Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pokazał, co przywiązano z tyłu samochodu. Gdyby nie mały szczegół, kierowca mógłby trafić za kratki
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 25.07.2023 16:21

Pokazał, co przywiązano z tyłu samochodu. Gdyby nie mały szczegół, kierowca mógłby trafić za kratki

Pies przewożony poza samochodem? Kierowca działał w 100% legalnie,
Pies przewożony poza samochodem? Kierowca działał w 100% legalnie, źródło: reddit/Good-Popular

Jeździsz na co dzień samochodem? Zapewne często zdarza Ci się obserwować nie do końca zrozumiałe, a czasem i niebezpieczne sytuacje z udziałem innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Za sprawą wideo-rejestratorów wiele z nich nie umyka czujnemu oku kamery i dzięki temu ma szansę trafić do sieci. Niedawno ogromne kontrowersje wywołała fotografia przedstawiająca nietypowy sposób przewozu zwierząt domowych… poza kabiną pojazdu. O dziwo w niektórych zakątkach świata jest on w w zupełności legalny. 

Podróżował samochodem z psem przyczepionym na pace

Na popularnym forum internetowym Reddit zamieszczono wpis, do którego dołączono zdjęcie wykonane na Pacific Motorway w pobliżu Gold Coast w Queensland w Australii. Kierowca sfotografował średniej wielkości psa, którego przywiązano do tyłu pojazdu jadącego sąsiednim pasem ruchu

Zwierzę znajduje się poza kabiną samochodu, a osoba kierująca autem nawet nie pomyślała o umieszczeniu go w transporterze, co gwarantowałoby mu względne poczucie bezpieczeństwa. Czworonóg został jedynie przywiązany do kabiny i przez całą podróż pozostawał w pozycji stojącej. 

- Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca - grzmiał autor wpisu pod zamieszczoną fotografią. 

Chwile grozy na drodze, kot znienacka skoczył na kierowcę. Auto roztrzaskane na drzewie, 2 osoby ranne

Czy psa można przewozić poza kabiną pojazdu? Moralnie wątpliwe, ale w granicach prawa

Fotografia przedstawiająca psa przywiązanego do tyłu pojazdu wywołała dyskusję wśród internautów. Część forumowiczów otwarcie krytykowała kierowcę za narażanie pupila na uszczerbek na zdrowiu oraz stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Zapewniali, że podczas podróży pies, kot czy inny zwierzak powinien znajdować się na przednim bądź tylnym siedzeniu, najlepiej przypięty specjalnym pasem. Drugą możliwością było umieszczenie pupila w transporterze. 

Co zaskakujące, spore grono komentujących stanęła w obronie kierowcy, odwołując się do przepisów obowiązujących w stanie Queensland. Prawo zezwala na przewożenie psa poza kabiną pojazdu użytkowego pod warunkiem, iż zwierzęciu nie grozi wypadnięcie na drogę. Innymi słowy, wystarczy przywiązać pupila smyczą, by z prawnego punktu widzenia działać w stu procentach legalnie. 

Przewóz zwierząt w samochodzie: jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami?

Z przepisami obowiązującymi we wskazanym australijskim stanie nie zgadza się Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Przemocy Wobec Zwierząt (RSPCA), czyli jedna z najdłużej funkcjonujących organizacji podejmujących interwencje w obronie praw zwierząt. 

Należy pamiętać, że nieodpowiednie zabezpieczenie czworonożnego przyjaciela może być równie niebezpieczne dla niego samego, jak i kierowcy oraz reszty pasażerów. W momencie wypadku czy nagłego hamowania podczas jazdy 50 km/h, pies ważący 3 kg w tym momencie odpowiada masie 93 kg, a zatem wypadając przez szybę, uderzając w fotel czy osobę kierującą pojazdem taka sytuacja może mieć tragiczny finał dla każdej ze stron.

Dlatego za najbezpieczniejszą metodę transportu zwierząt domowych przyjmuje się przewożenie ich w specjalnych klatkach bądź na siedzisku samochodowym, które ma formę legowiska z zabezpieczeniem: pasami do przypięcia psa oraz osobnymi pasami do przymocowania siedziska. 

marieke-koenders-e6Bk-n4Mb3g-unsplash.jpg
Jak podróżować na duże odległości z psem? źródło: unsplash/marieke koenders

W Polsce przewożenie zwierząt niezgodnie z obowiązującymi regulacjami może skutkować karą grzywny w wysokości od 20 do 500zł. Niezależnie od tego, czy postawicie na transporter bądź specjalne posłanie, najważniejszą zasadą przy przewozie psa lub kota jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek! 

Więcej na temat bezpiecznego transportu ze zwierzakiem dowiesz się z naszych artykułów:

Źródło: reddit