Swiatzwierzat.pl

Jan BIELECKI/East News

Popularny składnik wigilijnych dań trujący dla zwierząt. Na co trzeba uważać?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Już dzisiaj wigilia Bożego Narodzenia. Zanim jednak zasiądziesz przy stole i rozpoczniesz wieczerzę, przypominamy, aby nie częstować zwierzaków świątecznymi potrawami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w większości ciast kryje się składnik, którego spożycie przez psa czy kota może zakończyć się tragedią.

Większość właścicieli psów czy kotów zdaje sobie rozumieć, że zwierzęta nie powinny jeść czekolady czy tłustych potraw, których nie są w stanie strawić. Zdarza się jednak, że w czasie Bożego Narodzenia opiekunowie serwują swoim podopiecznym ryby, sałatki i inne smakołyki ze świątecznego stołu. Wszystko po to, aby one także poczuły świąteczną atmosferę.

Nie dla psa świąteczne wypieki

Aromatycznym wypiekom i sycącym potrawom świątecznym często nie sposób się oprzeć. Nic więc dziwnego, że domowym zwierzakom także cieknie ślinka na widok barszczu, bigosu, pierogów i słodko pachnących ciast. Jednak mimo wszystko musimy pamiętać, aby nie ulec urokowi naszych pupili i nie częstować ich daniami, które przygotowaliśmy na wigilijny stół.

Lista zakazanych wigilijnych potraw jest znacznie dłuższa, a na jej szczycie znajdują się suszone winogrona. Metabolizm czworonogów znacznie różni się od ludzkiego, dlatego z pozoru niegroźne produkty, jak właśnie rodzynki, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa. Naukowcy ustalili, że wszystkie rośliny z gatunku Vitis Genus i ich spożycie przez zwierzęta domowe prowadzi do rozwoju niewydolności nerek. U większości psów, które zareagują negatywnie na zjedzenie rodzynek i winogron, reakcja pojawi się w przeciągu 6-12 godzin od konsumpcji.

Najniższa ustalona toksyczna dawka rodzynek wynosi 2,8 grama na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że spożycie nawet najmniejszej ilości może być dla Twojego podopiecznego śmiertelnym zagrożeniem!

Co zrobić w przypadku, gdy zwierzakowi przypadkowo uda się zjeść trochę rodzynek? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Nie wszystkie psy i koty reagują źle na rodzynki, jednakże tolerancja tego produktu jest kwestią bardzo indywidualną i nigdy nie można mieć pewności, czy organizm naszego pupila zwalczy toksynę.

Radzimy, aby w przypadku skonsumowania rodzynek przez czworonoga niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Nie zapominajmy przy tym, że weterynarze także chcą spędzić święta ze swoimi rodzinami, a liczba szpitalików dla zwierząt otwartych w święta jest dużo mniejsza.

Dzielenie się z czworonogiem jedzeniem przeznaczonym dla ludzi może mieć poważne konsekwencje. Nawet najmniejsza ilość pokarmu może wywołać bóle brzucha, biegunki, wymioty, a nawet doprowadzić do uszkodzeń narządów czy śmierci. Więcej informacji na temat dań, które nie powinny znaleźć się w psiej miseczce, znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: swiatzwierzat.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected].  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele psów muszą uważać na spacerach. Ktoś rozrzuca na nie pułapki
Czytaj więcej >

Psy

Poszła na spacer ze szczeniakiem. Po tym co się stało, nie było szans na ratunek
Czytaj więcej >

Psy

Pies uciekł z luku bagażowego. Pokazali, jak zachowała się obsługa lotniska
Czytaj więcej >

Psy

W jaki sposób pies ostrzega przed atakiem? Agresja jest zawsze poprzedzona szeregiem sygnałów, warto je znać
Czytaj więcej >

Psy

Weterynarz chciał pobrać krew labradorowi. Gdy wbił igłę, reakcji zwierzaka nikt nie mógł przewidzieć
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]