Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - pies

unsplash/Anjuli Anjuli

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Już od 10 kwietnia grzywny za niektóre wykroczenia pójdą w górę. Nowe przepisy uderzą w przewoźników, właścicieli posesji, ale również właścicieli psów. Nieodpowiedzialni opiekunowie, miejcie się na baczności, bo za niektóre przewinienia kara może być dot

Puszczasz swojego psa luzem? Żebyś się nie zdziwił wysokością grzywny! Już od 10 kwietnia br. w życie wchodzą nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia, w tym za brak nadzoru nad czworonogiem. 

Niedopilnowanie psa może Cię słono kosztować. Za jakie wykroczenia wzrosną grzywny?

Jeśli od najbliższej soboty masz w planach wyjście z psem na spacer, to lepiej nie myśl o spuszczaniu go ze smyczy w miejscach ku temu nieprzeznaczonych. Tyczy się to osób, które nie są w stanie zachować nad zwierzęciem kontroli bądź ich pupil nie posiada oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Nadchodzi zmiana, której celem jest zwrócenie uwagi opiekunów czworonogów na kwestię bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania podczas spacerów.

Szykują się nowe, wyższe mandaty dla właścicieli psów, które mogą uderzyć wiele osób po kieszeni. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przewidywane są dwa przypadki, w których właściciele zwierząt mogą zostać obciążeni karą pieniężną. Zatem za jakie przewinienia możemy otrzymać karę grzywny?

- Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa – przypomina Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żorach w rozmowie z Money.pl.

Jak wynika z interpretacji powyższych przepisów, nie istnieje uniwersalna reguła decydująca o zakresie wymierzanych kar. Ocena sytuacji będzie raczej zdroworozsądkowa i w dużej mierze ma mieć działanie odstraszające. Zdaniem mec. Roberta Kornalewicza z zielonogórskiej Kancelarii Szymański Adwokaci, właściciele mający świadomość kary będą chętniej zakładali swoim psom kaganiec i smycz.

  • Wierny pies przez miesiąc czekał na właścicieli przed pustym domem. Nie rozumiał, że już po niego nie wrócą

  • Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

  • Ważna informacja dla właścicieli zwierząt. W życie wchodzi nowy przepis dotyczący czipowania

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >