Swiatzwierzat.pl
ZOO Wrocław

fot. Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22376166

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Tej wiosny mamy do czynienia z prawdziwym baby-boom w polskich ogrodach zoologicznych. Wrocławskie ZOO przekazało radosną wieść o wyjątkowych narodzinach rzadkiego gatunku. Do grona podopiecznych dołączyło żubrzątko.

Wiosną przyroda budzi się do życia, a najrozmaitsze gatunki zwierząt biorą się do pracy, aby odbudować swoją populację. Nic więc dziwnego, że tegoroczny kwiecień i maj przyniosły wysyp narodzin członków zoologicznej rodziny.

W tym sezonie doczekaliśmy się już małego takina złotego, reniferów, osłów, a także kilkunastu kóz karłowatych, owiec czterorogich czy kameruńskich. Teraz do tego zaszczytnego grona dołączył kolejny słodziak.

Narodziny małego żubra we wrocławskim ZOO

12 maja we Wrocławiu na świat przyszedł potomek gatunku, który został uratowany od wyginięcia jedynie dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych. Pracownicy trzymali tę informację w ścisłej tajemnicy, aż do nadejścia Dnia Dziecka. Teraz już wiemy, że chodzi o małego żubra.

Młody żubr 2022-7 (1)

Nowo narodzony żubr to samiczka, której opiekunowie nadali imię Porzeczka II (w Księdze Rodowodowej jest już jedna Porzeczka). Zgodnie z Księgą, imię powinno się zaczynać na “Po-”. Porzeczka rozwija się prawidłowo i ma apetyt na mleko. Trzyma się blisko mamy, Poriny i z łatwością można ją zobaczyć na wybiegu.

Młody żubr 2022-2 (1)
Młody żubr 2022-1

Żubr to największe zwierzę lądowe w Europie. Kiedyś nazywany był królem puszczy, stąd wyłącznie król mógł na niego polować. Nawet najzamożniejsi szlachcice nie mogli podnieść na niego ręki. Z biegiem czasu naturalne tereny występowania żubra przejmował człowiek, a zwierzę stało się celem myśliwych. W 1919 roku okazało się, że na terenie Polski nie ma już ani jednego żubra.

Choć przyszłość tego gatunku malowała się w ciemnych barwach, dziś żubr jest symbolem skutecznej ochrony przyrody i odtwarzaniu populacji zwierząt na skraju wymarcia. W jaki sposób otrzymał drugie życie?

Tort

Dzień przed ślubem suczka zjada tort weselny. Kara, jaką ją spotkała, była dotkliwa

CZYTAJ DALEJ

Odrodzenie populacji żubra w Polsce

Podczas wojny ten największy ssak lądowy Europy został całkowicie wytępiony w naturze na większości obszarów występowania. Jednakże w okresie międzywojennym powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra.

Pierwszym zadaniem nowo utworzonej organizacji była inwentaryzacja wszystkich przedstawicieli gatunku w ogrodach zoologicznych w Europie oraz utworzenie ich Księgi Rodowodowej. Biolodzy okresu międzywojennego, wśród których był Kazimierz Szczerkowski, dyrektor poznańskiego zoo, wyznaczyli pulę tak zwanych 12 założycieli – żubrów, z których odtworzono populację żubra kaukaskiego i nizinnego.

Niewielka liczba osobników z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli, wywodząca się właśnie od 12 założycieli, dała początek obecnej populacji żubra. Ta fascynująca historia pokazuje, jak ważna jest rola ogrodów zoologicznych.

Obecnie te piękne zwierzęta żyją między innymi w Puszczy Augustowskiej, Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej. Żubry z Polski trafiają także do krajów ościennych i zoo w całej Europie, w tym w Hiszpanii czy Rumunii.

Wiele gatunków zwierząt, także tych zamieszkujących wrocławskie zoo, jest w takiej samej lub podobnej sytuacji co kiedyś żubr. Według biologów mamy obecnie do czynienia z szóstym masowym wymieraniem. Głównym sprawcą tego stanu jest człowiek, napędzane przez niego zmiany klimatyczne, zabieranie siedlisk zwierząt i degradacja środowiska naturalnego.    

10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?

Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Materiały prasowe - Wrocław ZOO

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO powiększyło się o nowe zwierzęta. Nazywane są kotomisiami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >