Swiatzwierzat.pl
Pies z wystawionym językiem

unsplash/Roberto Nickson

Czy psia ślina ma właściwości lecznicze? Obalamy mity

7 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Ślina psa przez wielu uważana jest za cudowny eliksir o zbawiennym działaniu dla skóry. Czy wylizywanie ran przez psa rzeczywiście przyspiesza ich gojenie, a nasze czworonogi są w stanie leczyć różne dolegliwości? Na to powszechne i często zadawane pytanie, postaramy się odpowiedzieć w pełni profesjonalnie.

Od pokoleń istnieje przeświadczenie o rzekomych właściwościach uzdrawiających psiej śliny. Wiele osób wierzy, że wylizywanie ran przez psy przyspiesza ich gojenie, stąd też wzięło się słynne powiedzenie "goi się jak na psie".

Niekiedy właściciele pozwalają swoich pociechom na wylizywanie obtarć na stopach, czy oparzeń lub rozcięć po papierze na dłoniach, sugerując się tym przekonaniem. Czy słusznie?

Czy psy mają antybiotyk w ślinie?

Odpowiadając na postawione wyżej pytania, z pewnością rozczarujemy wielu opiekunów zwierzaków. Z przykrością musimy stwierdzić, że teoria o leczniczych właściwościach psiej śliny jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów.

Psy rzeczywiście są w stanie szybciej wracać do zdrowia i sprawności poprzez instynktowne wylizywanie swoich ran, gdyż zatamowują krwawienie, a substancje zawarte w ich ślinie wzmacniają odporność na ataki pasożytów, wirusów i bakterii. Oczywiście warunkiem jest, że zachowają umiar.

Zdarza się bowiem, że zwierzaki liżą się do upadłego. Obsesyjnie wylizywanie obrażeń może doprowadzić do wystąpienia ziarniny, a także naruszenia założonych szwów i tym samym zwiększenia ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Schronisko w Wojtyszkach - zdjęcie ilustracyjne

Koniec cierpienia zwierząt w schronisku w Wojtyszkach? Do akcji wkroczyły służby i weterynarze

CZYTAJ DALEJ

Pies Cię lizał - czy powinniśmy pozwalać na to naszym zwierzakom?

Czy zatem ludzkie rany są w stanie zagoić się szybciej, jeśli pozwolimy, aby nasz psiak je polizał? Jak już wspomnieliśmy powyżej, mądrość ludowa ma w tym przypadku niewiele wspólnego z prawdą.

Zwiększona zawartości lizozymu w psiej ślinie, czyli enzymu o działaniu bakteriobójczym, niestety nie zadziała na ludzkie rany. Wręcz przeciwnie - ze względu na ogromne ilości bakterii, drobnoustrojów naturalnie występujących w płynie produkowanych przez ich gruczoły ślinowe mogą tylko pogorszyć sytuację, wywołując w naszym organizmie dolegliwości układu pokarmowego czy inne infekcje.

Jeśli nasz pies jest regularnie odrobaczany i zdrowy, a my również nie cierpimy na żadne choroby, wówczas ryzyko zachorowania jest znikome. Jednakże pamiętaj, aby z punktu widzenia higieny oraz kwestii zdrowotnych po każdej zabawie z psem dokładnie umyć ręce, oraz nie pozwalać psom na lizanie nas po twarzy, wewnątrz uszu, oczu i wszelkich okolic, gdzie nasza skóra jest cienka.

Źródło: portalzdrowiapsaikota.pl

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?

Czytaj więcej >
Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Psy

Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Czytaj więcej >

Psy

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

Czytaj więcej >

Psy

Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce

Czytaj więcej >
pies

Psy

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

Czytaj więcej >

Psy

"Psy nie są własnością schroniska". Wywiad z Beatą Czernecką

Czytaj więcej >