Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wytyczne dotyczące ratowania zwierząt z Ukrainy. Główny Inspektorat Weterynarii wydał przepisy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.02.2022 01:00

Wytyczne dotyczące ratowania zwierząt z Ukrainy. Główny Inspektorat Weterynarii wydał przepisy

Klatki
fot. Melt Pels, canva.com

Zgodnie z decyzją polskiego rządu uchodźcy mogą przekraczać granicę razem ze zwierzętami domowymi. Jednak w samej Unii Europejskiej panują pewne przepisy dotyczące ich bezpieczeństwa oraz zdrowia. W odpowiedzi na obecne potrzeby Główny Inspektor Weterynarii wydał odpowiednie wytyczne.

Aby wjechać do Polski ze zwierzęciem z Ukrainy, trzeba zawczasu powiadomić odpowiednie służby. "Na przybycie takiego transportu będziemy mogli się przygotować. To usprawni odprawy." - tłumaczy rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Jak przewieźć zwierzęta z Ukrainy?

Według prawa, aby wwieźć zwierzęta do Polski, trzeba poświadczyć o ich prawidłowym oznakowaniu (czip), szczepieniu na wściekliznę, świadectwie zdrowia wydanym przez władze weterynaryjne oraz wyniku miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, uchodźcy ze zwierzętami są przepuszczani bez spełnienia wszystkich wymogów.

Osoba przewożąca zwierzęta powinna wypełnić część zdrowotnego dokumentu wejścia (CHED). Jeśli nie jest to możliwe, lekarz weterynarii zaszczepi i zaczipuje zwierzę, aby następnie wydać mu odpowiedni dokument. Po 30 dniach od szczepienia trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie.

Wjazd do Polski ze zwierzętami

Obecnie zwierzęta z Ukrainy są wpuszczane na przejściach w Dorohusku w woj. lubelskim lub w Korczowej w woj. podkarpackim. Przed przyjazdem należy wysłać odpowiednie zgłoszenie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które transportują całe gromady zwierząt. - Na naszej stronie internetowej i na stronie powiatowego lekarza weterynarii w Dorohusku znajdują się adres e-mailowe, pod które trzeba wysłać takie zgłoszenie. Na przybycie takiego transportu będziemy mogli się przygotować. To usprawni odprawy. My sprawdzamy jedynie dokumenty i formalności. Najważniejsza procedura spoczywa na lekarzu weterynarii — przekazał Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: pomorska.pl