Swiatzwierzat.pl
Klatki

fot. Melt Pels, canva.com

Wytyczne dotyczące ratowania zwierząt z Ukrainy. Główny Inspektorat Weterynarii wydał przepisy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Zgodnie z decyzją polskiego rządu uchodźcy mogą przekraczać granicę razem ze zwierzętami domowymi. Jednak w samej Unii Europejskiej panują pewne przepisy dotyczące ich bezpieczeństwa oraz zdrowia. W odpowiedzi na obecne potrzeby Główny Inspektor Weterynarii wydał odpowiednie wytyczne.

Aby wjechać do Polski ze zwierzęciem z Ukrainy, trzeba zawczasu powiadomić odpowiednie służby. "Na przybycie takiego transportu będziemy mogli się przygotować. To usprawni odprawy." - tłumaczy rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Jak przewieźć zwierzęta z Ukrainy?

Według prawa, aby wwieźć zwierzęta do Polski, trzeba poświadczyć o ich prawidłowym oznakowaniu (czip), szczepieniu na wściekliznę, świadectwie zdrowia wydanym przez władze weterynaryjne oraz wyniku miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, uchodźcy ze zwierzętami są przepuszczani bez spełnienia wszystkich wymogów.

Osoba przewożąca zwierzęta powinna wypełnić część zdrowotnego dokumentu wejścia (CHED). Jeśli nie jest to możliwe, lekarz weterynarii zaszczepi i zaczipuje zwierzę, aby następnie wydać mu odpowiedni dokument. Po 30 dniach od szczepienia trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie.

Koń

Rosyjskie wojsko podpaliło stadninę koni. Większość zwierząt spłonęła żywcem

CZYTAJ DALEJ

Wjazd do Polski ze zwierzętami

Obecnie zwierzęta z Ukrainy są wpuszczane na przejściach w Dorohusku w woj. lubelskim lub w Korczowej w woj. podkarpackim. Przed przyjazdem należy wysłać odpowiednie zgłoszenie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które transportują całe gromady zwierząt.

- Na naszej stronie internetowej i na stronie powiatowego lekarza weterynarii w Dorohusku znajdują się adres e-mailowe, pod które trzeba wysłać takie zgłoszenie. Na przybycie takiego transportu będziemy mogli się przygotować. To usprawni odprawy. My sprawdzamy jedynie dokumenty i formalności. Najważniejsza procedura spoczywa na lekarzu weterynarii — przekazał Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

QUIZ. Jak dobrze znasz zwierzaki z serialu „Czterej pancerni i pies”?

Pytanie 1 z 7

Pytanie na rozgrzewkę: Jakiej rasy był pies Szarik?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: pomorska.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Wstrząsające odkrycie spacerowicza. Sześciometrowe boa i pytony znalezione w worku

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nie masz pomysłu na Walentynki? Nazwij karalucha imieniem swojego eks

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >