Swiatzwierzat.pl
ZOO Wrocław

fot. Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22376166

We wrocławskim ZOO urodził się takin złoty. Hodowlę prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych na świecie

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

We wrocławskim ZOO na świat przyszedł takin złoty. Jest to jeden z najrzadszych gatunków hodowanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Pracownicy zapewniają, że maluch ma się dobrze i nie opuszcza swojej mamy na krok.

Takiny złote hodowane są zaledwie w 13. ogrodach zoologicznych na całym świecie. Ponadto gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. W naturze można go spotkać jedynie w chińskiej prowincji Shaanxi.

Narodziny we wrocławskim ZOOWrocławskie ZOO udostępniło na swoim profilu zdjęcia małego takina złotego. Samiczka narodziła 8 kwietnia, dołączając przy tym do grona jednego z najrzadszych gatunków hodowanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

- Na świat przyszła 8 kwietnia. Jej rodzicami są Zhaoze i Xiang. Mała jest zdrowa i przebywa pod troskliwym okiem mamy niemal „depcząc jej po raciach” - napisali przedstawiciele ZOO.

Opiekun zwierząt z wrocławskiego ZOO zdradził, że obecnie mały takin praktycznie nie odchodzi od swojej mamy. Żywi się wyłącznie jej mlekiem i przebywa razem z nią na oddzielnym wybiegu.

- Naszego małego takina na razie trzymamy na oddzielnym wybiegu z mamusią, żeby się troszeczkę ogarnął. Dopiero po jakimś czasie puścimy go na duży wybieg. To mały osobnik, waży około 8 kg. Jest bardzo przywiązany do mamy. Podąża za nią krok w krok. Na razie jego głównym pożywieniem jest mleko matki — czytamy w wypowiedzi dla RMF24.

Takin złoty — co to za zwierzę?

Samiczka z Wrocławia jest wyjątkowym zwierzęciem. Obecnie tylko 13 ogrodów zoologicznych na całym świecie hoduje u siebie ten gatunek. W naturze takiny złote zamieszkują góry i ich okolice poruszając się na wysokości do 4 500 m n.p.m. Obecnie można je spotkać jedynie w chińskiej prowincji Shaanxi. Ponadto gatunkowi temu grozi wyginięcie, a jego największymi wrogami są wylesienia, polowania i fragmentacje siedlisk. Nic dziwnego zatem, że narodziny nowego przedstawiciela są tak ważnym wydarzeniem.

Według wrocławskiego ZOO takiny złote budową przypominają krzyżówkę kozy, antylopy i niedźwiedzia. Mają osiągać do 2,2 m długości przy 1,4 m wysokości i masie ciała wynoszącej nawet 350 kg.

Zobacz zdjęcia:

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Slajd 1 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Karolina Kuszlewicz

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: gazetawroclawska.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Podaruj zwierzętom magię świąt. Ruszyła zbiórka prezentów

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Niezwykłe narodziny w ZOO. Na świat przyszło "dziecko słońca"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Kalendarz "Zwierzaki Warszawiaki" na 2022 rok już w sprzedaży

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Sensacja we wrocławskim ZOO. Rodzina gibonów białopoliczkowych powiększyła się

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa

Czytaj więcej >