Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 16.08.2022 15:28

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Chory kot canva PRO
fot. supaneesukanakintr, canva.com

Chociaż łatwo przeoczyć pierwsze objawy, to niewydolność nerek potrafi poważnie odbić się na zdrowiu naszego kota. Zdarza się, że choroba pojawia się już u młodego zwierzęcia, jednak najczęściej rozpoznaje się ją u starszych przedstawicieli gatunku. Niezależnie od wieku naszego mruczka, powinniśmy dbać o jego zdrowie i reagować na wszelkie niepokojące oznaki.

Posiadanie zwierzęcia to zarówno wielka przyjemność, jak i ogromna odpowiedzialność. Podobnie jak ludzie, stworzenia te zapadają na różne choroby, których skutki potrafią być naprawdę tragiczne. Z poniższego artykułu dowiedziecie, jak rozpoznać problemy swojego kota.

Dlaczego koty chorują na nerki?

W przypadku chorób nerek objawy u kotów zwykle są do siebie dość podobne. Na początku może nas zaniepokoić dziwne zachowanie zwierzęcia. Zrobi się ono apatyczne, ospałe, a jego sierść zacznie nadmiernie wypadać. Z czasem mogą dojść do tego wymioty, nieprzyjemny zapach z pyszczka i niechęć do jedzenia oraz picia. Jeśli zauważymy podobne zachowania u naszego kota, powinniśmy jak najszybciej reagować.

Aby potwierdzić chorobę sierściucha, należy wykonać USG jamy brzusznej, a także badanie krwi i moczu. Pamiętajmy, że im wcześniej zdiagnozujemy schorzenie, tym łatwiej będzie powrócić zwierzęciu do zdrowia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powiedzenie "lepiej zapobiegać niż leczyć" sprawdza się zarówno w przypadku ludzi, jak i kotów. Ważna jest nie tylko obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia, ale i regularne badania profilaktyczne. Analiza krwi oraz USG nerek warto wykonywać, nawet jeśli nasz mruczek nie zdradza poważnych objawów. Zaleca się również zabezpieczenie otoczenia kota. Przykładowo, połknięcie przez niego wielu leków przeciwbólowych może przyczynić się do powstania niewydolności nerek.

Ze szczególną troską trzeba traktować nie tylko starsze koty, ale i te obciążone dziedzicznie. Jeśli bierzemy rasowego zwierzaka z hodowli, lepiej dowiedzmy się, czy jest obarczony problemami genetycznymi.

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zooart.com.pl

Polecane