Swiatzwierzat.pl
Chory kot canva PRO

fot. supaneesukanakintr, canva.com

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Chociaż łatwo przeoczyć pierwsze objawy, to niewydolność nerek potrafi poważnie odbić się na zdrowiu naszego kota. Zdarza się, że choroba pojawia się już u młodego zwierzęcia, jednak najczęściej rozpoznaje się ją u starszych przedstawicieli gatunku. Niezależnie od wieku naszego mruczka, powinniśmy dbać o jego zdrowie i reagować na wszelkie niepokojące oznaki.

Posiadanie zwierzęcia to zarówno wielka przyjemność, jak i ogromna odpowiedzialność. Podobnie jak ludzie, stworzenia te zapadają na różne choroby, których skutki potrafią być naprawdę tragiczne. Z poniższego artykułu dowiedziecie, jak rozpoznać problemy swojego kota.

Dlaczego koty chorują na nerki?

W przypadku chorób nerek objawy u kotów zwykle są do siebie dość podobne. Na początku może nas zaniepokoić dziwne zachowanie zwierzęcia. Zrobi się ono apatyczne, ospałe, a jego sierść zacznie nadmiernie wypadać. Z czasem mogą dojść do tego wymioty, nieprzyjemny zapach z pyszczka i niechęć do jedzenia oraz picia. Jeśli zauważymy podobne zachowania u naszego kota, powinniśmy jak najszybciej reagować.

Aby potwierdzić chorobę sierściucha, należy wykonać USG jamy brzusznej, a także badanie krwi i moczu. Pamiętajmy, że im wcześniej zdiagnozujemy schorzenie, tym łatwiej będzie powrócić zwierzęciu do zdrowia.

Radosław Majdan z synem i psem

Kolejny skandal w rodzinie Majdanów. Internauci zarzucają im dręczenie zwierząt: "pies to nie zabawka"

CZYTAJ DALEJ

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powiedzenie "lepiej zapobiegać niż leczyć" sprawdza się zarówno w przypadku ludzi, jak i kotów. Ważna jest nie tylko obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia, ale i regularne badania profilaktyczne. Analiza krwi oraz USG nerek warto wykonywać, nawet jeśli nasz mruczek nie zdradza poważnych objawów. Zaleca się również zabezpieczenie otoczenia kota. Przykładowo, połknięcie przez niego wielu leków przeciwbólowych może przyczynić się do powstania niewydolności nerek.

Ze szczególną troską trzeba traktować nie tylko starsze koty, ale i te obciążone dziedzicznie. Jeśli bierzemy rasowego zwierzaka z hodowli, lepiej dowiedzmy się, czy jest obarczony problemami genetycznymi.

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: zooart.com.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

Czytaj więcej >

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >