Podążają za sobą, dopóki nie padną. Czym jest mrówcza spirala śmierci?
Utknęły w zamkniętym, kołowym ruchu, tworząc rodzaj spieralnego kręgu, który może prowadzić do śmierci całej grupy. To nietypowe zachowanie występuje wśród niektórych gatunków mrówek. Wyjaśniamy, czym jest i jak powstaje mrówczy krąg śmierci.
Mrówki budują zawiłe społeczności
Mrówki to bardzo małe, ale pracowite zwierzęta. Tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki podporządkowane jest interesom całej kolonii. Każdy osobnik wykonuje ściśle określone funkcje. Społeczność podzielona jest na samice, samce, robotnice i niekiedy także żołnierzy. Najczęstszą formą zamieszkania mrówek są mrowiska, ale także wnętrza drzew, dziuple i szczeliny skalne. Bywają agresywne, najgroźniejszym przedstawicielem tego gatunku są mrówki ogniste występujące a Ameryce Południowej.
Niektóre gatunki mrówek są ślepe i do nawigacji używają węchu. Podążają za ścieżką feromonową, czyli zapachem wytworzonym przez towarzyszy. Zdarza się, że przewodnik grupy czasem napotka przeszkodę i chcąc ominąć ją, zmieni kierunek. Skutkuje to tym, że inne osobniki podążające za nim gubią jego zapach i zaczynają krążyć, aby go odnaleźć.
Mrówczy krąg. Podążając za sobą, skazują się wzajemnie na śmierć
W końcu pętla się zamyka, a zwierzęta nie są w stanie przestać krążyć i tym samym się z niej uwolnić. Spirala śmierci to zaskakujące zjawisko, w którym kolonia mrówek zasadniczo jest skazana na śmierć, podążając za sobą w niekończącym się kręgu, aż umrą z wyczerpania. To nienaturalne zachowanie szokuje obserwatorów, ponieważ są to bardzo inteligentne i odważne stworzenia.
Mrówki nie należą do strachliwych. Każdy ruch jest przemyślany
Mrówki w przyrodzie są ważnym sprzymierzeńcem. Ograniczają one bowiem masowe pojawianie się różnych szkodników. Przeciętne mrowisko ma ok. 100 tys. robotnic. Szacuje się, że w ciągu roku zjedzonych może zostać nawet kilka milionów owadów, które znajdą się w zasięgu kolonii. Czasem nie czują strachu nawet przed większym od siebie stworzeniem, płacąc niekiedy za swoją odwagę życiem.
Źródło: a-z-animals.com