Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Policja zatrzymała trzech kłusowników. Mieli wiele na sumieniu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.03.2022 01:00

Policja zatrzymała trzech kłusowników. Mieli wiele na sumieniu

Zdjęcie podglądowe: kłusownicy
unsplash/Sebastian Pociecha

Trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą puławskiej komendy w związku z podejrzeniem kłusownictwa. Do aresztowania doszło akurat wtedy, gdy ciągnęli za samochodem skłusowaną sarnę. Z nielegalnego polowania prosto do policyjnego aresztu - taką drogę przebyli trzej kłusownicy, których przyłapano na gorącym uczynku w lasach na terenie gminy Żyrzyn. Na sumieniu mają co najmniej kilka jeleni.

W lasach ginęła zwierzyna

W ostatnich dniach do puławskiej policji docierały niepokojące sygnały od miejscowych myśliwych, jakoby na terenie gminy Żyrzyn grasowali kłusownicy. W lasach zauważono bowiem kilka nieżywych jeleni.

Sprawdzając okolicę, funkcjonariusze natrafili na kolejne skłusowane zwierzęta. Łącznie znaleziono 5 sztuk jeleni oraz jednego koziołek sarny. Wszystkie były już martwe. Podejrzewano, że zostały zastrzelone. Warto nadmienić, iż sezon polowania na jelenie-byki i cielęta przypada na okres od 21 sierpnia do 20 lutego. Nazajutrz funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą udali się na miejsce zdarzenia w celu zabezpieczenia śladów kryminalistycznych. Wówczas dostrzegli jadący obok lasu samochód, a w nich dwóch mężczyzn. Za pojazdem ciągnięto kolejne zastrzelone zwierzę. Wnioski nasunęły się same.

Trzej kłusownicy wpadli w ręce policji

Kierujący samochodem 33-latek z gminy Zwoleń i 49-latek z gminy Pionki zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Dołączył do nich 66-latek z gminy Pionki, którego również podejrzewano o udział w skłusowaniu jeleni na terenie powiatu puławskiego.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty w związku z podejrzeniem skłusowania 7 sztuk zwierzyny leśnej - pięciu jeleni, koziołka sarny oraz cielaka jelenia. Dodatkowo jeden z nich usłyszał zarzuty również za posiadanie broni palnej - sztucera bez wymaganego zezwolenia. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Zatrzymani

33-latek odpowie za to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszedł w posiadanie cielaka jelenia o wartości 5800 złotych. Z kolei dwóch pozostałych mężczyzn odpowie za to, że używając broni palnej, nie będąc uprawnionym do polowania weszli w posiadanie zwierzyny w okresie ochronnym. Chodzi o 5 jeleni oraz jeden koziołek sarny o łącznej wartości 45 tys. zł.

Dodatkowo, 49-latek będzie odpowiadał za skłusowanie kozła sarny na terenie gminy Pionki oraz posiadanie broni palnej i amunicji bez wymaganego prawem zezwolenia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: policja.gov.pl