Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rytualna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Aktywiści wywalczyli ograniczenia
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 15.07.2022 10:30

Rytualna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Aktywiści wywalczyli ograniczenia

Wysypy Owcze1
fot. Erik Christensen - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=351854

Grindadrap to wielowiekowa tradycja z Wysp Owczych polegająca na masowym zabijaniu ssaków morskich. Pomimo sprzeciwu ze strony aktywistów, rząd nadal nie zamierza zatrzymywać rytuału. Obrońcom zwierząt udało się wywalczyć jedynie drobną zmianę.

Tylko w zeszłym roku podczas grindadrap życie straciło prawie 1,5 tys. zwierząt. Według organizacji "Sea Shepherd" metody stosowane podczas rytuału są okrutne i przyczyniają się do ogromnego cierpienia zwierząt. Władze Wysp Owczych są jednak innego zdania.

Grindadrap - rytualna rzeź ssaków morskich

Zwyczaj z Wysp Owczych już od lata budzi kontrowersję. Gdy w zeszłym roku ponad tysiąc ssaków morskich wykrwawiło się w wodzie, aktywiści postanowili zacząć działać. Petycję o zakazanie grindadrapu podpisało aż 1,3 mln osób. Mimo to władze pozostały przy swoim.

Według rządu grindadrap jest "ważnym uzupełnieniem środków utrzymania Wysp Owczych". Jednak ze względu na rekordowy połów z września 2021 roku, przez dwa kolejne lata rytuał ma być ograniczony do 500 sztuk rocznie.

  Na czym polega grindadrap?

Grindadrap to dla mieszkańców Wysp Owczych jeden ze sposobów zdobywania mięsa. Od wieków związany jest z zabijaniem ssaków morskich, głównie grindwali, delfinów i wielorybów. Podczas rytuału mieszkańcy zaganiają zwierzęta motorówkami do brzegu, a następnie zabijają je.

Wydarzenie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Według "Sea Shepherd" i innych aktywistów podczas polowania stosowane są bestialskie metody, zadające cierpienie ssakom. Jednak Sjurdur Skaale, parlamentarzysta z Wysp Owczych, twierdzi, iż śmierć trwa "mniej niż minutę", gdyż przed podcięciem szyi przecina się rdzeń kręgowy. Podczas wywiadu dla Fox News reprezentanci kraju tłumaczyli, iż rytuał jest praktycznie niezbędny do dostarczenia wystarczającej ilości jedzenia mieszkańcom. -  Każdy wieloryb dostarcza społeczności kilkaset kilogramów mięsa i tłuszczu. Mięsa, które w innym wypadku musielibyśmy importować z zagranicy.

Wyspy Owcze
fot. Himmelunäd - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102978940

Whaling in the Faroe Islands
fot. Erik Christensen - Photograph created by Erik Christensen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2228301

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: onet.pl

Tagi: Delfiny