Swiatzwierzat.pl
Basenji

unsplash/Hannah Lindahl

Psy, które nie szczekają. 5 psich ras, które wydają inne dźwięki

19 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Szczekanie to naturalne zachowanie psów, jednak nadmierne dawanie głosu może irytować zarówno sąsiadów, najbliższe otoczenie, jak i nas samych. Poznaj rasy, które pod tym względem są wyjątkowo ciche. Nie oznacza to jednak, że nie wydają one żadnych dźwięków. 

Jeśli szczególnie zależy Ci na czworonogu, który będzie dawał głos rzadko, powinieneś rozważyć określonego osobnika, które może przypaść Ci do gustu. W niniejszym zestawieniu prezentujemy rasy psów, które nie cechują się dużą szczekliwością i słyną ze spokojnego charakteru. W zamian za to mogą wyć a nawet… jodłować. 

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie to obok innych interesujących dźwięków takich, jak wycie, skowyt, warczenie, piszczenie, skomlenie, dyszenie czy wzdychanie możliwy sposób wyrażania emocji i komunikowania się u psowatych. Niegdyś było to bardzo pożądane zachowanie, gdyż zadaniem psów było pilnowanie gospodarstwa i ostrzeganie przez zbliżającym się zagrożeniem czy wskazywanie myśliwym miejsca, w którym znajduje się lisia nora.

Dzisiaj pupil szczekaniem informuje co najwyżej o każdym przechodzącym przez korytarz sąsiedzie, podekscytowaniu podczas wspólnej zabawy, chęci udania się na upragniony spacer bądź tęsknocie za właścicielem. Naturalny odruch jest więc stopniowo wypierany. Niemniej jednak dotąd nie odkryto czworonoga, niewydającego żadnych dźwięków. Nie można bowiem oduczyć psa szczekania. To tak, jakbyśmy zabronili człowiekowi mówić. 

Jeśli chciałbyś powitać w swoim domu psa szczekających mało lub praktycznie wcale, zapoznaj się z poniższym zestawieniem.

Ośmiornica olbrzymia

Zdumiewające znalezisko na plaży w Nowej Zelandii. Mityczny kraken jednak istnieje?

CZYTAJ DALEJ

Oto 5 ras psów, które nie szczekają

1. Basenji

Basenji to jedna z ras psów pierwotnych, której przedstawiciele bywają nazywani kotami w psiej skórze. Rasę odkryto w Afryce Środkowej, w Dolinie Konga i wyszczególniono dopiero w 1942 roku.

To średniej wielkości czworonogi o szlachetnym wyglądzie, eleganckim chodzie, upartym usposobieniu i zamiłowaniu do słońca. Uwielbiają się wygrzewać i zazwyczaj zajmują wysokie pozycje, ponieważ lubią obserwować otoczenie. Nawiązują bliską relację z opiekunami, ale w stosunku do obcych bywają jednak bardzo nieufne. W dodatku wyjątkowo szybko się uczą, a raz wytrenowaną sztuczkę zapamiętują na całe życie.

Ten pies ma też to do siebie, że nie szczeka. Nie ma on bowiem wykształconych strun głosowych, odpowiedzialnych za ten charakterystyczny psi odgłos. W zamian częściej wydają z siebie charakterystyczne dźwięki, przypominające jodłowanie. Próbkę ich zdolności możecie odsłuchać na poniższym nagraniu:

2. Alaskan malamute

Miejsce drugie na liście mało szczekliwych zwierzaków zajmuje typowy arktyczny pies o wyraźnych cechach szpica, którego charakteryzuje nieustanna potrzeba ruchu. Pierwotnie wykorzystywany był m.in. do transportu ciężkich ładunków oraz do polowania na foki czy niedźwiedzie. Lubi jednak samodzielnie podejmować decyzje i choć mocno przywiązują się do swojego człowieka, nigdy nie podporządkują mu się w sposób bezwzględny.

Malamuty nie szczekają, ale wcale nie są cichsze! Wydają inne oryginalne dźwięki i kiedy tylko pojawi się okazja, zaczynają wyć, czym potrafią narobić sporo hałasu. Wystarczy, że w pobliżu jedzie karetka na sygnale, usłyszy bicie dzwonów albo dźwięki wydobywające się z radia bądź telewizora.

3. Rottweiler

Rottweiler to pies, który samą swą posturą potrafi wzbudzać lęk, przez co narosło wokół nich wiele nieprawdziwych mitów. W rzeczywistości to z natury bardzo oddane i opiekuńcze pupile, które nie lubią nudy i bezczynności. Uwielbiają towarzystwo dzieci, które postrzega za najsłabsze w stadzie i instynktownie chroni. Mają jednak skłonność do dominacji, dlatego już od szczeniaka trzeba przyłożyć się do ich wychowania i nauczyć je posłuszeństwa.

Jak większość molosów rottweiler szczeka, ale bardzo mało. To idealny stróż, który wszelkie zagrożenie będzie odstraszał gardłowym warczeniem, a do dawania głosu posunie się w ostateczności.

4. Akita Inu

Pochodząca z Japonii akita to kolejny przedstawiciel rasy, która zaliczana jest do ras pierwotnych, który łączy ciche usposobienie z pewną niezależnością i chęcią do postawienia na swoim. Niegdyś czworonogi te były wykorzystywane do walk psów, dlatego bywają agresywne wobec obcych pobratymców. Bez konsekwentnego i często długotrwałego szkolenia mogą być stać się niebezpieczne, jednakże dobrze zsocjalizowany osobnik będzie tolerował inne zwierzęta i stanie się idealnym psem stróżującym.

Akita jest psem z natury cichym, nie szczeka jeśli nie ma ku temu powodu. Jeśli jednak już szczeka, należy się zainteresować co było lub jest tego powodem. 

5. Whippet

Psy o średniej wielkości ciała, eleganckiej i pełnej szyku sylwetce oraz zrównoważonym charakterze to rasa zaliczana do grupy chartów, wyhodowana w Anglii. Cechuje je wysoki stopień posłuszeństwa i podatność na naukę. Oprócz tego, znane są ze swojej szybkości, dlatego często biorą udział w psich wyścigach. Nigdy nie odmówią zabawy, a zwłaszcza na świeżym powietrzu, choć równie mocno lubią beztroskie wylegiwanie się na kanapie. 

Psiaki tej rasy są bardzo czujne, ale szczekają tylko w wyjątkowych sytuacjach i nigdy nie hałasują bez powodu. Raczej wyją i wyłącznie wtedy, gdy uznają to za konieczne.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: psy.pl, zooart.pl, apetete.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >