Swiatzwierzat.pl
Udaremniony przemyt zwierzęcia

KAS

Przemycał do Polski gatunek zagrożony wyginięciem. Zatrzymali go funkcjonariusze KAS

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Podczas kontroli pojazdów przekraczających przejście graniczne w w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt nietypowego zwierzęcia. W trakcie rutynowych czynności natrafili na spreparowany okaz gatunku, któremu grozi wyginięcie.

Celników pracujących na polsko-ukraińskim przejściu granicznym wydaje się już nic nie dziwić. Jakiś czas temu informowaliśmy o śmiałej próbie przemycenia kociąt rasy szkockie zwisłouche w ściance busa. Tym razem jednak w bagażniku osobowego peugeota wykryto spreparowany okaz chronionego gada.

Udaremniono przemyt na polsko-ukraińskiej granicy

Jest to krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio- centralnej. Na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES gatunek ten podlega ścisłej ochronie.

- 44-letni kierowca nie zgłosił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które wystawiane jest przez Ministra Środowiska - wyjaśnia mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w rozmowie z "Radio Rzeszów".

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Kosz na bieliznę

Bestialstwo na łódzkim osiedlu. Ktoś wyrzucił na śmietnik karmiące kotki z kociętami

CZYTAJ DALEJ

Nieustająca walka z nielegalnymi przemytnikami zwierząt

Zgodnie z CITES, czyli Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

Za złamanie postanowień konwencji i przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem grozi przepadek okazów, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pomimo widma surowej kary, Służby Celno-Skarbowej w dalszym ciągu są zmuszeni rekwirować gatunki zwierząt i roślin, które zostały wpisane na specjalną listę zgodnie z Konwencją Waszyngtońską.

Rafał Tusiński z Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów w rozmowie z naszą redaktorką zdradził, że dotyczy to głównie nieetycznych "pamiątek z wakacji", które turyści naiwnie usiłują wwieźć na teren Polski, aby pochwalić się przed znajomymi i rodziną. Problem odnosi się także do kłusowników, kolekcjonerów i handlarzy zagrożonymi gatunkami zwierząt na czarnym rynku.

Co zaskakujące, oszacowano, że w 2020 roku gady, które próbowano przemycić przez Polskę, były warte około 50 tysięcy euro. Z kolei wartość 125 kg węgorza szklistego, którego zarekwirowano w styczniu ubiegłego roku, mogła sięgać nawet 2,5 tysiąca euro za 1 kg.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >