Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Świętujemy Międzynarodowy Dzień Tygrysa. Prezentujemy niezwykłe wideo
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:43

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Tygrysa. Prezentujemy niezwykłe wideo

BeFunky-collage - 2021-07-29T160615.431
Instagram.com @sanantoniozoo

29 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tygrysa! Niezwykłe święto niezwykłych zwierząt ma zwrócić uwagę świata na problemy, z którymi zmaga się nasza planeta, w tym szybko kurczącą się populację tygrysów.

Niestety, Międzynarodowy Dzień Tygrysa nie należy do świąt przesadnie radosnych. Święto ustanowiono w 2010 r. na zjeździe organizacji ekologicznych w Sankt Petersburgu.

Dzień na refleksję o wpływie człowieka na naturę

Celem ustanowienia MIędzynarodowego Dnia Tygrysa było zwrócenie uwagi świata na szybko kurcząca się populację tych wspaniałych zwierząt. Działalność człowieka, kłusownictwo, gwałtowny rozwojów miast i stopniowe zatruwanie środowiska sprawiają, że tygrysów jest na świecie coraz mniej.

Tygrysy to wielkie koty, osiągające masę nawet 300 kg. Występują w Azji, głównie na terenie Indii. W przeszłości stanowiły królewski symbol siły, odwagi i zręczności. Chętnie polowano na nie dla ich wspaniałych skór. Z czasem tygrysy zaczęto tępić na dużą skalę, bo stanowiły zagrożenie dla rolników, kupców, myśliwych i wszystkich tych, którzy pragnęli eksploatować azjatyckie lasy.

Dziś tygrysy znajdują się pod ochroną. Międzynarodowe konwencje regulują ich status, zasady ochrony i hodowli w ogrodach zoologicznych. Niestety, kłusownicy niewiele robią sobie z prawa i nadal na czarnym rynku od czasu do czasu pojawiają się oferty sprzedaży tygrysich skór czy talizmanów wykonanych z części ciał tych wielkich kotów.

Ogrody zoologiczne promują tygrysy

Międzynarodowy Dzień Tygrysa ma skłonić mieszkańców Ziemi do refleksji nad postępującą degradacją środowiska naturalnego, przez którą coraz więcej gatunków staje na krawędzi zagłady.

Wiele instytucji i organizacji prozwierzęcych zaprezentowało dziś atrakcje i materiały multimedialne, związane z życiem tygrysów.

Na przykład zoo w San Antonio w Teksasie opublikowało na swoim Instagramie nagranie, ukazujące zabawy tamtejszego tygrysa.

Wielki kot przypomina nieco swoich domowych kuzynów! Lubi bić łapami w wodę, biegać szaleńczo w różnych kierunkach, czaić się na zwykłe przedmioty. Oglądając tygrysie zabawy, można wyobrazić sobie nasze własne kotki i kocurki, oddające się podobnym zajęciom.

Zobaczcie urocze zabawy tygrysa z San Antonio:

Najpopularniejszy film o tygrysach? Nie zgadniecie

Może ciekawi Was, jakie jest najpopularniejsze w internecie wideo poświęcone tygrysom? To teledysk do piosenki "Roar" Katy Perry.

Teledysk opowiada historię kobiety, która musi przetrwać w dżungli po tym, jak jej partnera zjadł właśnie tygrys. Wideo ma ponad trzy miliardy wyświetleń i trzynaście milionów polubień. Międzynarodowy Dzień Tygrysa to chyba dobra okazja, by je obejrzeć:

Źródło: Instagram.com @sanantoniozoo

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!