Tak krokodyle reagują na płacz dzieci. Zaskakujące wnioski po przeprowadzeniu eksperymentu
Grupa naukowców badających reakcję krokodyli nilowych na płacz dzieci doszła do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że ogromne gady reagują na zawodzenie człekokształtnych w ściśle określony sposób. Mają ku temu ważne powody.
Krokodyle kryją mnóstwo tajemnic
Krokodyle to zwierzęta, które ze względu na swoje rozmiary, pancerną budowę ciała i ogromne zęby budzą ogromny respekt. Pomimo tego, że gady te są badane od lat przez specjalistów z różnych zakątków świata, wciąż dowiadujemy się o nich nowych rzeczy.
Jednym z najbardziej niesamowitych faktów na temat krokodyli jest to, że istniały one już w czasach dinozaurów. Dlatego są nazywane żywymi skamieniałościami. Jednak zwierzęta te równie dobrze radzą sobie w nowożytności. Naukowcy z Claude Bernard University Lyon odkryli niedawno, że krokodyle nilowe reagują na płacz niemowląt. Co więcej, wiedzą, co on oznacza. Pomimo tego, że zwierzęta człekokształtne pojawiły się stosunkowo późno, pancerne gady zdają sobie sprawę z tego, czego się po nich spodziewać.
Krokodyle reagują na płacz ludzkich dzieci
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy krokodyle nilowe ( Crocodylus niloticus ) reagują na płacz dziecka. Efekty przeprowadzonych badań bardzo ich zaskoczyły. Okazało się, że ogromne gady reagują na dziecięce zawodzenie w ściśle określony sposób. Wyniki wyjątkowej pracy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Royal Society B: Biological Sciences. Eksperci podkreślili, że dla zwierząt nie robi wielkiej różnicy to, czy słyszą płacz ludzkich, czy szympansich dzieci. Prawdopodobnie wszystkie człekokształtne są traktowane przez krokodyle nilowe jednakowo. Specjaliści sprawdzali reakcję krokodyli na zawodzenie, które miało różne cele:
- zwrócenie na siebie reakcji opiekuna;
- wyrażenie niezadowolenia (które rodzice niektórych niemowląt często słyszą np. przy kąpaniu dziecka);
- płacz wywołany bólem.
Płacz, w zależności od powodu i celu różni się wysokością dźwięku, czasem trwania oraz dynamiką.
Naukowcy wysnuli kilka wniosków
W badaniu wzięło udział 300 krokodyli nilowych żyjących w CrocoParc w Maroku. Na terenie tej jednostki rozstawiono głośniki, z których puszczano gadom różne wersje płaczu. Dźwięki okazały się być dla zwierząt bardzo interesujące. Wiele osobników natychmiast po usłyszeniu ich zbliżało się do głośników. Niektóre próbowały nawet gryźć sprzęt. Eksperci zachowanie zwierząt określili bardziej jako ciekawskie niż agresywne.
Naukowcy podejrzewają, że reakcje samic mogły być spowodowane ich instynktem opiekuńczym . Samice krokodyli są bardzo troskliwymi matkami, które reagują na zawodzenie swoich młodych. Badacze nie wykluczyli jednak tego, że płacz człekokształtnych jest dla krokodyli nilowych atrakcyjnym bodźcem, ponieważ mogą postrzegać go jako okazję do łatwo dostępnej przekąski . Wiele wskazuje na to, że gady doskonale zdają sobie sprawę z tego, że płacz może oznaczać to, że młode i bezbronne zwierzę jest pozbawione opieki rodziców.
Źródło: focus.pl