Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Spokojny kot nagle stał się uczuciowy. Czy to powód do niepokoju?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 12.05.2024 10:20

Spokojny kot nagle stał się uczuciowy. Czy to powód do niepokoju?

kot
Fot. Canva/knape

Czy zauważyłeś, żeby w ostatnim czasie twój kot stał się bardziej uczuciowy, choć dotychczas nieprzesadnie domagał się czułości? Dla opiekunów przyzwyczajonych do tego, że mruczek zwykle trzyma się z boku i łaskawie wyraża zgodę na drapanie po grzbiecie, może być to duże zaskoczenie. Jak się okazuje, z pozoru niewinna zmiana zachowania może zwiastować problemy.

Ile kotów, tyle kocich charakterów. Dlaczego kot nie jest uczuciowy?

Ile kotów, tyle różnych kocich charakterów. Wśród mruczących przyjaciół człowieka znajdziemy zwierzęta wypatrujące każdej okazji na wylegiwanie się na kolanach swojego właściciela, a ich opiekunów niezwykle cieszy perspektywa wspólnych drzemek czy pieszczot o każdej porze dnia i nocy. Inne zaś stronią od bliższych kontaktów z człowiekiem, są zdystansowane i mniej skore do nawiązywania znajomości z osobami spoza ich najbliższego kręgu. Nic w tym złego, ani dziwnego, jeśli futrzak od zawsze wykazywał cechy skrajnego introwertyzmu. Problem pojawia się w momencie, gdy zmiana usposobienia zwierzęcia zachodzi nagle, a właściciel nie potrafi zrozumieć jej przyczyn.

Powszechnie panuje opinia, iż koty w przeciwieństwie do psów są niezbyt wylewne emocjonalnie. Swoje uczucia okazują w mniej widoczny sposób niż inne gatunki zwierząt, co jest pamiątką z zamierzchłych czasów sprzed okresu udomowienia. Zdystansowana i ostrożna postawa to część kociej strategii przetrwania, która pozwala zapobiec konfrontacjom ze znacznie silniejszymi przeciwnikami. Dlatego nawet po upływie tysięcy lat zdobycie zaufania domowego mruczka bywa trudnym orzechem do zgryzienia.

Obecnie zdecydowana większość miauczących podopiecznych raz na jakiś czas pojawi się u boku właściciela, aby zostać pogłaskanym. Nasz niepokój powinien wzbudzić fakt nagłej zmiany zachowania mruczka. Co zrobić w sytuacji, gdy kot z dnia na dzień stał się przylepą, choć do tej pory zadowalała go sama obecność opiekuna? Podpowiadamy.

kot
 Fot. Canva/Ruca Souza
Nie żyje ponad 2100 prosiaków. Potężny pożar strawił chlewnię Pies biegał wesoło po trawie, wkrótce potem zmarł. Wszystko przez to, co znalazł w ogródku

Spokojny kot nagle stał się uczuciowy - przyczyny zmiany zachowania

Jeśli twój miauczący przyjaciel w stosunkowo krótkim czasie uległ niezrozumianej ci transformacji i stał się nad wyraz uczuciowy, nie bagatelizuj pierwszych sygnałów. Początkowo możesz być zauroczony wylewnością zwierzaka w okazywaniu uczuć, z czasem jednak powinieneś zastanowić się, co może być przyczyną takiego przypływu miłości. Każda gwałtowna zmiana kociego zachowania jest alarmująca.

Dlaczego kot chodzi za tobą krok w krok i ciągle prosi o pieszczoty? Jedno jest pewne: mruczek czegoś od ciebie potrzebuje. Czasem może chodzić o dość błahe sprawy tj. zabawę ulubioną wędką czy smaczek w formie pochwały. Niejednokrotnie przyczyna zmiany zachowania ma bardziej skompikowane podłoże. Oto możliwe powody:

  • strach — przyczynia się do utraty poczucia bezpieczeństwa z powodu np. nowego zwierzęcia lub współlokatora;
  • ciąża — zwykle w jej czasie kotki stają się bardziej uczuciowe;
  • ruja — tak jak w przypadku ciąży kotki stają się bardziej przymilne za sprawą szalejących hormonów;
  • choroba — zły stan zdrowia może wzbudzać lęk i niepokój u mruczka i w konsekwencji będzie szukał oparcia w swoim opiekunie.

Co robić, gdy kot nagle stał się przymilny?

Pamiętajmy, aby pozostawać czujnymi w obserwacjach naszych zwierzęcych podopiecznych. Nawet drobna zmiana może skrywać poważny problem, choć na szczęście nie zawsze świadczy o poważniejszych problemach zdrowotnych czy behawioralnych. 

Jeśli poświęcona kotu dodatkowa uwaga, ani smaczki nie przyniosą rezultatu, umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz wykluczy ewentualne dolegliwości zdrowotne lub zleci badania, by ocenić bezpośrednie przyczyny modyfikacji zachowania zwierzęcego pacjenta. W przypadku gdy problem nadal się utrzymuje, warto skorzystać z usług kociego behawiorysty i zastosować się do zaleceń potrzebnych do realizacji założonych celów.

kot
Fot. Canva/chalabalaphotos