Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Martwa foka na plaży w Gąskach. Eksperci ustalają przyczynę śmierci zwierzęcia
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.06.2022 12:27

Martwa foka na plaży w Gąskach. Eksperci ustalają przyczynę śmierci zwierzęcia

Zdjęcie ilustracyjne
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Pewien turysta dokonał smutnego odkrycia w miejscowości Gąski nad Bałtykiem. Podczas porannego spaceru brzegiem plaży natknął się na ciało morskiego zwierzęcia. O zdarzeniu niezwłocznie powiadomiono wolontariuszy Błękitnego Patrolu WFF.

W minioną niedzielę, tj. 5 czerwca pan Grzegorz wybrał się na spacer po plaży w miejscowości Gąski (woj. zachodniopomorskie). W trakcie przechadzki jego uwagę zwróciło ciało, które zostało wyrzucone na brzeg przez bałtyckie fale. Należało ono do przedstawiciela gatunku, które zgodnie z polskim prawem, objęty jest ochroną.

Turysta znalazł na plaży ciało foki

Jak podaje TVN24, pan Grzegorz powiadomił odpowiednie służby. Godzinę później na plaży pojawili się wolontariusze należący do Błękitnego Patrolu WWF, których przeszkolono do pomagania fokom, morświnom i ptakom morskim.

Na miejscu przeprowadzono oględziny ciała, z których wynika, że nie nosiło ono śladów brutalnego traktowania przez człowieka. Istnieje przypuszczenie, że do śmierci zwierzęcia mogło doprowadzić zakażenie, jakie wdało się w okolicach pyska. Do infekcji mogło dojść w wyniku zaczepienia o haki pułapek łososiowych. Oficjalna przyczyna śmierci zwierzęcia zostanie ustalona przez ekspertów ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, gdzie dostarczono ciało odnalezionej foki.

Foka - zagrożona perła Bałtyku

W Bałtyku żyją trzy gatunki fok: pospolita, obrączkowana i szara, jednakże to właśnie ta ostatnia jest najliczniejszym ssakiem żyjącym w polskim morzu. Mimo to, status populacji foki szarej w Bałtyku nadal jest oceniany jako zły.

Niestety, morskie stworzenia zmagają się z wieloma zagrożeniami - począwszy od sieci rybackich, a kończąc na zanieczyszczeniach chemicznych i podwodnych hałasach. Zwierzęta te prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Ląd służy im za miejsce, w którym odpoczywają i wydają na świat młode.

Pojawienie się fok na plaży wywołuje zazwyczaj sensację wśród plażowiczów. Dzikie stworzenie na widok człowieka odczuwa strach, a zbiegający się tłum stresuje zwierzę, co może doprowadzić do tragedii.

Foki szare, które potrzebują spokojnej plaży, nie zadomowią się tam, gdzie nie będą czuły się bezpiecznie, przez co nie wracają już w miejsca, gdzie doświadczyły stresu. Dlatego organizacja WWF Polska domaga się respektowania ochrony tego gatunku.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: TVN24, facebook/fokarium