Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Podążają za sobą, dopóki nie padną. Czym jest mrówcza spirala śmierci?
Mrówcza spirala śmierci, źródło: pixabay/gamagapix

Podążają za sobą, dopóki nie padną. Czym jest mrówcza spirala śmierci?

21 lutego 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Utknęły w zamkniętym, kołowym ruchu, tworząc rodzaj spieralnego kręgu, który może prowadzić do śmierci całej grupy. To nietypowe zachowanie występuje wśród niektórych gatunków mrówek. Wyjaśniamy, czym jest i jak powstaje mrówczy krąg śmierci.

Mrówki budują zawiłe społeczności

Mrówki to bardzo małe, ale pracowite zwierzęta. Tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki podporządkowane jest interesom całej kolonii. Każdy osobnik wykonuje ściśle określone funkcje. Społeczność podzielona jest na samice, samce, robotnice i niekiedy także żołnierzy. Najczęstszą formą zamieszkania mrówek są mrowiska, ale także wnętrza drzew, dziuple i szczeliny skalne. Bywają agresywne, najgroźniejszym przedstawicielem tego gatunku są mrówki ogniste występujące a Ameryce Południowej.

Niektóre gatunki mrówek są ślepe i do nawigacji używają węchu. Podążają za ścieżką feromonową, czyli zapachem wytworzonym przez towarzyszy. Zdarza się, że przewodnik grupy czasem napotka przeszkodę i chcąc ominąć ją, zmieni kierunek. Skutkuje to tym, że inne osobniki podążające za nim gubią jego zapach i zaczynają krążyć, aby go odnaleźć.

To oni zebrali rekordową kwotę podczas WOŚP. Budda wybrał tych wolontariuszy nie przez przypadek
1500 zł od miasta za adopcję psa ze schroniska. Należą ci się pieniądze po spełnieniu jednego warunku

Mrówczy krąg. Podążając za sobą, skazują się wzajemnie na śmierć

W końcu pętla się zamyka, a zwierzęta nie są w stanie przestać krążyć i tym samym się z niej uwolnić. Spirala śmierci to zaskakujące zjawisko, w którym kolonia mrówek zasadniczo jest skazana na śmierć, podążając za sobą w niekończącym się kręgu, aż umrą z wyczerpania. To nienaturalne zachowanie szokuje obserwatorów, ponieważ są to bardzo inteligentne i odważne stworzenia.

Mrówki nie należą do strachliwych. Każdy ruch jest przemyślany

Mrówki w przyrodzie są ważnym sprzymierzeńcem. Ograniczają one bowiem masowe pojawianie się różnych szkodników. Przeciętne mrowisko ma ok. 100 tys. robotnic. Szacuje się, że w ciągu roku zjedzonych może zostać nawet kilka milionów owadów, które znajdą się w zasięgu kolonii. Czasem nie czują strachu nawet przed większym od siebie stworzeniem, płacąc niekiedy za swoją odwagę życiem.

pexels-pixabay-65276-2.jpg
waleczna mrówka, źródło: pixabay/65276

Źródło: a-z-animals.com

Kupili wymarzone pieski, radość trwała tylko parę dni. "Zaczęły się wymioty i biegunka z krwią"
Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał, wszystko się nagrało. Zwierzę nie przeżyło, trwa ustalanie sprawcy
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy