Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Gigantyczna ćma znaleziona na placu budowy. Waży prawie 30 gramów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.05.2021 02:00

Gigantyczna ćma znaleziona na placu budowy. Waży prawie 30 gramów

Ćma
fot. Facebook/Mount Cotton State School

Podczas prac budowlanych w australijskim mieście Mount Cotton dokonano nietypowego odkrycia. Robotnicy przypadkiem natrafili na okaz gigantycznego zwierzęcia, który prawdopodobnie jest najcięższym przedstawicielem swojego gatunku na świecie. Rzadki osobnik wywołał niemałe poruszenie, a wieść o jego odnalezieniu obiegła media w błyskawicznym tempie.

Robotnicy pracujący przy budowie nowego budynku szkolnego, który mieści się w pobliżu lasu deszczowego, znaleźli niezwykle rzadką ćmę drzewną o gigantycznych rozmiarach. Zwierzę ważyło 30 gramów, a jego rozpiętość skrzydeł wynosiła ponad 25 cm.

Niesamowite znalezisko

Dyrektor szkoły, Meagan Steward, odniosła się nie niecodziennego zdarzenia, mówiąc, że ​​ćma była „niesamowitym znaleziskiem”, ale jednocześnie przyznała, że to nie pierwszy raz, gdy na terenie placówki niejednokrotnie znajdowano zwierzęta.

Nasi pracownicy nie byli zaskoczeni znaleziskiem, ponieważ z racji tego, że szkoła znajduje się w tak niewielkiej odległości od dzikich terenów odległości, plac budowy odwiedzany jest przez koale, kaczki, węże, żaby drzewne, a nawet oposy i żółwie – poinformowała dyrektorka szkoły w rozmowie dla ABC Radio Brisbane.

Na miejsce wezwano pracowników służby zajmującej się ochroną zwierząt. Rzadki osobnik został sfotografowany, a następnie wypuszczony na wolność w pobliskim lesie.

- Gigantyczna ćma drzewna nie była czymś, co widzieliśmy wcześniej - powiedziała dyrektorka w środę.

Ogromny motyl

Zdjęcia gigantycznej ćmy wywołały tak duże zainteresowanie mediów, że szkoła była zmuszona kierować pytania dotyczące ćmy do wydziału edukacji w Queensland.

Chris Lambkin, kurator entomologii w Queensland Museum, wyjaśnia, że występowanie gigantycznych ciem drzewnych ogranicza się wyłącznie do Australii i Nowej Zelandii. Owady te występują wzdłuż wybrzeża Queensland i Nowej Południowej Walii. 

Dorosłe samice mogą ważyć do 30 gramów i mieć rozpiętość skrzydeł do 25 cm. Osiągają do 15 cm długości. Samce są o połowę mniejsze. Według Queensland Museum na terenie Australii występuje około 60 gatunków ćmy drzewnej, ale nie wszystkie są tak duże jak ta odnaleziona na terenie placu budowy.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!