chihuahua, bichon frise, jamnik króliczy i york
Źródło: unsplash.com/Luis Quintero, Elisei Abiculesei, Carissa Weiser, Justin Veenema

7 najmniejszych ras psów. Trudno uwierzyć w ich wymiary, są naprawdę malutkie

18 Stycznia 2021

Niektóre rasy psów odznaczają się niewielkimi rozmiarami, przez które całe życie przypominają szczeniaczki. Wiele osób decyduje się obecnie na mniejszego pupila, zwłaszcza ci mieszkający w dużych miastach. Przedstawiamy 7 najpopularniejszych ras małych psów, które skradły serca na całym świecie!

Małe rasy psów stały się w ciągu ostatnich kilkunastu lat niezwykle popularne. Wielu ludzi jednak zapomina, że mimo rozmiarów, nawet najmniejszy pies to wciąż pies - wymagający odpowiedniego ułożenia i posiadający własny, często silny charakter. O czym należy szczególnie pamiętać przy najmniejszych rasach i czym wyróżniają się wymienione czworonogi?

Najmniejsze rasy psów

1. Chihuahua - rasa wypromowana przez Paris Hilton na początku nowego millenium do dziś cieszy się ogromną popularnością. Boom na miniaturowe pieski nieco osłabł, ale to wciąż jedna z najpopularniejszych ras na świecie. To wierne, czujne i bardzo energiczne pupile, ważące zazwyczaj od 1,5 do 3 kg. Niech nie zwiodą was niewielkie rozmiary - w małym ciałku kryje się olbrzymi charakter!

2. Yorkshire terrier - te małe pieski to wspaniali towarzysze dla każdej rodziny. Wiele osób uważa je za słodkie, ale rozszczekane, jednak jak w przypadku każdej innej rasy, ułożenie psa zależy wyłącznie od właściciela.

Te urocze miniaturki są bardzo żywe, odważne, a do tego pewne siebie, mimo mikroskopijnych rozmiarów - średnio mierzą tylko 18 – 23 cm w kłębie. Wyróżnia je także fakt, ze nie mają zwyczajnej psiej sierści, a charakterystyczne włosy.

3. Bichon frise - rasa nieco mniej popularna, jednak z całą pewnością warta uwagi. Małe pieski charakteryzują się bujnymi, zazwyczaj białymi lokami na całym ciele, przez co wyglądają trochę jak zabawki. Maluchy ważą średnio od 3 do 5 kg i cechują się wesołym, pogodnym i zadziornym usposobieniem.

Owczarek niemiecki nienawidzi kąpieli. Śmiertelnie obraził się na panaOwczarek niemiecki nienawidzi kąpieli. Śmiertelnie obraził się na panaCzytaj dalej

4. Papillon - papillony to urocze maluszki o charakterystycznych uszach. W ciągu ostatnich kilku lat zyskały na popularności i coraz więcej osób rozpoznaje tę rasę. Inteligentne, radosne i bardzo przyjazne pieski mogą ważyć w granicach 3,2-4,5 kg.

5. Pomeranian - pomeraniany zyskały sławę dzięki kilku wyjątkowym przedstawicielom rasy, wyróżniających się w social mediach. Obecnie to jedna z najbardziej pożądanych ras na świecie. Dlaczego?

Otóż pomeraniany są naprawdę malutkie. Do tego wystarczy ich niewiarygodnie puszysta sierść i radosny, ale silny charakter, a ludzie z miejsca zakochują się w tej rasie. Pieski ważą jedynie od 1,9 do 3,5 kg.

Mały pies, duży charakter?

6. Jamnik króliczy - niektóre rasy psów są popularne we wszystkich możliwych wariantach i tak jak jamniki są kochane w "większej" wersji, tak samo ludzie zakochali się w ich "pomniejszonych" wersjach.

Co ciekawe, jamnik dzieli się nie tylko na trzy typy podzielone według rodzaju sierści, ale i na wymiary - istnieje więc wersja standardowa, miniaturowa i właśnie królicza. Ta ostatnia wagą nie przekracza 3,5 kg, a obwodem klaki piersiowej 30 cm.

7. Ratlerek, czyli pinczer miniaturka - od lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych małych ras psów. Wyhodowana w Czechach, cechuje się drobną budową i niewielkim wzrostem - około 20-23 cm. To bardzo czujne, inteligentne i łagodne maluchy, które można często spotkać na ulicach polskich miast.

Wiele osób twierdzi, że "mały pies to nie pies". Wszystko jest oczywiście kwestią preferencji, ale zapewniamy, że najmniejsze rasy psów różnią się od tych większych jedynie budową. Każda rasa ma zupełnie odmienny charakter i potrzeby, a małe pieski często temperamentem dorównują tym ogromnym!

Zobacz zdjęcia i wideo:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: wikipedia.org

Następny artykuł