Swiatzwierzat.pl
Pozostałości po niedźwiedziu

TASR / Milan Kapusta

Lawina zasypała gawrę niedźwiedzia po słowackiej stronie Tatr. Zostały po nim tylko kości i futro

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Badania terenowe przeprowadzone po słowackiej stronie Tatr ujawniły, że przedstawiciel chronionego gatunku poniósł śmierć. Lawina zasypała legowisko śpiącego niedźwiedzia. Zwierzę nie miało szans, by przetrwać.

Przyrodnicy TANAP-u, słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego przypadkowo znaleźli jamę niedźwiedzia. Zamiast śpiącego przedstawiciela chronionego gatunku, pracownicy parku znaleźli jedynie szczątki.

Kolejny niedźwiedź stracił życie w Tatrach

Legowisko drapieżnika znajdowało się zaledwie 2 metry od czerwonego szlaku prowadzącego z Strbskiego Plesa do Popradzkiego Stawu. Wszystko wskazuje na to, że głęboko śpiące zwierzę zostało niespodziewanie zasypane przez lawinę śnieżną, która je zabiła.

Jak podaje słowacki serwis informacyjny Sme.sk, tragiczna śmierć niedźwiedzia najprawdopodobniej miała miejsce kilka dni temu, gdyż na miejscu znaleziono wyłącznie szczątki. Mimo, iż pracownicy TANAP-u usiłowali odkopać zwierzę spod śniegu, zostali wyprzedzeni przez dzikich mieszkańców Tatr.

7787705 1000x

fot. TASR / Milan Kapusta

Sunny

Goldendoodle nie może się nacieszyć trojaczkami. Rodzice przyłapali go w najlepszym momencie

CZYTAJ DALEJ

Przyrodnicy nie są w stanie ustalić dokładnej przyczyny śmierci zwierzęcia, jednak wysoce prawdopodobne, że niedźwiedź zginął na skutek uderzenia lawiny bądź uduszenia pod śniegiem, a następnie żyjące w górach inne drapieżniki zdążyły dobrać się do gawry i napocząć padlinę. Świadczą o tym pozostawione w jamie kości i futro.

7787700 1000x

fot. TASR / Milan Kapusta

Przypomnijmy, że zaledwie dwa tygodnie temu świat obiegły doniesienia o zabiciu innego niedźwiedzia w Tatrach. Około 4-letnia niedźwiedzica zapłaciła najwyższą cenę za nieodpowiedzialne zachowanie turystów, ponosząc śmierć z ręki słowackiego zespołu interwencyjnego.

Osobnik przyzwyczajony do ludzkiej obecności oraz pozostawionego przez turystów jedzenia przestał być samowystarczalny, co z kolei skutkowało zatraceniem naturalnego lęku przed człowiekiem. Z tego względu Słowacka Państwowa Ochrona Przyrody przekazała, że młoda samica niedźwiedzia musiała zostać wyeliminowana.

Zastrzelenie drapieżnika objętego ochroną gatunkową argumentowano tym, iż nawet po przeniesieniu go w inne miejsce, niedźwiedź wróciłby na swoje dawne terytorium lub powtórzył niebezpieczne zachowania na innym terenie.

7 najpiękniejszych ras psów, które wyginęły. Tych czworonogów już nie zobaczysz

Na pytanie, ile jest ras psów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna szacuje, iż obecnie można wyróżnić około 350 odrębnych ras, jednak niektóre z nich już nie istnieją. Jak wyglądały i dlaczego zniknęły? Przedstawiamy 7 wymarłych ras psów, które powinieneś znać.

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: turysci.pl, zakopane.wyborcza.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >