Swiatzwierzat.pl
Kaszaloty

screen z materiału filmowego, fot. Sarah Baldock

Tajemnicze zgony zwierząt u wybrzeży Australii. Co doprowadziło do ich śmierci?

21 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Aura tajemniczości spowija śmierć młodych samców kaszalotów, które na początku tego tygodnia znaleziono u północnych wybrzeży Tasmanii. Zaledwie dzień później stado około 230 grindwali wylądowało na pobliskiej plaży. Naukowcy szukają przyczyn alarmującego zjawiska.

Ocean masowo wyrzuca na brzeg zwierzęta. 14 ciał młodych kaszalotów zostało ostatnio znalezionych w pobliżu Strahan na zachodnim wybrzeżu Tasmanii.

Martwe kaszaloty wyrzucone na brzeg australijskiej wyspy

Jak poinformowano w oficjalnym oświadczeniu, martwe wieloryby zostały odkryte w poniedziałek po południu na wyspie King części stanu Tasmania w Cieśninie Bassa między Melbourne a północnym wybrzeżem Tasmanii.

Zdjęcia rozpowszechniane przez australijskie służby przedstawiały wieloryby leżące na boku w płytkiej wodzie na skalistym brzegu wyspy. Ze względu na swoją potężną wagę, która może osiągać nawet do trzech ton, oraz trudne ukształtowanie terenu, władze wyspy mają problem z pozbyciem się ciał martwych kaszalotów.

BeFunky-collage - 2022-09-21T140807.368

Anna Karwan pochwaliła się owczarkiem australijskim. Czy kupowanie rasowych psów to snobizm?

CZYTAJ DALEJ

- Widok kaszalotów w Tasmanii nie jest niczym niezwykłym, a obszar, w którym wieloryby utknęły, mieści się w normalnym zakresie ich siedlisk – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Departament Zasobów Naturalnych i Środowiska (NRE).

W pobliżu znaleziono stado około 200 grindwali

W sprawie niewyjaśnionych zgonów wielorybów wszczęto śledztwo. Biolodzy zajmujący się dziką przyrodą w asyście lekarzy weterynarii udali się we wtorek na wyspę, aby zbadać martwe osobniki. Na razie wciąż nie wiadomo, co doprowadziło do śmierci zwierząt.

Należy nadmienić, że zaledwie dzień później na sąsiedniej wyspie fale oceanu wyrzuciły na brzeg około 230 grindwali. Departament Parków i Dzikiej Przyrody monitoruje sytuację na miejscu.

Jak podaje "The Guardian", ssaki z rodziny delfinowatych wylądowały na plaży Ocean Beach. Niektóre walenie zostały również wyrzucone na piasek w porcie Macquarie. Około połowa z nich przeżyła, dzięki szybkiej akcji ratunkowej. Zwierzęta są tymczasowo przykrywane specjalnymi kocami i polewane wodą.

Historia lubi się powtarzać?

To nie pierwsze przypadek masowego wyrzucenia zwierząt na mieliznę, które miało miejsce na Tasmanii. Dokładnie dwa lata wcześniej miała tam miejsce niemal identyczna katastrofa. Wówczas setki grindwali wylądowały na mieliźnie w porcie Macquarie.

Pomimo trwających blisko tydzień wysiłków ratowników, spośród 470 wielorybów udało się uratować zaledwie 111 osobników.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: interia.pl, The Associated Press

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >