Swiatzwierzat.pl
Mors z Mielna

facebook/Zbigniew Kajzer

Smutny finał historii morsa z Mielna. Właśnie potwierdzono, że pomoc przyszła za późno

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

W czwartek, 23 czerwca na dzikiej plaży w pobliżu Mielna zaobserwowano morsa arktycznego. Jak wnioskują eksperci, zwierzę to miało za sobą podróż po niemal wszystkich krajach leżących nad Bałtykiem. Niestety, wycieczka okazała się dla stworzenia tragiczna w skutkach. Zostanie on jednak wyjątkowo uhonorowany.

O całej sytuacji jest teraz dosyć głośno w Finlandii, gdyż to właśnie tam odnaleziono przedstawiciela gatunku dużego drapieżnego ssaka morskiego. Leżał on na prywatnej posesji przed czyimś domem. Niestety, choć w pewnym momencie wydawało się, że jedynie odpoczywa, potwierdziły się najgorsze przypuszczenia.

Co stało się z Morsem z Mielna?

Warto na wstępnie zaznaczyć, że nie ma stuprocentowej pewności, że zwierzę widziane w Polsce to ten sam osobnik, którego znaleziono na jednym z podwórek w Zatoce Fińskiej. Eksperci zakładają jednak, że może być to ten sam mors, gdyż widać po nim, że przebył naprawdę długą podróż.

Pantery śnieżne

Nagrała, co robią pantery śnieżne, gdy nikt nie patrzy. Uroczy film na długo pozostanie w pamięci

CZYTAJ DALEJ

Podróż morsa arktycznego zapoczątkowała debatę wśród lekarzy i naukowców. Zastanawiano się, czy zwierzę powinno zostać uśpione, czy też należy dać mu szansę na powrót do zdrowia pod okiem specjalistów w specjalnym ośrodku na terenie zoo w Korkeasaari. Ostatecznie skłoniono się ku drugiej możliwości.

Niestety, jak powiadomiły władze ogrodu zoologicznego w Korkeasaari, zwierzę ostatecznie zmarło podczas transportu. Gdy się mu przyjrzano, stwierdzono, że ciało nosi znamiona wyczerpującej tułaczki, gdyż było w zasadzie pozbawione tłuszczu. Przypuszcza się więc, że mors zdechł z niedożywienia. Bez odpowiedniej ilości pożywienia, którego zresztą szukał w trakcie podróży, nie był w stanie znieść jej trudów.

Mors zostanie uhonorowany

Eksperci twierdzą, że to pierwszy przypadek przepłynięcia przez morsa całego Bałtyku. Na jego podstawie specjaliści mogą się wiele dowiedzieć i przede wszystkim nauczyć, jak pomagać zwierzętom, które w przyszłości znajdą się w takiej sytuacji, by ich przypadki nie zakończyły się równie tragicznie.

Ze względu na wyjątkowość całej sytuacji i niepowtarzalną historię, którą ma za sobą ów mors, fińskie władze postanowiły go uhonorować. Skóra i szkielet zwierzęcia zostaną zachowane i zakonserwowane w taki sposób, że stanie się on eksponatem w muzeum.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: polsatnews.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >