Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Gdzie najczęściej atakują kleszcze? W tych miejscach jest ich najwięcej
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 04.04.2023 10:59

Gdzie najczęściej atakują kleszcze? W tych miejscach jest ich najwięcej

None
facebook/Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe; pixabay/manfredrichter

Jak ukazują najnowsze badania, w Polsce kleszcze zarażone boreliozą występują najczęściej na obszarze czterech województw. To właśnie ich mieszkańcy powinni działać prewencyjnie oraz ze szczególną ostrożnością kontrolować po spacerach siebie i swoich milusińskich. Z inicjatywy internautów powstała interaktywna mapa kleszczy wyszczególniająca skupiska tych niebezpiecznych pajęczaków.

Kiedy tylko nadejdą upragnione cieplejsze dni, kleszcze stają się prawdziwą zmorą spacerowiczów. Pasożyty te występują nie tylko w lasach, ale również parkach, łąkach, trawnikach, a nawet ogrodach. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie kontrolować siebie oraz zwierzaka, który towarzyszy nam na zewnątrz, czy aby na pewno nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa. 

Gdzie znajduje się najwięcej kleszczy zarażonych boreliozą?

Profesor Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyjawił, gdzie w Polsce występuje najwięcej kleszczy, które przenoszą boreliozę. To obserwacja podparta wieloletnim zgłębianiem problemu, dzięki czemu naukowcy byli w stanie wysunąć jednoznaczne wnioski. 

-  Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju. W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami może sięgać nawet do 60-70 procent - mówił prof. Adaszek.

Z obserwacji ekspertów wynika, że na pasożyty szczególną uwagę muszą zwracać mieszkańcy województwa mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. Specjalista w tej dziedzinie twierdzi, że jest to spowodowane faktem, iż tam znacznie częściej występują obszary zalesione. Co za tym idzie, zamieszkuje je więcej dzikich zwierząt, od których kleszcze zarażają się bakteriami Borrelia. Oczywiście mimo wzmożonego występowania tych pajęczaków na wyszczególnionych obszarach, należy być w pełni świadomym, że kleszcze można spotkać w całej Polsce.  

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Nie lekceważ niebezpieczeństwa – ugryzienie kleszcza to wielkie ryzyko

Profesor Adaszek zaznacza, że kleszcze są tylko przenosicielami boreliozy. Same zarażają się najczęściej od dzikich zwierząt poprzez spożywanie ich krwi. W wyniku pasożytowanie na osobnikach będących nosicielami Borelli wzrastają szanse na to, że pasożyt przejmie od nich krętki i przeniesie je na człowieka bądź zwierzę domowe lub gospodarskie. Te uśpione utrzymują się w jego jelitach do czasu, gdy zaczyna pić krew.

- Jednak w momencie, kiedy kleszcz zaczyna pić krew, zmienia się struktura i konformacja białek tych bakterii. Zaczynają wtedy migrować z jelit kleszczy do ich gruczołów ślinowych i wraz ze śliną przekazywane są do organizmu potencjalnego gospodarza, czyli człowieka lub zwierzęcia - mówi.

Kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyjawia, że idealnym materiałem do przeprowadzenia badań i stwierdzenia, czy kleszcz przenosi boreliozę, są osobniki świeże, czyli dopiero co wyjęte ze skóry człowieka lub zwierzęcia. Zwraca jednak uwagę na to, że nie każdy z nich może przenosić chorobę na człowieka. Statystyki mówią, że kliniczne zakażenie bakteriami Borrelia występuje u około 10 proc. pacjentów.

Kleszcz
pixabay/Meli1670

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Szukaj skupisk na mapie kleszczy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że grupa miłośników zwierząt stworzyła interaktywną i aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę kleszczy. Twórcy projektu na blogu Ciemna Strona Wiosny umożliwiają internautom wzięcie sprawy w swoje ręce. Osoba, która widziała kleszcza, może samodzielnie dodać punkt na mapie. Na podstawie powiadomień tworzą się wyznaczone obszary, na których pasożyty te występują najczęściej.

Zrzut ekranu 2023-04-04 110023.png
Screen z Mapy Kleszczy - wyniki wyszukiwania na rok 2023
Mapa Kleszczy

Szczególną uważność należy zachować właśnie w miesiącach wiosennych, kiedy to aktywność kleszczy jest najwyższa. Warto mieć na uwadze, iż pajęczaki zazwyczaj wgryzają się w kilka konkretnych miejsc, a jedno z nich może was mocno zaskoczyć! W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

źródło: tvn24.pl; medonet.pl; ciemnastronawiosny.pl

Tagi: Kleszcz Polska
Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?
Buldog francuski
Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.
Czytaj dalej
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt opublikował relację z kolejnej interwencji, która obnażyła zarówno zwierzęcy, jak i ludzki dramat. Pomocy potrzebowały nie tylko psy i koty w rozpadającej się ruderze, ale także pozostawiona przez rodzinę staruszka. Kobieta starała się robić co w jej mocy, aby zapewnić zwierzętom najlepsze z możliwych warunków, podczas gdy dorosłe dzieci umyły ręce. Przedstawiciele organizacji DIOZ nie odmawiają pomocy nie tylko pokrzywdzonym zwierzętom, ale i ludziom znajdującym się w kryzysowej sytuacji życiowej. W ostatnim czasie inspektorzy udali się na interwencję do starszej kobiety, która pod swoją opieką miała kilka kotów i psów. W takich warunkach nie powinien żyć nikt. 
Czytaj dalej