Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > W polskim lesie znaleziono tajemnicze twory. "Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 11.05.2022 10:24

W polskim lesie znaleziono tajemnicze twory. "Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory"

Śluzowce

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w woj. łódzkim natknęli się na tajemnicze żyjątka rodem z horroru. Mowa o śluzowcach, jednym z najdziwniejszych organizmów na świecie. Nie są one ani grzybami, ani roślinami ani zwierzętami. Czym właściwie jest to stworzenie?

Upiorne zdjęcia z Nadleśnictwa Brzeziny obiegły Internet, przyprawiając internautów o dreszcze ze strachu. Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia śluzowców, które stanowią koszmar wyłącznie dla naukowców. Czym właściwie jest ta grupa organizmów stojących na pograniczu grzybów i zwierząt?

Najbardziej tajemnicze organizmy na planecie w polskich lasach

- Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów - wyjaśniają przedstawiciele Lasów Państwowych, zamieszczając zdjęcia autorstwa Marty Dudek-Dziedzic.

Według aktualnego stanu wiedzy naukowej na temat śluzowców, są to organizmy odżywiające się cudzożywnie, występujące we wszystkich ekosystemach lądowych świata, głównie w zbiorowiskach roślinnych. Większość odmian żyje niezależnie od stref klimatycznych, stąd też można je dostrzec również w polskich lasach.

- Jako małe dziecko byłem w lesie z dziadkiem i zobaczyłem coś takiego na ściętym pniu drzewa. Myślałem ze to flaki jakiejś sarny. Całe życie żyłem z tą świadomością, teraz tajemnica została rozwiązana - skomentował jeden z użytkowników Twittera.

"Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory"

Powierzchnia ciała śluzowców może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa. W początkowej fazie rozwoju przybierają różowy lub kremowy kolor, który z czasem ciemnieje. Niemniej jednak ich wczesne stadium rozwoju wygląda dosyć niepokojąco.

- Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl - zauważają leśnicy.

Co ciekawe, śluzowce w poszukiwaniu pożywienia czy światła potrafią się przemieszczać za pomocą nibynóżek, a także reagują na bodźce. Przechodzą wiele skomplikowanych stadiów rozwoju, a ich pożywienie stanowią bakterie, grzyby i pierwotniaki.

Przyznajcie, że na widok tych stworzeń wyobraźnia zaczyna pracować na wysokich obrotach.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe