Swiatzwierzat.pl
Biały kot

fot. Pexels/Pixabay

Po czym poznać że kot jest głuchy? Poznaj niepokojące objawy

1 Września 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Głuchota to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród kotów. Nasz pupil może zmagać się z kłopotami ze słuchem od urodzenia albo nabyć je w czasie swojego życia. Przedstawiamy kilka czynników, które pozwolą Ci zauważyć, że z Twoim zwierzakiem dzieje się coś niedobrego.

Czy to prawda, że białe koty z niebieskimi oczami mają o wiele większe prawdopodobieństwo zmagania się z problemami ze słuchem? Niestety tak, a wynika to z podłoża genetycznego tych zwierząt. Co ciekawe, niektóre rodzaje kotów mają większą tendencję do zachorowania na głuchotę niż inne. Wynik to z cech wrodzonych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dlaczego białe koty częściej chorują na głuchotę?

Zależność ta wynika z genotypu tych zwierząt i jest ich cechą wrodzoną. Za białe umaszczenie i niebieski kolor tęczówek naszego pupila odpowiada kilka różnych genów, w tym gen łaciatości, geny albinotyczne, a także gen dominującej bieli. Z tego też powodu połączenie białego koloru sierści i niebieskich oczu jest niesamowicie rzadkie, a najczęściej spotyka się je u kotów syjamskich.

Okazało się, że jeden z wymienionych genów, odpowiedzialnych za taki wygląd kota, może przyczyniać się do uszkodzenia jego ucha wewnętrznego, a co za tym idzie, wpłynąć na pogorszenie słuchu u zwierzęcia. Najczęściej objawia się to między 4. a 6. dniem życia kociąt, ale może też wystąpić później.

Nie oznacza to jednak, że każdy kot o białej sierści i niebieskich oczach będzie cierpiał na głuchotę wrodzoną. Zależy to od określonego zestawienia genów i genotypu danego zwierzęcia, które są różne u każdego osobnika. Niestety, tendencja do głuchoty jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie ma na to żadnego lekarstwa. Jedynym wyjściem, jakie stosują hodowcy, jest eliminowanie osobników chorych z populacji.

BeFunky-collage - 2022-09-01T095529.864

Znaleziono ciało 61-latka. Na brzegu rzeki został jego pies

CZYTAJ DALEJ

Jak poznać, że nasz kot jest głuchy?

Kolor sierści nie jest jednak jedynym wskaźnikiem, który pomoże nam zauważyć, czy nasz kot cierpi na problemy ze słuchem. Głuchota może być nie tylko wrodzona, ale również nabyta w trakcie życia naszego pupila. Przedstawiamy kilka zachowań zwierzaka, które mogą być dla nas sygnałem, że z naszym kotem dzieje się coś niedobrego.

Kot nie reaguje na nasze wołanie

Ten znak wydaje się być tym najbardziej oczywistym. Wiadomo, że koty uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami i nie lubią, kiedy ktoś dyktuje im warunki, jeśli jednak całkowicie przestały reagować na nasze wołania, to znak, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Dotyczy to zwłaszcza codziennych czynności, jak reakcja na imię, prośba o zejście z mebli czy wołanie na jedzenie.

Kot stał się głośniejszy niż przedtem

Jeżeli nasz zwierzak zaczął nagle zaskakująco głośno mruczeć i miauczeć to warto się tym zainteresować. Może wynikać to z problemów ze słuchem. Jeżeli pupil nie słyszy sam siebie, zaczyna wydawać głośniejsze odgłosy. Charakterystyczne jest to zwłaszcza w nocy.

Kot jest bardziej czuły

Jeżeli widzisz, że Twój kot coraz bardziej i częściej przytula się do Ciebie, warto udać się z nim do weterynarza. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie przepadał on za tego typu czułościami. Koty, które mają kłopoty ze słuchem, zaczynają mieć bardziej wyostrzone inne zmysły, w tym ten dotyku. Co więcej, przez głuchotę mogą popaść w apatię i dlatego potrzebują czuć, że ich właściciel jest gdzieś obok.

Kot nie boi się głośnych dźwięków, ale jest płochliwy

Jeżeli nasz pupil przestał reagować na głośne dźwięki, takie jak odkurzacz czy nawet fajerwerki, to znaczy, że z jego słuchem nie jest dobrze. Jeżeli dodatkowo stał się bardziej płochliwy, należy udać się z nim do lekarza. Wynika to z faktu, że zwierzak nie słyszy odgłosów, ale kiedy nagle źródło dźwięku wyskoczy tuż przed nim, jest niesamowicie wystraszony.

Kot ma zmiany w uszach

Jeżeli zauważysz dziwne zmiany skórne w uszach Twojego pupila albo zaobserwujesz, że spędza on dużo czasu, drapiąc się lub ocierając w tym miejscu, może to oznaczać, że nabawił się jakiejś infekcji. Nie każda tego typu dolegliwość prowadzi do utraty słuchu, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Specjalista dokładnie zobaczyć kota i da nam znać, co jest przyczyną nietypowych zmian jego uszu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Źródło: wszystkookotach.pl, koty.pl

Tagi:

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: martynaa2112@gmail.com

Podobne artykuły

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >