Swiatzwierzat.pl
Pieski

unsplash/Alireza Zohoor Parvaz

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

17 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Zakaz znęcania się nad zwierzętami nie zniechęca ludzi do podnoszenia ręki na niewinne stworzenia. Pomimo działalności licznych organizacji i fundacji prozwierzęcych, szacuje się, że z roku na rok liczba przestępstw przeciwko zwierzętom rośnie. Jest jednak pewna nadzieja na obniżenie statystyk w postaci surowszych kar dla oprawców.

Czym jest znęcanie się nad zwierzętami?

Niemal każdego dnia w mediach pojawiają się informacje o cierpieniu zwierząt, zarówno domowych, dzikich czy gospodarskich. W większości z nich winy można upatrywać się bezpośrednio w działaniach człowieka. Definicja dotycząca znęcania się nad zwierzętami wyjaśnia, że przestępstwem przeciwko zwierzętom jest każdy przejaw zadawania albo świadomego dopuszczania do zadawania im bólu lub cierpień.

W pojęciu tym zawarte jest zarówno złośliwe straszenie, drażnienie i wywoływanie stresu u zwierząt, jak i stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli, trzymanie zwierzęcia na uwięzi, powodującej zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć oraz wszelkie fizyczne przejawy przemocy, takiej jak bicie, ranienie, okaleczanie i organizowanie walk zwierząt.

Kobieta wysiadająca z samochodu

Zablokowała pas ruchu i zabrała zwierzę na spacer. Internauci: ,,Cyrk na kółkach"

CZYTAJ DALEJ

Coraz surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami - czy tędy droga?

Z danych opublikowanych na stronie Informatora Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2017 roku skazano 663 osoby za przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt. Najczęściej przyczyną postawienia zarzutów był art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, czyli przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dla porównania w poprzednich latach liczba skazanych wynosiła 592 w 2016 roku i 536 w 2015 roku.

Organizacje społeczne zajmujące się ratowaniem chorych, zaniedbanych i potrzebujących zwierząt ujawniają, że rocznie ponad 90 procent spośród 5 tysięcy przypadków znęcania się nad zwierzętami otrzymuje pomoc właśnie od nich. Tylko w 11 procentach przypadków przeznaczone ku temu inspektoraty weterynaryjne wystąpiły z wnioskiem o odebranie zwierzęcia.

Statystyczny wzrost przypadków popełnionych przestępstw może wywoływać obawy w osobach, które darzą zwierzęta miłością i szacunkiem. Warto jednak przyjrzeć się im z nieco innej perspektywy. To wyraźny sygnał, że incydentu tego rodzaju są traktowane coraz poważniej przez organy wymiaru sprawiedliwości. Wzrosła nie tyle liczba przestępstw, ile ich wykrywalność i liczba skazań.

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Chociaż wydawałoby się, że polskie prawo w przejrzysty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jakie czyny są rozpatrywane jako zabronione, nie oznacza to jednak, że obywatele respektują prawo.

W kwietniu 2018 r. w życie weszły nowe przepisy zaostrzające karalność za znęcanie się nad zwierzętami. W powszechnym rozumieniu znęcanie się nad zwierzętami bywa rozumiane jako celowe działanie sprawcy, które jest bezpośrednio nakierunkowane na zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Tymczasem nowa definicja została rozszerzona o działania "nieintencjonalne".

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, ten, kto znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca tego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Uśmiercanie, zabijanie, ubój czy znęcanie się nad zwierzęciem przewidują zobowiązanie sprawcy do zapłaty nawiązki wynoszącej od 500 zł do nawet 100 tys. zł. Pieniądze z nawiązki muszą być przeznaczone na cel związany z ochroną zwierząt.

W dyskusji nad problemem znęcania się nad zwierzętami nie sposób pominąć nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt z 18 marca 2021. Rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w życie 10 kwietnia 2021 roku, doprowadziło do zaostrzenia kar m.in. wobec właścicieli zwierząt, którzy nie spełniają obowiązku odpowiedniego nadzoru podopiecznych.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj oraz tutaj.

Źródło: bezprawnik.pl

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzieci poszły szukać bydła, czekał je przerażający los. Najstarsze miało ledwie 11 lat

Czytaj więcej >
podatek od psa

Aktualności

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

Czytaj więcej >

Aktualności

Poznali się jeszcze w szkole, spotkał ich tragiczny koniec. Ich poświęcenie komentuje cały świat

Czytaj więcej >