Swiatzwierzat.pl
facebook/Gospodarstwo "Kaszubskie Kozy"

facebook/Gospodarstwo "Kaszubska Koza"

Gospodarstwo "Kaszubska Koza" stanęło w płomieniach. Nie wszystkie zwierzęta przeżyły

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W piątek, 9 kwietnia po godzinie 6 w znanym gospodarstwie "Kaszubska Koza" w powiecie kościerskim na Pomorzu niespodziewanie wybuchł groźny pożar. Właściciele obawiali się, że nie uda im się ocalić uwięzionych w zagrodach zwierząt gospodarskich. Za sprawą akcji gaśniczej przeprowadzonej przez osiem zastępów straży pożarnej większość kóz została uratowana.

W ubiegłym tygodniu w godzinach wczesno porannych spłonęło gospodarstwo znane z produkcji kozich serów zagrodowych. Tradycyjne kaszubskie produkty na przestrzeni lat zyskały uznanie w kraju i na całym świecie, dlatego wieść o tragedii odbiła się głośnym echem zarówno w Polsce, jak i Japonii, Stanach Zjednoczonych, czy Australii.

Ogień pojawił się o świcie. Spłonęło znane polskie gospodarstwo

Tomasz Strubiński, znany pomorski serowar i hodowca kóz oraz właściciel gospodarstwa "Kaszubska Koza" w rozmowie z Radiem Gdańsk wspomina, że rozprzestrzeniający się ogień jako pierwszy zaobserwował jego pupil.

- Tak naprawdę pobudkę zawdzięczamy kotkowi, który był bardzo niespokojny i obudził syna. Pożar zaczął się od dachu w gospodarczym budynku. Baliśmy się, że nie ocalimy żadnej z naszych kózek - opowiada.

Ogień w błyskawicznym tempie objął budynki gospodarcze. Na miejsce pożaru zadysponowano 8 zastępów straży pożarnej. W wyniku przeprowadzonej akcji gaśniczej ocalał dom hodowców, lecz ostatecznie koziarnia oraz serowarnia doszczętnie spłonęły.

Jak tłumaczy właściciel obiektu, nie wszystkie zwierzęta udało się uratować. W pożarze zginęło kilka gospodarskich zwierząt, które poniosły śmierć w płomieniach lub w wyniku uduszenia unoszącymi się kłębami dymu. Na szczęście żadnemu z właścicieli nic się nie stało

- Na szczęście po brawurowej akcji strażaków, zdecydowaną większość udało się uratować. Nie żyje jedna duża koza i kilka małych. Pozostałe czują się dobrze – dodaje właściciel "Kaszubskiej Kozy".

Karma

Uwaga na spacerach! W Wodzisławiu ktoś porozrzucał karmę z gwoźdźmi

CZYTAJ DALEJ

Stracili dorobek życia. Nie pozostali bez pomocy


Policja wstępnie wykluczyła udział osób trzecich w tym zdarzeniu. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, na terenie obiektu prowadzone są badania przez biegłych z zakresu pożarnictwa.

Po groźnym pożarze właściciele "Kaszubskiej Kozy" nie pozostali zdani wyłącznie na samych siebie. W sieci zorganizowano zrzutkę, która w ciągu niespełna 24 godzin osiągnęła kwotę 30 tys. zł z zamierzonych 50 tys. zł. Wsparcia udzielili m.in. gastronomowie z Trójmiasta oraz przyjaciele, znajomi i miłośnicy kozich serów z Polski i zagranicy.

- Odczuwamy zewsząd olbrzymią moc. To dobro aż trudno mi określić. Telefon jest rozgrzany do czerwoności, kontaktuje się z nami cały świat: USA, Japonia, Australia. Płyną maile, płynie wsparcie. Ludzi są fantastycznie. Jesteśmy za to niezwykle wdzięczni - dodaje Tomasz Strubiński w rozmowie z Radio Gdańsk.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Aktualności

Tragedia pod Koninem. Dwa mastify zagryzły 65-latka

Czytaj więcej >
Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >