Pod osłoną nocy wyłonił się jak potwór z jeziora. Nawet leśnicy nie są w stanie go powstrzymać
Przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Grójec pokazali internautom wyjątkowe nagranie. Dzięki zastosowaniu fotopułapki udało się nagrać gryzonia, który rozmiarami ustępuje tylko kapibarze. Przedstawiciele tego gatunku są świetnymi pływakami, a pod osłoną nocy robią coś, czego nie potrafi żadne inne stworzenie. Konstruowane przez nich budowle, zlokalizowane na kanałach i ciekach, są przyczyną konfliktów na linii zwierzę-człowiek.
Ukryta kamera nagrała największego gryzonia Eurazji. To zwierzęcy inżynier
Z fotopułapek korzysta coraz więcej przyrodników, gdyż pełni rolę cennego narzędzia umożliwiającego obserwowanie i rejestrowanie codziennych scen, jakie rozgrywają się w świecie dzikiej natury. Doceniają je zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy oraz internauci śledzący publikacje w mediach społecznościowych. Niektóre filmy nagrane przez ukrytą kamerę, która reagującą na czujnik ruchu, są wprost wyjątkowe i pobudzają wyobraźnię. Dzięki nim można zobaczyć naturalne zachowanie nawet najbardziej nieufnych i skrytych gatunków zwierząt.
Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Grójec opublikowali w mediach społecznościowych filmik, którego głównym bohaterem jest największy gryzoń żyjący w Eurazji. Pracowity osobnik został przyłapany na dopieszczaniu rodzinnej spiżarni pod osłoną nocy. Swoim zaangażowaniem i umiejętnościami mógłby zawstydzić niejedną złotą rączkę. Nie sposób powstrzymać go przed zrealizowaniem zamierzonego celu.
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebieBobry potrafią wywierać silny wpływ na środowisko, w którym żyją. Nic nie powstrzyma ich przed osiągnięciem celu
Bohaterem nagrania jest bóbr europejski (Castor fiber). To gryzoń, który może osiągnąć nawet 30 kilogramów masy ciała, natomiast jego długość może wynieść ponad 100 centymetrów, oczywiście wliczając w to ogon. Zwierzęta należące do tego gatunku są uważane za jednych z najlepszych budowniczych w świecie zwierząt. Konstrukcje wznoszone przez te gryzonie przyniosły ich autorom miano perfekcyjnych inżynierów i hydrotechników. Funkcjonowanie bobra w środowisku powoduje, iż przekształcaniu ulega krajobraz obszarów siedlisk hydrogenicznych.
Bobry budują tamy z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest stworzenie kryjówki niemalże doskonałej. Budowle wystające z wody, do których można się dostać jedynie nurkując, są skuteczną przeszkodą dla drapieżników oraz doskonałym miejscem na magazynowanie zapasów pokarmu. Ponadto największe gryzonie Eurazji potrafią zmieniać otaczające je środowisko na swoją korzyść. Regulują przepływ wody, aby kontrolować jej poziom. Z drugiej zaś strony negatywna rola bobrów przede wszystkim wiąże się z zalaniem użytków rolnych, uszkodzeniami gruntów w wyniku kopania nor, a także ściętymi drzewami, w tym owocowymi, co rodzi intensywny konflikt z rolnikami.
Bobry troszczą się o swoją rodzinę
Największą aktywność bobry wykazują nocą i to właśnie wtedy jednego z przedstawicieli tego gatunku przyłapano podczas pracy. W ciągu dnia zazwyczaj śpią, odpoczywają, pielęgnują futro lub szlifują zęby. Co ciekawe, bobry są gatunkiem monogamicznym, dlatego pozostają wierne wyłącznie jednemu partnerowi, dopóki śmierć ich nie rozłączy. Dopiero jego utrata skłania osobnika do poszukiwania nowego obiektu zainteresowania.
Specjaliści z Nadleśnictwa Grójec zdradzili, jak bobry radzą sobie w trakcie zimy:
Te pracowite zwierzęta jesienią w pobliżu swoich żeremi gromadzą zapasy, aby przetrwać zimę. W jednej takiej spiżarni może być zgromadzone od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych drzewek i gałęzi. Zależy to od wielkości bobrzej rodziny.
Komentujący nagranie nie ukrywają zachwytu nad tymi gryzoniami:
Zawsze je podziwiam za pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu.
Źródło: facebook.com/NadlesnictwoGrojec, wodr.poznan.pl