Swiatzwierzat.pl
Rysica

facebook/Gorczański Park Narodowy

Sensacja w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone przez fotopułapkę

8 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego przekazali radosną nowiną poprzez media społecznościowe. Na oficjalnym koncie GPN pojawiło się nagranie z fotopułapki przedstawiające samicę rysia. Towarzyszy jej nie byle kto, albowiem tuż za dnią drepczą dwa kocięta.

Cichy i wiecznie czujny zwiadowca w postaci fotopułapki przyłapał rysią rodzinę na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Okazuje się, że samica zarejestrowana przez kamerę jest dobrze znana tamtejszym leśnikom.

Fotopułapka przyłapała samicę z młodymi

Gorce to karpackie pasmo górskie, leżące w Beskidach Zachodnich. Jest nie tylko popularnym punktem turystycznym, ale także miejsce występowania wielu fascynujących gatunków zwierząt, których widoku nie uraczymy niemal nigdzie indziej w Polsce.

Niedawno opublikowany w sieci film z wideorejestratorów przedstawił nowych mieszkańców Gorczańskiego Parku Narodowego. 4 listopada br. kraj obiegła wieść o dwóch młodych rysiach, które dumnie kroczą u boku swojej mamy.

- Na terenie GPN pojawiła się pojawiła się kotka z dwoma kociętami. Młode mają ładne, wyraźnie plamkowane futro. Mamy nadzieję, że zostaną z nami dłużej - czytamy w komunikacie wydanym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Początkowo leśnicy nie byli w stanie zidentyfikować drapieżników. Na szczęście na rozwiązanie zagadki dotyczącej kotki z dwoma młodymi nie trzeba było długo czekać.

Pisco

Pamiętacie oczy kota ze Shreka? Poznajcie mruczka o najbardziej błagalnym spojrzeniu

CZYTAJ DALEJ

Nazajutrz wyjaśniło się, że dorosła samica to kotka Jasieńka, która pojawiała się już na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Zwierzę zawdzięcza swoje imię miejscu, w którym po raz pierwszy zostało zaobserwowane.

- Dzięki analizie nagrań i zdjęć udało się ustalić, że jest to kotka R38, która jest obserwowana w obszarze Natura 2000 Ostoja Gorczańska w masywie Jasienia. Witamy ponownie w gorczańskich progach - informują eksperci i na dowód publikują nagranie z początku 2021 roku, kiedy Jasieńka jeszcze grasowała po parku w pojedynkę.

W Polsce mamy prawdziwy urodzaj na rysie

Jeszcze nie tak dawno, bo w połowie XX wieku, rysie otarły się o granicę wyginięcia na skutek kłusownictwa i niszczenia lasów. Informacja o narodzinach kolejnych młodych napawa więc optymizmem i nadzieją, że naukowcom, leśnikom i członkom organizacji prozwierzęcych m.in. WWF Polska uda się odtworzyć populację tych zwierząt w polskich latach.

Przypominamy, że w tym roku rysie są wyjątkowo płodne. We wrześniu informowaliśmy o kotce Chyżej, która także doczekała się potomstwa. Samica została okrzyknięta rekordzistką, gdyż zamiast jednego, wydała na świat aż cztery młode. W województwie zachodniopomorskim mamami zostały również Rózia, Mniszka, Szelma i Luna.

Zobacz nagranie:

Źródło: facebook/Gorczański Park Narodowy, turysci.pl

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nietypowe zgłoszenie ws. uwięzionej kózki. Wpadła jak śliwka w kompot

Czytaj więcej >

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >