrzeża Arktyki. Skąd ten piękny okaz wziął się w Polsce?

Gatunek dużego drapieżnego ssaka morskiego, a zarazem jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki rodziny morsowatych przypłynął do Polski. Nietypowego gościa można było zaobserwować na mieleńskiej plaży.

Mielno. Na plaży znaleziono morsa arktycznego

Zdjęcie morskiego ssaka, który wylegiwał się na plaży i w najlepsze odpoczywał po długiej podróży, udało się zrobić tamtejszej radnej. Spacerowicze mogli na niego natrafić w odludnym odcinku pomiędzy kanałem jamneńskim a miejscowością Łazy.

Morsy żyją wyłącznie w wodach arktycznych i raczej nie są spotykane w tej części świata. Stąd Sebastian Barszczewski z błękitnego patrolu WWF stwierdza, że to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na polskich plażach.

Zwierzę jest już pod opieką specjalistów, którzy apelują o niezbliżanie się do morskich stworzeń - niezależnie, czy jest to mors z odległej Arktyki, czy nasze rodzime foki.

Zwierzęciu spodobało się w Bałtyku?

Warto wspomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce tydzień temu na niemieckiej wyspie Rugia na Bałtyku. W czwartek rano 16 czerwca, ku olbrzymiemu zaskoczeniu spacerowiczów, z morza wyłoniła się młoda samica morsa. Zwierzę oceniono na zdrowe, gdyż nie miało żadnych widocznych obrażeń. Naukowcy podejrzewają, że osobnik widziany na plaży koło Mielna może być tym samym morsem.

- Podobno chciał zobaczyć, czy jego pomnik przy ul. Kościuszki ma się dobrze Inna wersja jest taka, że pomyliły mu się daty, bo chciał pojawić się na Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie - żartują dziennikarze lokalnego portalu "Puls Mielna".

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Wyborcza