Swiatzwierzat.pl > Gwiazdy i ich zwierzęta > Rodzina królewska pożegnała księcia Filipa. Podczas uroczystości nie zabrakło jego ukochanych zwierząt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:38

Rodzina królewska pożegnała księcia Filipa. Podczas uroczystości nie zabrakło jego ukochanych zwierząt

Pogrzeb księcia Filipa
Rex Features/East News

W piątek, 9 kwietnia media na całym świecie obiegła smutna wiadomość o śmierci księcia Filipa. Pałac Buckingham poinformował w oficjalnym oświadczeniu o szczegółach żałobnej ceremonii, która odbyła się 17 kwietnia. Miliony widzów z całego świata śledziło transmisję uroczystości na żywo, a ich uwadze nie umknął jeden szczegół znajdujący się na siedzeniu ulubionego konnego powozu księcia. Jedynie zapaleni miłośnicy jazdy konnej mogli odgadnąć, co znajduje się w niewielkim pudełeczku.

Wielka Brytania z bólem pożegnała jedną z najbarwniejszych postaci w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II i ojciec następcy tronu księcia Karola, odszedł w wieku 99 lat. Zgodnie z wolą zmarłego, uroczystość pożegnalna księcia Edynburga odbyła się na zamku w Windsorze, a jego ciało zostało przetransportowane specjalnie zmodyfikowanym land roverem.

Ostatnie pożegnanie księcia Filipa. W ostatniej drodze towarzyszyły mu kuce brytyjskiej rasy Fell

Z powodu pandemii COVID-19 pogrzeb księcia Filipa miał charakter prywatny. Liczba gości została ograniczona do 30, dlatego w orszaku pogrzebowym szła wyłącznie rodzina oraz najbliżsi przyjaciele zmarłego arystokraty, w tym stajenni.

Małżonek Elżbiety II chciał pogrzebu o charakterze wojskowym, a także, by ceremonia była krótka i zwięzła. Jednakże na pogrzebie oczywiście nie mogło zabraknąć zwierząt, które skradły serce zmarłego księcia Edynburga. Niewiele osób bowiem wie, że konie były nieodłączną częścią życia zmarłego członka brytyjskiej monarchii.

Dwa wierne kuce brytyjskiej rasy Fell, Balmoral Nevis i Notlaw Storm, które przyszły na świat w 2008 r., zostały zaprzężone w powóz zbudowany na bazie jego projektu. Zwierzęta towarzyszyły swojemu właścicielowi w ostatniej drodze do królewskiej kaplicy w Windsorze.

Trzeba przyznać, że uroczystość była niezmiernie przemyślana. Kruczoczarne wierzchowce pięknie prezentowały się w blasku słońca.

Tajemniczy przedmiot poruszył serca widzów

Uroczystość pogrzebowa transmitowana była na cały świat. W jej trakcie widzowie siedzący przed ekranami dostrzegli pewną niezwykłą rzecz. Chodzi o przedmioty umieszczone na siedzeniu obok królewskiego woźnicy.

Na powozie można zauważyć rękawice, bat i czapkę używana przez zmarłego. Oprócz tego znajdowało się tam także niewielkich rozmiarów przezroczyste pudełko z czerwoną pokrywką. Do czego może ono służyć? Okazuje się, że wszystkie zgromadzone przedmioty mają wymiar symboliczny i nawiązują do życiowej pasji księcia. Jeśli zaś chodzi o tajemnicze pudełko, to było ono używane do przechowywania kostek cukru, którymi książę miał w zwyczaju częstować swoje ukochane kuce.

Niewątpliwie charakter pogrzebu księcia Filipa udowadnia, że był on w istocie jednym z największych pasjonatów koni i sportów konnych. Jego śmierć jest końcem pewnej ery w historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Zobacz zdjęcia i nagranie:

Zagadkowy przedmiot
fot. o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!