Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Porażające znalezisko w żołądku aligatora. Przed tym ostrzegali eksperci
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.02.2024 16:32

Porażające znalezisko w żołądku aligatora. Przed tym ostrzegali eksperci

Aligator przeszedł pilną procedurę
facebook/Omaha's Henry Doorly Zoo and Aquarium

W ramach rutynowego przeglądu stanu zdrowia podopiecznych pracownicy ogrodu zoologicznego Henry Doorly Zoo and Aquarium w Omaha dokonali zasmucającego odkrycia. Aligator Thibodaux 
wymagał znieczulenia i zaintubowania celem wydobycia ciała obcego, które zalegało w jego żołądku. Można tylko zgadywać, ile osób przyłożyło rękę do cierpienia zwierzęcia. 

Aligator przeszedł pilną procedurę weterynaryjną

Ogród zoologiczny to nie tylko miejsce, w którym można obserwować egzotyczne zwierzęta oraz dowiedzieć się czegoś o gatunkach objętych ochroną. Zwierzęcy mieszkańcy zoo niejednokrotnie stają się przedmiotem badań prowadzonych przez ośrodki naukowo-badawcze. Obserwacje poczynione przez ekspertów mają bezpośredni wpływ na hodowlę i rozród, co przekłada się na poprawę warunków bytowych czy jakości opieki weterynaryjnej. 

W ogrodzie zoologicznym Henry Doorly Zoo and Aquarium w Omaha pod lupę wzięto jednego z najbardziej znanych podopiecznych placówki - 36-letniego aligatora amerykańskiego o imieniu Thibodaux. Osobnik ten wyróżnia się na tle pozostałych przedstawicieli swojego gatunku nietypowym wyglądem — białą skórą i niebieskimi oczami. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry.

W ramach rutynowego przeglądu stanu zdrowia od 10 aligatorów zamieszkujących ogród zoologiczny w Omaha pobrano krew, a także poddano je badaniom RTG. W wyniku prześwietlenia tkanek pacjenta wiązką promieniowania X lekarze weterynarii zorientowali się, że w żołądku leucystycznego gada znajduje się ciało obce.

424601598_792969796206352_5494570504011146926_n.jpg
Wbrew pozorom aligator nie jest albinosem - to osobnik leucystyczny. źródło: facebook/Omaha's Henry Doorly Zoo and Aquarium
Marzec to dla kotów szczególny miesiąc. Nie wypuszczaj zwierzaków z domu Smutny efekt lat zaniedbania psa. Jego widok po metamorfozie zapiera dech

"Studnia życzeń" na wybiegu aligatorów. W żołądku zwierzęcia tkwiło 70 monet

Chyba każdy słyszał o tradycji rzucania monet do fontanny czy studni. Chociaż nie jest już tak powszechny, w niektórych miejscach stary zwyczaj nadal jest praktykowany. Jak pokazuje przypadek Thibodauxa, na spełnienie życzeń liczą również osoby odwiedzające ogrody zoologiczne - i to kosztem zwierząt.

Jak wyjaśnia Christina Ploog, asystentka weterynarii, która prowadziła operację, aligator został znieczulony i intubowany, a następnie poddany zabiegowi weterynaryjnemu usunięcia dziesiątek monet, które goście ogród wrzucili do zbiornika wodnego. W sumie w organizmie zwierzęcia znajdowało się aż 70 metalowych krążków.

Choć połknięcie pojedynczej monety nie jest niczym groźnym i zazwyczaj ciało obce zostaje naturalnie wydalone z organizmu w przeciągu kilku dni, gorzej, gdy zwierzę połknie ich większą ilość. Wówczas konieczna jest interwencja medyczna, zanim metalowe przedmioty spowodują jakiekolwiek problemy. 

Pracownicy zoo wystosowali ostrzeżenie do zwiedzających

Wszystkie monety zostały pomyślnie usunięte, co potwierdzono badaniem rentgenowskim. Thibodaux odzyskał pełnię sił i po krótkim okresie rekonwalescencji wrócił na wybieg do swoich pobratymców.

424692382_792976189539046_9059569574451637207_n.jpg
W żołądku aligatora zalegało 70 monet. źródło: facebook/Omaha's Henry Doorly Zoo and Aquarium

Pracownicy ogrodu zoologicznego wydali ostrzeżenie informujące o zakazie wrzucania monet czy innych drobnych przedmiotów do zbiorników wodnych i wybiegów przeznaczonych dla zwierząt. Czasami niewiele trzeba, aby połknięcie przez zwierzę niewielkiego przedmiotu skończyło się tragicznie. Takich zdarzeń dałoby się uniknąć, gdyby odwiedzający stosowali się do zasad panujących na terenie zoo, a rodzice lepiej nadzorowali swoje pociechy.

Źródło: facebook/Omaha's Henry Doorly Zoo and Aquarium