Swiatzwierzat.pl
chihuahua, bichon frise, jamnik króliczy i york

unsplash.com/Luis Quintero, Elisei Abiculesei, Carissa Weiser, Justin Veenema

7 najmniejszych ras psów. Trudno uwierzyć w ich wymiary, są naprawdę malutkie

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Niektóre rasy psów odznaczają się niewielkimi rozmiarami, przez które całe życie przypominają szczeniaczki. Wiele osób decyduje się obecnie na mniejszego pupila, zwłaszcza ci mieszkający w dużych miastach. Przedstawiamy 7 najpo

Małe rasy psów stały się w ciągu ostatnich kilkunastu lat niezwykle popularne. Wielu ludzi jednak zapomina, że mimo rozmiarów, nawet najmniejszy pies to wciąż pies - wymagający odpowiedniego ułożenia i posiadający własny, często silny charakter. O czym należy szczególnie pamiętać przy najmniejszych rasach i czym wyróżniają się wymienione czworonogi?

Najmniejsze rasy psów

1. Chihuahua - rasa wypromowana przez Paris Hilton na początku nowego millenium do dziś cieszy się ogromną popularnością. Boom na miniaturowe pieski nieco osłabł, ale to wciąż jedna z najpopularniejszych ras na świecie. To wierne, czujne i bardzo energiczne pupile, ważące zazwyczaj od 1,5 do 3 kg. Niech nie zwiodą was niewielkie rozmiary - w małym ciałku kryje się olbrzymi charakter!

2. Yorkshire terrier - te małe pieski to wspaniali towarzysze dla każdej rodziny. Wiele osób uważa je za słodkie, ale rozszczekane, jednak jak w przypadku każdej innej rasy, ułożenie psa zależy wyłącznie od właściciela.

Te urocze miniaturki są bardzo żywe, odważne, a do tego pewne siebie, mimo mikroskopijnych rozmiarów - średnio mierzą tylko 18 – 23 cm w kłębie. Wyróżnia je także fakt, ze nie mają zwyczajnej psiej sierści, a charakterystyczne włosy.

3. Bichon frise - rasa nieco mniej popularna, jednak z całą pewnością warta uwagi. Małe pieski charakteryzują się bujnymi, zazwyczaj białymi lokami na całym ciele, przez co wyglądają trochę jak zabawki. Maluchy ważą średnio od 3 do 5 kg i cechują się wesołym, pogodnym i zadziornym usposobieniem.

4. Papillon - papillony to urocze maluszki o charakterystycznych uszach. W ciągu ostatnich kilku lat zyskały na popularności i coraz więcej osób rozpoznaje tę rasę. Inteligentne, radosne i bardzo przyjazne pieski mogą ważyć w granicach 3,2-4,5 kg. 

5. Pomeranian -  pomeraniany zyskały sławę dzięki kilku wyjątkowym przedstawicielom rasy, wyróżniających się w social mediach. Obecnie to jedna z najbardziej pożądanych ras na świecie. Dlaczego?

Otóż pomeraniany są naprawdę malutkie. Do tego wystarczy ich niewiarygodnie puszysta sierść i radosny, ale silny charakter, a ludzie z miejsca zakochują się w tej rasie. Pieski ważą jedynie od 1,9 do 3,5 kg.

Mały pies, duży charakter?

6. Jamnik króliczy - niektóre rasy psów są popularne we wszystkich możliwych wariantach i tak jak jamniki są kochane w "większej" wersji, tak samo ludzie zakochali się w ich "pomniejszonych" wersjach.

Co ciekawe, jamnik dzieli się nie tylko na trzy typy podzielone według rodzaju sierści, ale i na wymiary - istnieje więc wersja standardowa, miniaturowa i właśnie królicza. Ta ostatnia wagą nie przekracza 3,5 kg, a obwodem klaki piersiowej 30 cm.

7. Ratlerek, czyli pinczer miniaturka - od lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych małych ras psów. Wyhodowana w Czechach, cechuje się drobną budową i niewielkim wzrostem - około 20-23 cm. To bardzo czujne, inteligentne i łagodne maluchy, które można często spotkać na ulicach polskich miast.

Wiele osób twierdzi, że "mały pies to nie pies". Wszystko jest oczywiście kwestią preferencji, ale zapewniamy, że najmniejsze rasy psów różnią się od tych większych jedynie budową. Każda rasa ma zupełnie odmienny charakter i potrzeby, a małe pieski często temperamentem dorównują tym ogromnym!

Zobacz zdjęcia i wideo:

[EMBED-3747]

[EMBED-3748]

[EMBED-3745]

[EMBED-3746]

źródło: wikipedia.org

Tagi:

Zuza SiwekAutor

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Ukryła w domu kamerę, aby zobaczyć, co robi opiekunka do psów. Wkrótce zajęła się nią policja

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

Czytaj więcej >

Psy

Dramat w schronisku dla zwierząt w Posadówku. Umierały z zimna i głodu, część z nich ukryto w zamrażarce

Czytaj więcej >

Psy

Dziewczynka nie może przestać przytulać rottweilera. Internauci zaniepokojeni, to już przesada?

Czytaj więcej >

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >