Swiatzwierzat.pl
Ośmiornica olbrzymia

facebook/Anton Donaldson

Zdumiewające znalezisko na plaży w Nowej Zelandii. Mityczny kraken jednak istnieje?

18 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Anton Donaldson znalazł szczątki gigantycznej kałamarnicy do połowy zakopane w piasku. Przewodnik wycieczek po rezerwacie przyrody w Nowej Zelandii nigdy wcześniej nie widział niczego podobnego. Odkrycie, którego dokonał, wzbudziło wielkie zainteresowanie w sieci.

Natura jest źródłem wielu inspiracji, ale też ciekawych odkryć. Są na świecie stworzenia, które mają bardzo dziwny, wręcz onieśmielający wygląd. Są też takie, o których wielu ludzi nie ma pojęcia. Niekiedy też zdarza się, że ludzie ze strachu nie chcą wierzyć w ich istnienie.

Turyści znaleźli gigantyczne zwłoki kałamarnicy z na wpół zjedzonymi mackami

Turyści uczestniczący w wycieczce po Farewell Spit, rezerwacie przyrody w północnej części Wyspy Południowej w Nowej Zelandii mieli niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska jednej z prawdziwych tajemnic oceanicznych głębin.

W piątek, 9 września natrafili na wpół zjedzone szczątki gigantycznego głowonoga o długości 4 metrów, należące do przedstawiciela gatunku kałamarnicy olbrzymiej. Nie jest jasne, jak duży był napotkany osobnik, gdyż większość jego ramion była niekompletna.

- Z trzema sercami, największym okiem w królestwie zwierząt i przypominającym papugę dziobem przeznaczonym do rozdzierania mięsa - opisano znalezione stworzenie za pośrednictwem mediów społecznościowych, dołączając zdjęcia.

Filip Bobek EA

Filip Bobek pocieszany po bolesnej stracie. Aktor pożegnał futrzastego przyjaciela

CZYTAJ DALEJ

Kałamarnica olbrzymia to drugi za kałamarnicą kolosalną największy mięczak na świecie. Jest jednocześnie jednym z najbardziej nieuchwytnych i spektakularnych stworzeń głębinowych żyjących na naszej planecie. Jak na razie nie wiadomo, jak szybko zwierzęta te rosną i jak długo żyją. Największe odkryte martwe okazy kałamarnicy wielkiej wraz z mackami miały nawet 13 metrów długości. Zwierzęta te mają potężne macki i nie zawahają się ich użyć.

Przez dekady nikomu nie udawało się jej zaobserwować lub sfotografować w naturalnym środowisku. Dopiero w 2001 r. sfilmowano pierwszego, żywego osobnika, ale jedynie w formie larwalnej, natomiast pierwszy dorosły okaz udało się sfilmować ekipie filmowej Discovery dopiero w 2011 roku po ponad setce wcześniejszych nieudanych prób.

Nie taki potwór straszny jak go malują

Dziś wiemy, że potężne głowonogi, które - w odróżnieniu od ośmiornic- są uważane za prawdziwą inspirację dla mitologicznego stworzenia morskiego znanego jako kraken, żyją w głębokiej wodzie ponad 900 metrów pod powierzchnią, gdzie nie dochodzi światło słoneczne.

O krakenie istnieje wiele opowieści i legend, sięgających czasów Imperium Rzymskiego. Według zapisków Pliniusza Starszego kraken stał na straży Cieśniny Gibraltarskiej, uniemożliwiając okrętom przepłynięcie na drugą stronę. W późniejszych czasach niektóre przekazy mówiły, że potwór wciągał całe statki wraz załogą pod wodę, a nawet atakował rozbitków próbujących pokonać morze na tratwach. Wierzono także, że monstrualny stwór zapada w stuletni sen, a władzę nad nim może mieć jedynie ten, kogo zobaczy jako pierwszego po przebudzeniu.

Zwierzę uznawane za krakena można spotkać nie tylko w głębokich wodach oceanu, ale też w wytworach kultury masowej. Można je oglądać m.in. w takich produkcjach, jak "Piraci z Karaibów", "Percy Jackson: Morze potworów", "Zmierzch Tytanów", ale też w filmach animowanych: "Atlantyda: Powrót Milo", "Sindbad: Legenda siedmiu mórz" czy "Hotel Transylwania 3". O legendarnym potworze przypominający ośmiornicę można również przeczytać w powieści "Pieśni lodu i ognia", a także we "Władcy Pierścieni - Drużynie Pierścienia".

Ciekawostką jest, że od 2009 istnieje napój alkoholowy o nazwie Kraken. Jest nim oczywiście rum, który często padał łupem piratów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: focus.pl, wyborcza.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >