Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Stwór z głębin zainteresował się kamerą podwodną. Nagranie robi wrażenie
fot. youtube/The University of Western Australia

Stwór z głębin zainteresował się kamerą podwodną. Nagranie robi wrażenie

5 czerwca 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Badacze z The University of Western Australia opublikowali w sieci nagranie, które udało im się zarejestrować przez zupełny przypadek. Stwór z głębin, który wyraźnie zainteresował się kamerą spuszczaną w otchłań wód Oceanu Spokojnego. Kałamarnica nie kryła ciekawości specjalistycznym sprzętem służącym do badań.

Zwierzę w głębinach zainteresowała kamera

Badacze z Uniwersytetu Australii Zachodniej byli w trakcie analizy głębin Pacyfiku. By wykonać wszystkie pomiary, spuścili kamerę na głębokość aż 5 km po wodę . Gdy wszystko poszło zgodnie z planem, podczas wyciągania sprzętu doszło do zaskakującej sceny , którą oczywiście udało się zarejestrować.

Zamieszkująca głębiny Oceanu Spokojnego kałamarnica najwyraźniej potraktowała kamerę podwodną za wroga . Sprzęt sprowokował ją do ataku, co trzeba przyznać, robi ogromne wrażenie. Udostępniony przez naukowców film to nie tylko gratka dla pasjonatów wodnych stworzeń, ale i wielu innych użytkowników sieci.

Masowe protesty w Turcji. Widmo śmierci zawisło nad 10 milionami psów
Oddała psa pod opiekę dziadka. Nigdy nie posądziłaby seniora o takie zachowanie

Kałamarnica zaatakowała kamerę

Dla badaczy obecność zwierzęcia na tej głębokości była zaskoczeniem. Jednakże głowonóg próbował zaatakować ich sprzęt ok. kilometra pod wodą . Imponuje nie tylko jego krwista barwa, ale przede wszystkim rozmiar. Zwierzę mierzyło bowiem około 2 metry.

Kałamarnicy żyjącej w głębinach, gdzie nie dociera nawet światło słonecznie, wyraźnie nie spodobał się sprzęt naukowców. Widząc go, w pierwszej chwili starała się go odstraszyć, a gdy to nie zadziałało, przeszła do ataku . Zwinnie oplotła kamerę mackami.

To charakterystyczne zachowanie dla kałamarnic żyjących w głębinach

Kałamarnica z gatunku Taningia danae to jeden z największych przedstawicieli głowonogów żyjących w morskich odmętach . Największy okaz, jaki udało się namierzyć człowiekowi, ważył 161 kg. W wodach Pacyfiku można spotka jednak większe gatunki takie jak kalamarce, które osiągają nawet kilkanaście metrów długości.

Co ciekawe nagranie powstało przez przypadek , bowiem badacze zajmowali się wtedy eksploracją miejsca zlokalizowanego ponad 5 kilometrów pod wodą — rowu głębinowego przy wyspie Samoa. Jak się okazuje, takie zachowanie kałamarnicy jest zupełnie normalne . Typowym dla jej gatunku jest atakowanie znienacka potencjalnych przeciwników, jakim w tej sytuacji była kamera głębinowa.

kałamarnica
fot. youtube/The University of Western Australia
Orłosęp widziany w Poznaniu trafił do zoo. Jego historia może zaskoczyć
Właściciele porzucili niespełna rocznego psa. Odważyli się tylko zostawić kartkę
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy