Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (2)

YouTube.com @Lukáš Pich

Radna ze Śląska ostrzega Polaków: „Uważajcie na dzieci". W Polsce grasują kolczaki

6 Października 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Dla wielu osób to najgorsze, co można sobie wyobrazić: pękaty odwłok, długie, chude odnóża, o wiele za dużo oczu, łakome szczękoczułki i kolce jadowe. Groza przyczajona w zakamarkach domu, za koszem na śmieci, może nawet zaplątana w poszwę poduszki. Niestety, ten koszmar stał się smutną rzeczywistością dla części mieszkańców Polski.

Wszystko wskazuje na to, że kraj padł ofiarą inwazji kolczaków zbrojnych. To pająki z sekretną bronią. Jest nią jad, jeden z najsilniejszych, jakie można spotkać u polskich pająków. Nie zabija ludzi, ale wywołuje silny ból, objawy zatrucia, czasem reakcje alergiczne. Niejednego już posłał do szpitala.

BeFunky-collage - 2021-10-06T104914.614

Internauci zachwycają się przyjaźnią między kozą i samicą nosorożca

CZYTAJ DALEJ

Córka radnej została pogryziona

Być może to ocieplenie klimatu sprawia, że ciepłolubnych kolczaków jest w Polsce coraz więcej. Wydaje się, że Śląsk przeżywa obecnie najazd tych pająków, które coraz częściej spotyka się na łąkach, ale i w zakamarkach ludzkich siedzib.

Porażający przypadek ugryzienia dziecka przez kolczaka zbrojnego opisała Anna Andrusyn, radna z miejscowości Chrząstawa Mała.

- Uważajcie! - czytamy w dramatycznym poście, który radna opublikowała na swoim Facebooku. - W Chrząstawie pojawił się kolczak zbrojny, okropny pająk!

Niestety, pająk ukąsił i zatruł córkę radnej, która wymagała hospitalizacji. Kobieta zamieściła na Facebooku zdjęcie ręki córki z wyraźnym śladem ukąszenia. Wokół niego ręka zrobiła się czerwona, co jest objawem zatrucia jadem kolczaka.

"Uważajcie na pokoje dzieci!"

- Proszę, obserwujcie swoje domy, a w szczególności pokoje dzieci! - ostrzega radna. - Nam przydarzyła się fatalna sytuacja. Dziecko zostało pogryzione, jesteśmy z nią teraz w szpitalu.

By uniknąć bolesnego i potencjalnie niebezpiecznego ugryzienia przez kolczaka zbrojnego, należy uważać w czasie spacerów po łąkach i parkach. Pająki wiją oprzędy, w których składają jaja, najchętniej gdzieś na powietrzu, ale zdarzają się też przypadki gniazd pajęczych w szopach, piwnicach, a nawet domach i mieszkaniach.

Kolczak zbrojny ma charakterystyczny kształt i kolor. Jego głowotułów jest czerwony, a odwłok żółtawy, podłużny u samców i bąblowaty u samic.

Zobaczcie wstrząsający wpis radnej z Chrząstawy wraz ze zdjęciem pająka i pokąsanej ręki:

Źródło: Facebook.com @chrzastawa

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >