Poszłam na spacer z alpakami. Terapia z ich udziałem jest wyjątkowa, a hodowla ma dodatkowe zalety
Alpakoterapia to dziedzina zooterapii , którą terapeuta prowadzi z niewątpliwie wyjątkowymi zwierzętami, jakimi są trawożerne ssaki parzystokopytne. Mogą skorzystać z niej chętni w każdym wieku, zarówno osoby wymagające rehabilitacji ruchowej oraz umysłowej, jak i te chcące zwyczajnie zaczerpnąć energii od pokrytych włóknem ssaków z rodziny wielbłądowatych. Kontakt z nimi jest niezwykle przyjemny, a hodowla niesie za sobą dodatkowe atuty. O uchylenie rąbka tajemnicy odnośnie pracy z alpakami poprosiłam przedstawicielkę z ośrodka “ Alpakoterapia Suchedniów ”, z którą udałam się na spacer w osobliwym towarzystwie.
Alpakoterapia niesie za sobą wiele dobrego
Nie da się ukryć, że terapie, w których pacjenci mają kontakt ze zwierzętami, stają się w Polsce coraz popularniejsze . Choć zazwyczaj na myśl przychodzą zajęcia z psami ( dogoterapia ) lub końmi ( hipoterapia ), coraz więcej osób decyduje się na tę z alpakami w roli terapeutów.
Na początku warto poznać odpowiedź na pytanie, jak obcowanie z alpakami wpływa na ludzi . Jak dowiedziałam się od mojej towarzyszki spaceru, pani Barbary, ze spotkań z jej podopiecznymi, których na chwilę obecną jest siedmiu, korzystają nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także dzieci i dorośli w różnym wieku.
- Alpakoterapia jest terapią wspomagającą. Zwierzę - alpaka - stanowi motywator do spełniania określonych działań. Ma ogromny wpływ na sferę emocjonalną, społeczną, intelektualną i psychoruchową człowieka. Alpakoterapia pozytywnie wpływa na samoocenę, budowanie relacji interpersonalnych, wyrażanie emocji oraz łagodzenie lęków i własnych ograniczeń - mówi nam pani Barbara.
Jakimi zwierzętami są alpaki? Kilka ciekawostek może zaskoczyć
Od początku interesowała mnie podstawowa kwestia, jaką jest usposobienie zwierzaków pochodzących z Ameryki Południowej, wywodzących się od dziko żyjącej wikuni. Zastanawiałam się, co kryje się za ich przyjaznym spojrzeniem.
- Alpaki, wbrew obiegowym opiniom są zwierzętami delikatnymi , podatnymi na różne schorzenia. Wymagają właściwej opieki, regularnych szczepień oraz uwagi i obserwacji, bowiem mają tendencję do ukrywania choroby. Należy je strzyc raz do roku na wiosnę. Wymagają regularnej korekty paznokci oraz uzębienia - wyjaśnia towarzysząca mi terapeutka.
Oczywiście alpaki, jak każde inne stworzenia, wymagają określonych warunków bytowych. To zwierzęta, o których trzeba wiele się dowiedzieć przed założeniem hodowli. Nabytą wiedzę należy poszerzać i dbać, by być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Niezwykle cenne okazuje się również dzielenie się własnymi doświadczeniami z innymi hodowcami i terapeutami , co podkreśla moja rozmówczyni, przy czym kupno osobnika nie zalicza się do małych wydatków.
- Alpaki nie są tanimi zwierzętami . Koszt alpaki wzrasta proporcjonalnie do jej jakości. Zwierzęta o dużym potencjale hodowlanym z włóknem wysokiej klasy i udokumentowanym pochodzeniu są relatywnie droższe. Przy zakupie należy wystrzegać się handlarzy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup alpak w sprawdzonych polskich hodowlach , a jest ich wiele. Moi chłopcy właśnie z takich pochodzą.
Dużo mniejsi kuzyni wielbłądów wydają się być niezwykle interesującym gatunkiem. Podczas spaceru dowiedziałam się, że interesująco przedstawia się kwestia ich rozmnażania.
- Ciąża u alpak trwa średnio 345 dni , ale zdarzają się ciążę trwające dłużej niż rok. Samice rodzą, stojąc. Po porodzie bardzo ważne jest sprawdzenie, czy w ciągu 6 godzin zostało wydalone łożysko. Alpaki nie zjadają łożyska, ani nie wylizują młodych.
Kolejnym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że zwierzęta te załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu w zagrodzie . Bardzo często bywa, że robią to wszystkie na raz. W przypadku odwiedzin w szkołach, przedszkolach lub ośrodkach, należy zabrać ze sobą śladowe ilości odchodów z wybiegu, ponieważ w innym wypadku, gdy zwierzęcy terapeuci nie wyczują znajomej woni, nie wypróżnią się. Podczas transportu grzecznie ponoć siedzą w samochodzie. Powód? Gdy tylko nie czują stabilnego podłoża pod nogami, kładą się.
Wełna alpak jest hipoalergiczna
Nie mogłam również nie spytać o wełnę, która cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Co ciekawe, według peruwiańskiej legendy, wełna z alpaki była darem bogów dla ludzi. Czy rzeczywiście ma magiczne właściwości?
- Z uwagi na szczególne właściwości włókna alpak jest ono uznane za towar luksusowy i relatywnie drogi . Ja runo pozyskane z moich alpak sama grępluje, przędzę i dziergam na drutach czapki, opaski. Wykonuję na zamówienie kołdry oraz poduszki. A teraz po ukończonych warsztatach tkackich stałam się szczęśliwą posiadaczką krosna i zamierzam tworzyć piękne tkaniny - mówi terapeutka z ośrodka “Alpakoterapia Suchedniów”.
To wyjątkowe włókno nie uczula, bowiem jest pozbawione lanoliny . Co ciekawe jest również używane podczas warsztatów dla najmłodszych, którzy chętnie odwiedzają zagrodę licznymi grupami.
Spacer w towarzystwie dwóch przystojniaków - Hugo i Chestera - był niewątpliwie cudownym doświadczeniem. Trudno powstrzymać uśmiech, patrząc na te zwierzęta. Dzięki uprzejmości pani Barbary miałam również okazję poznać resztę stada oraz towarzyszące im owce walizerskie, króliki i kury. To przeżycie, które polecam każdemu miłośnikowi zwierząt!
źródło: opracowanie własne