Swiatzwierzat.pl

fot. Pexels/Pixabay

Po czym poznać że kot jest głuchy? Poznaj niepokojące objawy

1 Września 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Głuchota to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród kotów. Nasz pupil może zmagać się z kłopotami ze słuchem od urodzenia albo nabyć je w czasie swojego życia. Przedstawiamy kilka czynników, które pozwolą Ci zauważyć, że z Twoim zwierzakiem dzieje się coś niedobrego.

Czy to prawda, że białe koty z niebieskimi oczami mają o wiele większe prawdopodobieństwo zmagania się z problemami ze słuchem? Niestety tak, a wynika to z podłoża genetycznego tych zwierząt. Co ciekawe, niektóre rodzaje kotów mają większą tendencję do zachorowania na głuchotę niż inne. Wynik to z cech wrodzonych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dlaczego białe koty częściej chorują na głuchotę?

Zależność ta wynika z genotypu tych zwierząt i jest ich cechą wrodzoną. Za białe umaszczenie i niebieski kolor tęczówek naszego pupila odpowiada kilka różnych genów, w tym gen łaciatości, geny albinotyczne, a także gen dominującej bieli. Z tego też powodu połączenie białego koloru sierści i niebieskich oczu jest niesamowicie rzadkie, a najczęściej spotyka się je u kotów syjamskich.

Okazało się, że jeden z wymienionych genów, odpowiedzialnych za taki wygląd kota, może przyczyniać się do uszkodzenia jego ucha wewnętrznego, a co za tym idzie, wpłynąć na pogorszenie słuchu u zwierzęcia. Najczęściej objawia się to między 4. a 6. dniem życia kociąt, ale może też wystąpić później.

Nie oznacza to jednak, że każdy kot o białej sierści i niebieskich oczach będzie cierpiał na głuchotę wrodzoną. Zależy to od określonego zestawienia genów i genotypu danego zwierzęcia, które są różne u każdego osobnika. Niestety, tendencja do głuchoty jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie ma na to żadnego lekarstwa. Jedynym wyjściem, jakie stosują hodowcy, jest eliminowanie osobników chorych z populacji.

Jak poznać, że nasz kot jest głuchy?

Kolor sierści nie jest jednak jedynym wskaźnikiem, który pomoże nam zauważyć, czy nasz kot cierpi na problemy ze słuchem. Głuchota może być nie tylko wrodzona, ale również nabyta w trakcie życia naszego pupila. Przedstawiamy kilka zachowań zwierzaka, które mogą być dla nas sygnałem, że z naszym kotem dzieje się coś niedobrego.

Kot nie reaguje na nasze wołanie

Ten znak wydaje się być tym najbardziej oczywistym. Wiadomo, że koty uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami i nie lubią, kiedy ktoś dyktuje im warunki, jeśli jednak całkowicie przestały reagować na nasze wołania, to znak, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Dotyczy to zwłaszcza codziennych czynności, jak reakcja na imię, prośba o zejście z mebli czy wołanie na jedzenie.

Kot stał się głośniejszy niż przedtem

Jeżeli nasz zwierzak zaczął nagle zaskakująco głośno mruczeć i miauczeć to warto się tym zainteresować. Może wynikać to z problemów ze słuchem. Jeżeli pupil nie słyszy sam siebie, zaczyna wydawać głośniejsze odgłosy. Charakterystyczne jest to zwłaszcza w nocy.

Kot jest bardziej czuły

Jeżeli widzisz, że Twój kot coraz bardziej i częściej przytula się do Ciebie, warto udać się z nim do weterynarza. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie przepadał on za tego typu czułościami. Koty, które mają kłopoty ze słuchem, zaczynają mieć bardziej wyostrzone inne zmysły, w tym ten dotyku. Co więcej, przez głuchotę mogą popaść w apatię i dlatego potrzebują czuć, że ich właściciel jest gdzieś obok.

Kot nie boi się głośnych dźwięków, ale jest płochliwy

Jeżeli nasz pupil przestał reagować na głośne dźwięki, takie jak odkurzacz czy nawet fajerwerki, to znaczy, że z jego słuchem nie jest dobrze. Jeżeli dodatkowo stał się bardziej płochliwy, należy udać się z nim do lekarza. Wynika to z faktu, że zwierzak nie słyszy odgłosów, ale kiedy nagle źródło dźwięku wyskoczy tuż przed nim, jest niesamowicie wystraszony.

Kot ma zmiany w uszach

Jeżeli zauważysz dziwne zmiany skórne w uszach Twojego pupila albo zaobserwujesz, że spędza on dużo czasu, drapiąc się lub ocierając w tym miejscu, może to oznaczać, że nabawił się jakiejś infekcji. Nie każda tego typu dolegliwość prowadzi do utraty słuchu, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Specjalista dokładnie zobaczyć kota i da nam znać, co jest przyczyną nietypowych zmian jego uszu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: wszystkookotach.pl, koty.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot kładzie się w nogach? To nie altruizm, chodzi o coś więcej niż miłość
Czytaj więcej >

Koty

Przybył do nich sam, bez mamy i rodzeństwa. Gdy kociak dorósł, nabrał uroczego przyzwyczajenia
Czytaj więcej >

Koty

Tak się kończy samodzielne strzyżenie kota. Właścicielka zaliczyła spektakularną wpadkę
Czytaj więcej >

Koty

Mama myślała, że się rozpłynie, widząc co kot robi z jej córeczką. Od razu chwyciła za telefon
Czytaj więcej >
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]