Swiatzwierzat.pl
ZOO Wrocław

fot. Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22376166

We wrocławskim ZOO urodził się takin złoty. Hodowlę prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych na świecie

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

We wrocławskim ZOO na świat przyszedł takin złoty. Jest to jeden z najrzadszych gatunków hodowanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Pracownicy zapewniają, że maluch ma się dobrze i nie opuszcza swojej mamy na krok.

Takiny złote hodowane są zaledwie w 13. ogrodach zoologicznych na całym świecie. Ponadto gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. W naturze można go spotkać jedynie w chińskiej prowincji Shaanxi.

Narodziny we wrocławskim ZOOWrocławskie ZOO udostępniło na swoim profilu zdjęcia małego takina złotego. Samiczka narodziła 8 kwietnia, dołączając przy tym do grona jednego z najrzadszych gatunków hodowanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

- Na świat przyszła 8 kwietnia. Jej rodzicami są Zhaoze i Xiang. Mała jest zdrowa i przebywa pod troskliwym okiem mamy niemal „depcząc jej po raciach” - napisali przedstawiciele ZOO.

Opiekun zwierząt z wrocławskiego ZOO zdradził, że obecnie mały takin praktycznie nie odchodzi od swojej mamy. Żywi się wyłącznie jej mlekiem i przebywa razem z nią na oddzielnym wybiegu.

- Naszego małego takina na razie trzymamy na oddzielnym wybiegu z mamusią, żeby się troszeczkę ogarnął. Dopiero po jakimś czasie puścimy go na duży wybieg. To mały osobnik, waży około 8 kg. Jest bardzo przywiązany do mamy. Podąża za nią krok w krok. Na razie jego głównym pożywieniem jest mleko matki — czytamy w wypowiedzi dla RMF24.

Takin złoty — co to za zwierzę?

Samiczka z Wrocławia jest wyjątkowym zwierzęciem. Obecnie tylko 13 ogrodów zoologicznych na całym świecie hoduje u siebie ten gatunek. W naturze takiny złote zamieszkują góry i ich okolice poruszając się na wysokości do 4 500 m n.p.m. Obecnie można je spotkać jedynie w chińskiej prowincji Shaanxi. Ponadto gatunkowi temu grozi wyginięcie, a jego największymi wrogami są wylesienia, polowania i fragmentacje siedlisk. Nic dziwnego zatem, że narodziny nowego przedstawiciela są tak ważnym wydarzeniem.

Według wrocławskiego ZOO takiny złote budową przypominają krzyżówkę kozy, antylopy i niedźwiedzia. Mają osiągać do 2,2 m długości przy 1,4 m wysokości i masie ciała wynoszącej nawet 350 kg.

Zobacz zdjęcia:

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: gazetawroclawska.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >