Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Świat obiegła tragiczna wiadomość. Najsłynniejszy lew Afryki nie żyje
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 18.06.2021 02:00

Świat obiegła tragiczna wiadomość. Najsłynniejszy lew Afryki nie żyje

Skaza
unsplash/CHIRAG K

W Narodowym Rezerwacie Masai Mara doszło do niewyobrażalnej tragedii. Ekolodzy i miłośnicy przyrody od tygodnia opłakują śmierć jednego z najsłynniejszych lwów na świecie. To wielki i wyjątkowo bolesny cios dla wszystkich miłośników dużych kotów.

Uwielbiany przez wszystkich król dżungli o imieniu Scarface zakończył swoje panowanie. Jego serce wybiło ostatni raz w piątek, 11 czerwca. Zmarł z przyczyn naturalnych w wieku 14 lat.

"Niech jego legenda żyje wiecznie"

- O godz. 13 czasu lokalnego Scarface po raz ostatni zaczerpnął powietrza. Umarł w spokoju, bez żadnych zakłóceń ze strony samochodów i hien - poinformowali pracownicy Narodowego Rezerwatu Masai Mara.

- Mara stracił kolejnego ze swoich wielkich, kultowych samców. Niech jego legenda żyje wiecznie – napisano na facebookowym profilu programu ochrony drapieżników w Kenii.

Skaza swój przydomek zawdzięczał charakterystycznej szramie na pysku, przez którą był do złudzenia podobny do głównego antagonisty z filmu Disneya "Król Lew". Dzięki temu wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych i nieco starszych gości rezerwatu.

- Miał wyjątkowo bujną grzywę, która najwyraźniej sprawia, że ​​lwy są bardziej atrakcyjne dla samic. Był dość wyjątkowy i tak długo utrzymywał się na szczycie z tym szalonym wyglądem i wielką osobowością – powiedział szkocki fotograf przyrody George Logan, autor książki Born Free Foundation, który opisał go jako „gwiazdę rocka z Mary”.

Walczył do samego końca

Eksperci tłumaczą, że większość samców lwów przeżywa około dwa do trzech lat jako przywódcy stada i po tym czasie zwykle jest zabijana przez swoich rywali lub słabnie z powodu obrażeń poniesionych w walce bądź ataku hien. Oczywiście Skaza stanowił wyjątek od tej reguły.

- Lwy mają szczęście, jeśli osiągną wiek15 lat. Przez ostatni tydzień otrzymywaliśmy wiadomości, zdjęcia i filmy z Kenii, pokazujące, jak Scar najwyraźniej walczy i zbliża się do końca - informuje Logan. - Powiedziałbym, że był najsłynniejszym lwem na świecie.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi: Lew ZOO Śmierć