Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Popularny składnik wigilijnych dań trujący dla zwierząt. Na co trzeba uważać?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.12.2021 01:00

Popularny składnik wigilijnych dań trujący dla zwierząt. Na co trzeba uważać?

Stół wigilijny
Jan BIELECKI/East News

Już dzisiaj wigilia Bożego Narodzenia. Zanim jednak zasiądziesz przy stole i rozpoczniesz wieczerzę, przypominamy, aby nie częstować zwierzaków świątecznymi potrawami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w większości ciast kryje się składnik, którego spożycie przez psa czy kota może zakończyć się tragedią.

Większość właścicieli psów czy kotów zdaje sobie rozumieć, że zwierzęta nie powinny jeść czekolady czy tłustych potraw, których nie są w stanie strawić. Zdarza się jednak, że w czasie Bożego Narodzenia opiekunowie serwują swoim podopiecznym ryby, sałatki i inne smakołyki ze świątecznego stołu. Wszystko po to, aby one także poczuły świąteczną atmosferę.

Nie dla psa świąteczne wypieki

Aromatycznym wypiekom i sycącym potrawom świątecznym często nie sposób się oprzeć. Nic więc dziwnego, że domowym zwierzakom także cieknie ślinka na widok barszczu, bigosu, pierogów i słodko pachnących ciast. Jednak mimo wszystko musimy pamiętać, aby nie ulec urokowi naszych pupili i nie częstować ich daniami, które przygotowaliśmy na wigilijny stół.

Lista zakazanych wigilijnych potraw jest znacznie dłuższa, a na jej szczycie znajdują się suszone winogrona. Metabolizm czworonogów znacznie różni się od ludzkiego, dlatego z pozoru niegroźne produkty, jak właśnie rodzynki, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa. Naukowcy ustalili, że wszystkie rośliny z gatunku Vitis Genus i ich spożycie przez zwierzęta domowe prowadzi do rozwoju niewydolności nerek. U większości psów, które zareagują negatywnie na zjedzenie rodzynek i winogron, reakcja pojawi się w przeciągu 6-12 godzin od konsumpcji.

Najniższa ustalona toksyczna dawka rodzynek wynosi 2,8 grama na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że spożycie nawet najmniejszej ilości może być dla Twojego podopiecznego śmiertelnym zagrożeniem!

Co zrobić w przypadku, gdy zwierzakowi przypadkowo uda się zjeść trochę rodzynek? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Nie wszystkie psy i koty reagują źle na rodzynki, jednakże tolerancja tego produktu jest kwestią bardzo indywidualną i nigdy nie można mieć pewności, czy organizm naszego pupila zwalczy toksynę.

Radzimy, aby w przypadku skonsumowania rodzynek przez czworonoga niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Nie zapominajmy przy tym, że weterynarze także chcą spędzić święta ze swoimi rodzinami, a liczba szpitalików dla zwierząt otwartych w święta jest dużo mniejsza.

Dzielenie się z czworonogiem jedzeniem przeznaczonym dla ludzi może mieć poważne konsekwencje. Nawet najmniejsza ilość pokarmu może wywołać bóle brzucha, biegunki, wymioty, a nawet doprowadzić do uszkodzeń narządów czy śmierci. Więcej informacji na temat dań, które nie powinny znaleźć się w psiej miseczce, znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: swiatzwierzat.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami