Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot liże mnie po twarzy? Przyczyn tego zachowania jest kilka
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 14.07.2022 16:42

Dlaczego kot liże mnie po twarzy? Przyczyn tego zachowania jest kilka

Kot liże po twarzy
fot. Denis Valakhanovich, canva.com

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koty liżą ludzi po twarzach? Okazuje się, że to zachowanie może mieć różne przyczyny. Z poniższego artykułu dowiecie się, co powoduje nietypowe zachowanie futrzaków.

Koty już od lat są jednym z najpopularniejszych zwierzaków domowych. Te urocze stworzenia potrafią jednak zaskakiwać i wzbudzać zaniepokojenie swoim zachowaniem. Wielu kociarzy zastanawia się, dlaczego zwierzęta te liżą ich po twarzy.

Dlaczego kot liże cię po twarzy?

Zanim odepchniesz kota, który liże cię po twarzy, zastanów się, co kieruje jego zachowaniem. Zdaniem specjalistów zwierzę robiąc to, wcale nie ma złych intencji. Dla kota jest to rodzaj "pocałunku", który świadczy o jego przywiązaniu i zaufaniu. Jedna z najpopularniejszych teorii sugeruje, że w ten sposób zwierzę sprawuje nad nami opiekę i troszczy się o zachowanie naszej higieny (za pomocą lizania pomagałby innym kotom).

Lizanie po twarzy może także oznaczać, że dla naszego kota jesteśmy częścią jednego stada. Czynność ta pomaga w utrzymaniu wspólnego zapachu i ułatwia zwierzęciu "oznaczenie" swojej rodziny. Warto również wspomnieć, że lizanie może być próbą zredukowania stresu przez kota.

Czy odpychać liżącego nas kota?

Chociaż koty nie widzą nic złego w lizaniu ludzi po twarzach, to dla opiekunów często bywa to pewien problem. Nie jest to bowiem zbyt higieniczna czynność. Z drugiej strony badania udowadniają, że bakterie roznoszone przez domowego kota nie zagrażają naszemu życiu. Żyjąc pod jednym dachem, wytwarzamy wspólną florę bakteryjną i inne mikroorganizmy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny oraz regularnym odrobaczaniu zwierzęcia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kobieta.gazeta.pl, koty.pl

Tagi: Kot