Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: Myotis emarginatus

youtube/Dolomedes Fimbriatus

Nietypowe odkrycie na południu Polski. Na poddaszu zalęgła się kolonia rzadkich nietoperzy

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Na poddaszu w jednym z budynków mieszkalnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dokonano niezwykłego odkrycia. Mieszkaniec Łaz powiadomił służby o bardzo licznej kolonii nietoperzy, które upodobały sobie jego strych. Przybyli na miejsce specjaliści nie wierzyli własnym oczom. Okazało się, że mają do czynienia z chmarą wyjątkowo rzadkiego gatunku objętego ochroną.

Wizyty nietoperzy to dla mieszkańców Łaz żaden fenomen. Zwierzęta, które prawdopodobnie zimują w jednej z jurajskich jaskiń od lat szukają schronienia na poddaszach okolicznych domów. Jednakże zgłoszenie dotyczące kolonii liczącej kilkadziesiąt osobników rzadkiego gatunku wywołała niemałe zdziwienie naukowców.

Szokujące odkrycie na poddaszu

Pomimo przyjaznego nastawienia do przyrody, domownicy nie mogli dłużej tolerować obecności dzikich lokatorów. Przebywające na strychu nietoperze produkują spore ilości guana, które zalega na stropie.


Nieprzyjemny zapach zaczął dawać się we znaki. Ponadto, właściciele domu mieli pewne obawy, co do niedawno położonej wełny mineralnej, która mogłaby ulec zniszczeniu, dlatego finalnie postanowiono powiadomić odpowiednie służby.

Po kilku telefonach i krótkiej wymianie informacji, specjaliści pojechali na spotkanie z właścicielami budynku goszczącego nietoperze, aby dokonać oceny sytuacji na miejscu. Widok, jaki zastali, omal nie zwalił ich z nóg.

Borsuk

Zaskakujący finał obławy na borsuka. "Bestia" pogryzła swojego wybawiciela

CZYTAJ DALEJ

- Jak komentowali właściciele, sytuacja taka powtarza się każdego roku. Mimo że są pozytywnie nastawieni do przyrody, to jednak kolonia nietoperzy licząca kilkadziesiąt osobników stwarzała im pewne problemy - opowiadali członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Kolonia rozrodcza zlokalizowana przez naukowców na poddaszu domu jednorodzinnego wywołała prawdziwą sensację w świecie chiropterologii. Eksperci od nietoperzy nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z wyjątkowo rzadkim gatunkiem zwierząt.

- Chociaż identyfikacja gatunków nietoperzy na podstawie zdjęć jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa, tym razem nie było wątpliwości, nietoperze na zdjęciu to były nocki orzęsione! – mówił Błażej Wojtowicz, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy w komunikacie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jeden z najrzadszych nietoperzy w Polsce

Jak informuje serwis "Nauka w Polsce", nocek orzęsiony to jeden z najrzadszych gatunków nietoperzy rozmnażających się w naszym kraju, który zaliczany jest do rodziny mroczkowatych. Dotychczas w Polsce był rzadko spotykany, głównie w południowej części kraju – w Karpatach, Sudetach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Nocek orzęsiony jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, że szczęśliwców, którzy napotkają go na swojej drodze, obowiązuje absolutny zakaz fotografowania, czy filmowania, czyli czynności, które mogłyby spłoszyć lub zaniepokoić zwierzęta.

Przyrodnicy zapewniają, że podejmą starania o pozyskanie funduszy na zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym oddziaływaniem kolonii nietoperzy. Aby zadbać o jednoczesne bezpieczeństwo zwierząt (rozród oraz wychowanie młodych) oraz komfort mieszkańców, na strychu ma zostać zamontowany podest do gromadzenia guana. Zaplanowano także wykonanie przegrody oddzielającej część strychu zajętą przez nietoperze.

Zobacz zdjęcie:

Nietoperze

Nietoperze

fot. WILTD Poznań

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >