Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nagranie strzykwy morskiej podbija sieć. Zwierzę zafascynowało internautów
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.04.2024 14:38

Nagranie strzykwy morskiej podbija sieć. Zwierzę zafascynowało internautów

ogórek morski
fot. pixabay/Steph684, Twitter/RealUntoldStory

Nie da się ukryć, że morskie głębiny są fascynujące nie tylko dla zapalonych nurków i miłośników tej przyrody. Wody kryją w sobie wiele tajemnic, a o niektórych nadal nie mamy pojęcia. Na dnach kryją się także niezwykle intrygujące zwierzęta. Jednym z nich bez dwóch zdań jest ogórek morski.

Zwierzęta zamieszkujące morskie głębiny nie przestają fascynować

Nie da się ukryć, że niektóre zwierzęta morskie nie są tak powszechnie znane, jak te, które można spotkać znacznie częściej na lądzie. Jednym z fascynujących stworzeń jest ogórek morski. Jego nazwa na pewno większości kojarzy się z warzywem, jednak w prawdzie zwierzę nie ma z nim nic wspólnego. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych częściach świata uważa się go za afrodyzjak.

Ogórek morski to strzykwa, czyli istota pokrewna rozgwiazdom i jeżowcom. Zamieszkuje oceany, gdzie najczęściej osadza się na dnie, w szczelinach skalnych i mule. Należy zaznaczyć, że odgrywa bardzo ważną rolę w tamtejszym ekosystemie.

4-miesięczny szczeniak wymagał operacji. Na prześwietleniu wyszło, co zjadł Idziesz na spacer do lasu? Patrz pod nogi, w sieci pojawiło się ostrzeżenie

Ogórek morski oczarował internautów

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ogórek morski konsumuje to, co udało mu się znaleźć na dnie. Rurkowate odnogi, które wychodzą z jego ciała, idealnie sprawdzają się w roli macek dostarczających pokarm do aparatu gębowego.

Najczęściej te zwierzęta morskie żywią się głównie algami, małymi skorupiakami i substancjami organicznymi znalezionymi w wodzie. Co ciekawe, nie mają mózgów, a jedynie dosyć prosty układ nerwowy, dzięki któremu orientują się w otoczeniu. Przybierają różne kolory.

strzykwa ogórek morski
fot. canva/gettyimages

Strzykwy to połączenie pająka i jaszczurki

Natura zadbała o to, by niewielkie strzykwy miały szanse w pojedynku nawet z większymi od siebie stworzeniami morskimi. Okazuje się, że w sytuacji zagrożenia, z ich narządów Cuviera, wystrzeliwuje substancję podobną do pajęczyny. Cienkie i lepki nitki nie tylko spowalniają ich napastników, ale także sprawiają, że mają poważne problemy z poruszaniem się.

Narząd Cuviera jest często mylony z odbytem, jednak ma zupełnie inne zastosowanie, niż wypróżnianie. To tamtędy wydostaje się toksyna wytwarzana przez strzykwy, w chwili zagrożenia. Gdy to się stanie, same amputują tę część ciała. Regeneracja i wyrośnięcie nowej zajmuje stosunkowo niewiele czasu, bo około 15 dni. Stąd ich porównanie do gubiących ogon jaszczurek.