Swiatzwierzat.pl
Śluzowce

W polskim lesie znaleziono tajemnicze twory. "Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory"

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w woj. łódzkim natknęli się na tajemnicze żyjątka rodem z horroru. Mowa o śluzowcach, jednym z najdziwniejszych organizmów na świecie. Nie są one ani grzybami, ani roślinami ani zwierzętami. Czym właściwie jest to stworzenie?

Upiorne zdjęcia z Nadleśnictwa Brzeziny obiegły Internet, przyprawiając internautów o dreszcze ze strachu. Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia śluzowców, które stanowią koszmar wyłącznie dla naukowców. Czym właściwie jest ta grupa organizmów stojących na pograniczu grzybów i zwierząt?

Najbardziej tajemnicze organizmy na planecie w polskich lasach

- Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów - wyjaśniają przedstawiciele Lasów Państwowych, zamieszczając zdjęcia autorstwa Marty Dudek-Dziedzic.

Według aktualnego stanu wiedzy naukowej na temat śluzowców, są to organizmy odżywiające się cudzożywnie, występujące we wszystkich ekosystemach lądowych świata, głównie w zbiorowiskach roślinnych. Większość odmian żyje niezależnie od stref klimatycznych, stąd też można je dostrzec również w polskich lasach.

- Jako małe dziecko byłem w lesie z dziadkiem i zobaczyłem coś takiego na ściętym pniu drzewa. Myślałem ze to flaki jakiejś sarny. Całe życie żyłem z tą świadomością, teraz tajemnica została rozwiązana - skomentował jeden z użytkowników Twittera.

Zdjęcie ilustracyjne

Brytyjczycy mają poważny problem. „Nie śpimy, bo lisy uprawiają seks"

CZYTAJ DALEJ

"Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory"

Powierzchnia ciała śluzowców może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa. W początkowej fazie rozwoju przybierają różowy lub kremowy kolor, który z czasem ciemnieje. Niemniej jednak ich wczesne stadium rozwoju wygląda dosyć niepokojąco.

- Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl - zauważają leśnicy.

Co ciekawe, śluzowce w poszukiwaniu pożywienia czy światła potrafią się przemieszczać za pomocą nibynóżek, a także reagują na bodźce. Przechodzą wiele skomplikowanych stadiów rozwoju, a ich pożywienie stanowią bakterie, grzyby i pierwotniaki.

Przyznajcie, że na widok tych stworzeń wyobraźnia zaczyna pracować na wysokich obrotach.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >