Swiatzwierzat.pl
Pies Patron

facebook/ДСНС України

Pies Patron to chluba Ukrainy. Pomógł zneutralizować już 90 ładunków wybuchowych

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podzieliła się nagraniem, na którym pokazano czworonożnego eksperta od wykrywania min i ładunków wybuchowych. To pies imieniem Patron, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród internautów. Czym jeszcze może nas zaskoczyć?

Kilka dni temu media obiegła informacja o sekretnym sprzymierzeńcu ukraińskich pirotechników. Chodzi oczywiście o pieska o imieniu Patron, którym pochwaliła się na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jego imię nie jest przypadkowe – po ukraińsku „patron” znaczy „nabój”

Pies Patron maskotką czernihowskich pirotechników

- Poznajcie Patrona. Ma dwa lata. Jest maskotką naszych czernihowskich pirotechników - pisze Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, dołączając zdjęcie niewielkich rozmiarów pieska w specjalnej kamizelce z barwami narodowymi Ukrainy, logo oddziału i własnym imieniem.

Na fotografii widać, że biało-brązowy zwierzak stoi dumnie obok wykopanego ładunku wybuchowego, który udało mu się wywęszyć.

Z opisu pod zdjęciem dowiadujemy się, że psiak rasy jack russell terriera jest nie tylko nieodłącznym towarzyszem pirotechników, ale także koneserem nabiału, a w szczególności sera. Czym jeszcze może pochwalić się czworonożny agent do zadań specjalnych?

Buldog z młodym

Tak psia mama uczy szczeniaka chodzenia. Nagranie bije rekordy popularności

CZYTAJ DALEJ

Zwierzak pomógł zneutralizować około 90 ładunków wybuchowych

Okazuje się, że Patron na na swoim koncie sporo osiągnięć zawodowych, związanych ze służbą w ochronie Ukrainy. W sobotę w mediach społecznościowych zamieszczono nagranie, przybliżające codzienne obowiązki czworonożnego pirotechnika.

Na filmie widać, że Patron rozpoczyna dzień w pracy od czułego powitania ze swoimi opiekunami, a następnie wskakuje do samochodu i udaje się na miejsce zdarzenia, by szukać min. Obecność kamerzysty zdaje się nieco go peszyć, gdyż szczeka w kierunku obiektywu.

We wpisie podano, że wyszkolony terrier przyczynił się już do neutralizacji około 90 ładunków wybuchowych. Wyobraźmy sobie, jak wiele ludzkich istnień uniknęło śmierci, dzięki jego ciężkiej pracy i doskonałemu węchowi.

- Pewnego dnia historia Patrona zamieni się w film, ale na razie wiernie wykonuje swoje obowiązki zawodowe - napisało na Twitterze Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.


Lepiej dobrze zapamiętajcie jego imię! Niewykluczone, że za kilka lat historia Patrona trafi na srebrne ekrany i zyska równie wielki rozgłos, co losy najwierniejszego psa z Japonii, imieniem Hachiko.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: facebook/ДСНС України

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >