Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Tajemnicze zgony zwierząt u wybrzeży Australii. Co doprowadziło do ich śmierci?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.09.2022 16:17

Tajemnicze zgony zwierząt u wybrzeży Australii. Co doprowadziło do ich śmierci?

Kaszaloty
screen z materiału filmowego, fot. Sarah Baldock

Aura tajemniczości spowija śmierć młodych samców kaszalotów, które na początku tego tygodnia znaleziono u północnych wybrzeży Tasmanii. Zaledwie dzień później stado około 230 grindwali wylądowało na pobliskiej plaży. Naukowcy szukają przyczyn alarmującego zjawiska. Ocean masowo wyrzuca na brzeg zwierzęta. 14 ciał młodych kaszalotów zostało ostatnio znalezionych w pobliżu Strahan na zachodnim wybrzeżu Tasmanii.

Martwe kaszaloty wyrzucone na brzeg australijskiej wyspy

Jak poinformowano w oficjalnym oświadczeniu, martwe wieloryby zostały odkryte w poniedziałek po południu na wyspie King części stanu Tasmania w Cieśninie Bassa między Melbourne a północnym wybrzeżem Tasmanii.

Zdjęcia rozpowszechniane przez australijskie służby przedstawiały wieloryby leżące na boku w płytkiej wodzie na skalistym brzegu wyspy. Ze względu na swoją potężną wagę, która może osiągać nawet do trzech ton, oraz trudne ukształtowanie terenu, władze wyspy mają problem z pozbyciem się ciał martwych kaszalotów.

- Widok kaszalotów w Tasmanii nie jest niczym niezwykłym, a obszar, w którym wieloryby utknęły, mieści się w normalnym zakresie ich siedlisk – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Departament Zasobów Naturalnych i Środowiska (NRE).

W pobliżu znaleziono stado około 200 grindwali

W sprawie niewyjaśnionych zgonów wielorybów wszczęto śledztwo. Biolodzy zajmujący się dziką przyrodą w asyście lekarzy weterynarii udali się we wtorek na wyspę, aby zbadać martwe osobniki. Na razie wciąż nie wiadomo, co doprowadziło do śmierci zwierząt.

Należy nadmienić, że zaledwie dzień później na sąsiedniej wyspie fale oceanu wyrzuciły na brzeg około 230 grindwali. Departament Parków i Dzikiej Przyrody monitoruje sytuację na miejscu.

Jak podaje "The Guardian", ssaki z rodziny delfinowatych wylądowały na plaży Ocean Beach. Niektóre walenie zostały również wyrzucone na piasek w porcie Macquarie. Około połowa z nich przeżyła, dzięki szybkiej akcji ratunkowej. Zwierzęta są tymczasowo przykrywane specjalnymi kocami i polewane wodą.

Historia lubi się powtarzać?

To nie pierwsze przypadek masowego wyrzucenia zwierząt na mieliznę, które miało miejsce na Tasmanii. Dokładnie dwa lata wcześniej miała tam miejsce niemal identyczna katastrofa. Wówczas setki grindwali wylądowały na mieliźnie w porcie Macquarie.

Pomimo trwających blisko tydzień wysiłków ratowników, spośród 470 wielorybów udało się uratować zaledwie 111 osobników.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: interia.pl, The Associated Press

Polecane