Swiatzwierzat.pl
Pies z wystawionym językiem

unsplash/Roberto Nickson

Czy psia ślina ma właściwości lecznicze? Obalamy mity

7 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ślina psa przez wielu uważana jest za cudowny eliksir o zbawiennym działaniu dla skóry. Czy wylizywanie ran przez psa rzeczywiście przyspiesza ich gojenie, a nasze czworonogi są w stanie leczyć różne dolegliwości? Na to powszechne i często zadawane pytanie, postaramy się odpowiedzieć w pełni profesjonalnie.

Od pokoleń istnieje przeświadczenie o rzekomych właściwościach uzdrawiających psiej śliny. Wiele osób wierzy, że wylizywanie ran przez psy przyspiesza ich gojenie, stąd też wzięło się słynne powiedzenie "goi się jak na psie".

Niekiedy właściciele pozwalają swoich pociechom na wylizywanie obtarć na stopach, czy oparzeń lub rozcięć po papierze na dłoniach, sugerując się tym przekonaniem. Czy słusznie?

Czy psy mają antybiotyk w ślinie?

Odpowiadając na postawione wyżej pytania, z pewnością rozczarujemy wielu opiekunów zwierzaków. Z przykrością musimy stwierdzić, że teoria o leczniczych właściwościach psiej śliny jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów.

Psy rzeczywiście są w stanie szybciej wracać do zdrowia i sprawności poprzez instynktowne wylizywanie swoich ran, gdyż zatamowują krwawienie, a substancje zawarte w ich ślinie wzmacniają odporność na ataki pasożytów, wirusów i bakterii. Oczywiście warunkiem jest, że zachowają umiar.

Zdarza się bowiem, że zwierzaki liżą się do upadłego. Obsesyjnie wylizywanie obrażeń może doprowadzić do wystąpienia ziarniny, a także naruszenia założonych szwów i tym samym zwiększenia ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Schronisko w Wojtyszkach - zdjęcie ilustracyjne

Koniec cierpienia zwierząt w schronisku w Wojtyszkach? Do akcji wkroczyły służby i weterynarze

CZYTAJ DALEJ

Pies Cię lizał - czy powinniśmy pozwalać na to naszym zwierzakom?

Czy zatem ludzkie rany są w stanie zagoić się szybciej, jeśli pozwolimy, aby nasz psiak je polizał? Jak już wspomnieliśmy powyżej, mądrość ludowa ma w tym przypadku niewiele wspólnego z prawdą.

Zwiększona zawartości lizozymu w psiej ślinie, czyli enzymu o działaniu bakteriobójczym, niestety nie zadziała na ludzkie rany. Wręcz przeciwnie - ze względu na ogromne ilości bakterii, drobnoustrojów naturalnie występujących w płynie produkowanych przez ich gruczoły ślinowe mogą tylko pogorszyć sytuację, wywołując w naszym organizmie dolegliwości układu pokarmowego czy inne infekcje.

Jeśli nasz pies jest regularnie odrobaczany i zdrowy, a my również nie cierpimy na żadne choroby, wówczas ryzyko zachorowania jest znikome. Jednakże pamiętaj, aby z punktu widzenia higieny oraz kwestii zdrowotnych po każdej zabawie z psem dokładnie umyć ręce, oraz nie pozwalać psom na lizanie nas po twarzy, wewnątrz uszu, oczu i wszelkich okolic, gdzie nasza skóra jest cienka.

Źródło: portalzdrowiapsaikota.pl

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >