Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 31.03.2021 02:00

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

Zdjęcie podglądowe  - pies
unsplash/Anjuli Anjuli

Puszczasz swojego psa luzem? Żebyś się nie zdziwił wysokością grzywny! Już od 10 kwietnia br. w życie wchodzą nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia, w tym za brak nadzoru nad czworonogiem. 

Niedopilnowanie psa może Cię słono kosztować. Za jakie wykroczenia wzrosną grzywny?

Jeśli od najbliższej soboty masz w planach wyjście z psem na spacer, to lepiej nie myśl o spuszczaniu go ze smyczy w miejscach ku temu nieprzeznaczonych. Tyczy się to osób, które nie są w stanie zachować nad zwierzęciem kontroli bądź ich pupil nie posiada oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Nadchodzi zmiana, której celem jest zwrócenie uwagi opiekunów czworonogów na kwestię bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania podczas spacerów.

Szykują się nowe, wyższe mandaty dla właścicieli psów, które mogą uderzyć wiele osób po kieszeni. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przewidywane są dwa przypadki, w których właściciele zwierząt mogą zostać obciążeni karą pieniężną. Zatem za jakie przewinienia możemy otrzymać karę grzywny?

- Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa – przypomina Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żorach w rozmowie z Money.pl.

Jak wynika z interpretacji powyższych przepisów, nie istnieje uniwersalna reguła decydująca o zakresie wymierzanych kar. Ocena sytuacji będzie raczej zdroworozsądkowa i w dużej mierze ma mieć działanie odstraszające. Zdaniem mec. Roberta Kornalewicza z zielonogórskiej Kancelarii Szymański Adwokaci, właściciele mający świadomość kary będą chętniej zakładali swoim psom kaganiec i smycz.

Tagi: Polska Pies