Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/ Zachariah Smith

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

20 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy obwisły brzuch u kota to objaw nadwagi bądź innej groźnej choroby? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów kotów, zwłaszcza tych, którzy dbają o ich dobrą formę fizyczną i prawidłową wagę. Najwyższy czas rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, czemu służy nadmiar skóry.

Dlaczego kot ma wiszący brzuch? Wielu właścicieli kotów, którzy zauważają mało estetyczną warstwę skóry, która luźno zwisa z kociego brzuszka i kołysze się podczas chodzenia, zaczyna martwić się o stan zdrowia podopiecznego. Niektórzy upatrują źródła powstania rzeczonej fałdy skórnej w niewłaściwej diecie, skutkującej nadwagą i otyłością, inni zwalają winę na kastrację. Otóż nic z tych rzeczy. O co więc chodzi?

Dlaczego kot ma obwisły brzuch?

Zacznijmy od podstaw anatomii naszego pupila. Fałd luźno wiszącej skóry pokrywający cześć brzucha przed tylnym łapami ma swoją angielską nazwę primordial pouch, czyli w wolnym tłumaczeniu "pierwotna kieszonka". Występuje zarówno u kotów domowych, jak i lwów czy lampartów.

Przekonanie, że występuje on wyłącznie u grubych bądź wysterylizowanych mruczków to spore rozminięcie się z prawdą. W rzeczywistości posiadają go wszystkie koty, jednak nie u każdego mruczka jest jednakowo widoczna. Zazwyczaj to, czy obwisła skóra u kota występuje, wynika wyłącznie z predyspozycji genetycznych. Na stopień jego widoczności ma wpływ wiele czynników, m.in. rasa, przechodzone zabiegi, wiek i waga zwierzęcia. Co szczególnie ważne, nie istnieją w medycynie weterynaryjnej żadne operacje, które pozwoliłyby usunąć pierwotny woreczek.

Bezdomny pies

Kobieta na wakacjach w Grecji pokochała bezdomnego psa. Sprowadziła go do Anglii

CZYTAJ DALEJ

"Kieszonka" jest wytworem ewolucji niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania i spełnia szereg istotnych funkcji. Po pierwsze, pozwala ona na maksymalne rozciągnięcie żołądka, co według naukowców, jest szczególnie istotne wśród kotowatych żyjących dziko. W fałdzie skórnym może odkładać się tkanka tłuszczowa, która będzie stanowić dla kota zabezpieczenie w sytuacji, gdy pojawią się problemy z dostępem do pożywienia. Oznacza to, że dzięki jej obecności zwierzę może najeść się "na zapas" i tym samym zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Po drugie, zwisający brzuszek ma związek z aktywnością kotów oraz walką o terytorium czy dominację w stadzie. Brzuch, jako najwrażliwszy obszar kociego ciała, jest zwykle głównym celem ataku. Niejednokrotnie podczas kocich rywalizacji czy walk z innymi zwierzętami w ruch idą pazury i zęby, dlatego zwisający "woreczek" ma pełnić funkcję ochronną narządów wewnętrznych.

Nie zapominajmy, że choć tryb życia zwierzaka jest uzależniony od trybu życia opiekuna, to zwierzęta te są z natury wyjątkowo skoczne i zwinne, a fałda skórna umożliwia im skuteczne manewrowanie całym ciałem. Skóra rozciąga się, przez co krok staje się dłuższy, a sam koty – szybszy. W dodatku ułatwia mu wykonywanie imponujących skoków i akrobacji.

Fałd skórny nie musi zwiastować nic groźnego

Podsumowując, nie ma bezpośredniego związku między kocią wagą a występowaniem fałdy na brzuchu. Nieprawdą jest, że obwisająca skóra pojawia się wskutek kastracji. Nie jest ona też efektem odchudzania lub nadwagi kota. "Pierwotna kieszonka" nie jest chorobą ani żadną wadą - to całkowicie normalna rzecz, natomiast zmniejszona elastyczność skóry u starszych zwierząt bądź predyspozycje genetyczną może powodować wyraźniejsze zarysowanie fałdu skórnego.

Czy zatem po zaobserwowaniu obwisłego brzucha u kota należy udać się lekarza weterynarii albo zwierzęcego dietetyka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zdecydowanie zależy od konkretnego przypadku. Zachęcamy jednak do zasięgnięcia porady w sytuacji, gdy zauważysz nagłą zmianę w wielkości bądź strukturze fałdy. Prawidłowa "pierwotna kieszonka" powinna być luźna i miękka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: petslover.pl, koty.pl, blog.kocimietka.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >