Swiatzwierzat.pl

unsplash/Nighthawk Shoots

Koniec chowu klatkowego? Komisja Europejska wkrótce wyda decyzję, szykują się znaczące zmiany

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie inicjatywy społecznej, której celelem jest zrewolucjonizowanie dotychczasowych metod hodowli zwierząt gospodarskich oraz zakazanie tzw. chowu klatkowego. Poparcie dla prozwierzęcej akcji "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age" wyraził m.in. Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. Rolnictwa. Czy wynik sprawy jest już przesądzony?

W ubiegły czwartek w Parlamencie Europejskim odbyło się trzygodzinne wysłuchanie komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej". W trakcie wysłuchania głos zabierali zarówno członkowie komitetu obywatelskiego, jak i politycy, naukowcy oraz hodowcy, którzy przekonywali, że odejście od chowu klatkowego poprawi dobrostan ponad 300 mln zwierząt hodowanych na terenie Unii Europejskiej.

Czy to koniec epoki klatkowej? Waży się los milionów istnień

Zdaniem Małgorzaty Szadkowskiej, prezeski Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego Koniec Epoki Klatkowej decyzja o zakazie chowu klatkowego zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo. Przekonywała, że obecnie obowiązujące przepisy unijne dotyczące zwierząt hodowlanych wymagają nowelizacji, gdyż są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, kiedy poziom wiedzy na temat dobrostanu świń, kur czy cieląt był stanowczo mniejszy, niż obecnie.

- Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące - brzmiała treść odczytanego pisma.

W sprawie chowu klatkowego wypowiedział się również Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Zadeklarował poparcie projektu i zapewnił, że zależy mu na wprowadzeniu planu poprawy dobrostanu zwierząt.

- Mamy wiele funduszy unijnych, które mogą być wykorzystane na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji - powiedział Janusz Wojciechowski. - Dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu i mnie osobiście zależy na tym, żeby go poprawić.

Wielka zmiana dla zwierząt i rolników

Komisarz UE ds. rolnictwa przyznał także, że chów klatkowy jest częścią szerszego problemu jakim jest intensyfikacja produkcji, która godzi również w polskie rolnictwo.

Nie tylko interes zwierząt, także troska o rolników. Zamknięte klatki to część wyścigu na intensywność i masowość produkcji rolniczej, wyścigu bardzo niebezpiecznego dla większości rolników. To wyścig, który zabija małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Trzeba go ograniczać – napisał Wojciechowski na Twitterze.

Oprócz Wojciechowskiego, poparcie dla prozwierzęcej inicjatywy społecznej wyrazili m.in. europoseł Lewicy Robert Biedroń, czy unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Projektem transformacji hodowli zwierząt gospodarskich zajmie się teraz Komisja Europejska. Ostateczne ustosunkowanie się do treści inicjatywy to już kwestia najbliższego kwartału.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami! 

Tagi:

Podobne artykuły

Aktualności

Zmarł Zdzisław Małysz, przyjaciel wszystkich zwierząt. "Był ich głosem na interwencjach, w sądach, w mediach"
Czytaj więcej >

Aktualności

Bezdomniaki liczą na pomoc. Świąteczna pomoc dla zwierząt w potrzebie
Czytaj więcej >

Aktualności

Historia przyjaźni 10-letniej dziewczynki i cyrkowego kucyka. „Uwolnić Poly” w kinach od 02.12
Czytaj więcej >

Aktualności

Suczka panicznie boi się ludzkiego dotyku. Kiedy kobieta wyciąga do niej rękę, wszystko się zmienia
Czytaj więcej >

Aktualności

Turystka dotkliwie pogryziona przez żółwia. "Nie jestem pewna, czy kiedykolwiek wejdę jeszcze do morza"
Czytaj więcej >

Aktualności

Pies uratował właścicielkę przed śmiercią pod kołami vana. Wszystko uchwyciła kamera
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]