Swiatzwierzat.pl
Sen

unsplash/Andisheh A

Najczęściej występujące robaki w domu - jak się ich pozbyć?

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Robaki domowe mogą znaleźć się w każdym mieszkaniu i wywołać spore zamieszanie wśród domowników. Zamieszkują wszystkie możliwe powierzchnie - łóżko, meble, ubrania, zasłony czy dywany. Jakie insekty możemy najczęściej spotkać w naszych domach i jak się ich pozbyć?

Insekty są wszędobylskie a raz „zaproszone” do domu pozostają trudne do wytępienia. Rajem dla nich są pomieszczenia ciepłe i wilgotne, dlatego najczęściej zagnieżdżają się w kuchni i łazience. Wszystkie te stworzenia budzą wstręt i obrzydzenie, a co gorsza, mogą kąsać oraz przenosić różnego rodzaju zarazki. Warto więc jak najszybciej pozbyć się ich z domowej przestrzeni.

O jakie robaki chodzi i jak z nimi walczyć, by przestały uprzykrzać nam życie? Odpowiedzi poznacie w poniższym materiale.

Jakie insekty można spotkać w każdym domu?

Myślisz, że jesteś jedynym lokatorem we własnym domu? Nic bardziej mylnego. Niezależnie od poziomu porządku i czystości, w każdym mieszkaniu mogą się zalęgnąć różnego rodzaju robaki i owady. Część z nich przynosimy do domu wraz z zakupami, inne przenoszone są na sierści zwierząt domowych.

Oto przegląd najpopularniejszych szkodników, z którymi dzielimy przestrzeń:

1. Mole spożywcze, ubraniowe i książkowe

Mole to insekty, z którymi niezwykle często spotykamy się w domach, gdyż żerują zwłaszcza na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasza, mąka i otręby. Niektóre gatunki żywią się także naszymi ubraniami czy książkami, gazetami i tapetami na ścianach. Znajdziemy je w trudno dostępnych i ciemnych miejscach, gdzie pozostawiają odchody. Ich obecność zauważysz również po wygryzanych dziurach w odzieży jedwabnej i wełnianej.

Najlepszym sposobem na pozbycie się moli kuchennych jest wyrzucenie zanieczyszczonych produktów, a następnie przesypanie wszystkich produktów sypkich do szklanych pojemników. Dla dodatkowej ochrony w szafkach kuchennych, biblioteczce oraz szafach z ubraniami można rozłożyć liście laurowe bądź rozwiesić poduszeczki z suszoną lawendą, wanilią czy pomarańczą, których zapach odstrasza niechcianych gości.

Aby pozbyć się moli ubraniowych można także rozłożyć w szafie specjalne płytki feromonowe, które wabią dorosłych samców.

Małe wiewiórki

Malutkie wiewiórki znalazły się pod opieką ludzi. Widok jest nie z tej ziemi

CZYTAJ DALEJ

2. Pluskwa domowa

Te skaczące stworzenia charakteryzuje eliptyczny kształt ciała. Ich obecność w domu jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż pluskwy żywią się krwią człowieka. Zazwyczaj chowają się w trudno dostępnych miejscach, np. ramach łóżka czy pod ramami obrazów i atakują w nocy, dlatego gdy ich ofiary smacznie śpią, one rozpoczynają żer.

Jeśli zauważysz na swoim ciele małe, czerwone plamki po ugryzieniach, koniecznie podejmij kroki, by pozbyć się insektów. W walce z nimi pomagają płyny, spraye, proszki, pułapki, chociaż czasami jest potrzebna profesjonalna pomoc.


3. Rybik cukrowy

Rybiki cukrowe to stworzenia lubiące miejsca wilgotne i ciepłe, dlatego zamieszkują przestrzenie pod podłogą, listwami czy tapetami. Charakteryzuje je wzmożona aktywność nocą, dlatego po zmroku najczęściej możemy je spotkać w łazienkach oraz kuchniach.

Insekty te żywią się cukrem, mąką, kaszą, otrębami, małymi martwymi owadami. Lubią też klej do tapet, podłóg i kafli. Chociaż pojawienie się rybików w domu nie wiąże się z ryzykiem pogryzień, ich widok nie należy do najprzyjemniejszych. Co gorsza, pozbycie się ich nie należy do najłatwiejszych zadań bowiem samica znosi do 20 jaj na dobę.

Aby pożegnać je na dobre, zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń i wypełnienie wszystkich szczelin i szpar. Możesz także przygotować pułapkę w postaci grubego kawałka tektury posmarowanej miodem i pozostawić ją na noc w kuchni czy łazience. Rano zbierz pułapki, spal je bądź zalej wrzątkiem.

4. Roztocza

Roztocza to mikroskopijne stworzonka, które wyjątkowo trudno zwalczyć, gdy pojawią się w domu. Mimo, iż nie widać ich gołym okiem, towarzyszą nam na każdym kroku, w kurzu, dywanach, tkaninach, ubraniach, wywołując alergie, swędzenie, bóle głowy i atopowe zapalenie skóry.

Samo pranie ubrań, dywanów i pościeli nie wystarcza. Najlepszym i najszybszym sposobem na pozbycie się roztoczy z domowej przestrzeni jest światło słoneczne oraz regularne odkurzanie i wietrzenie materaców. Wbrew pozorom tę czynność warto przeprowadzać za każdym razem, gdy zmieniamy pościel. W walce z roztoczami pomoże nam również oczyszczacz powietrza, który pochłania cząsteczki zanieczyszczające powietrze.Oprócz wyżej wymienionych robaków, w domach mogą pojawić się także karaluchy, prusaki, pchły, pająki, muszki owocówki czy mrówki faraonki. W ich wytępieniu najskuteczniejsze okazują się środki owadobójcze czy pułapki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Źródło: eska.pl, home.morele.net

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >