Swiatzwierzat.pl
Przestraszony kot canva PRO

fot. soupstock, canva.com

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

30 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Zastanawiałeś się kiedyś, czego twój kot boi się najbardziej? Jak się okazuje, przedstawicieli tego gatunku łączy kilka określonych lęków. Warto się o nich wiedzieć, by nie narażać swojego zwierzaka na niepotrzebny stres.

Mimo że koty należą do drapieżników, to tak naprawdę są bardzo delikatnymi stworzeniami. Przyczyn ich ostrożności można doszukiwać się w łańcuchu pokarmowym, w którym koty są jednocześnie drapieżnikami i ofiarami. Ze względu na to muszą pozostawać czujne i nieufne.

Czego boją się koty?

1. Fajerwerki, błyskawice

Głośne dźwięki połączone z hukiem uruchamiają w zwierzętach lęk pierwotny i narażają je na ogromny stres. Koty w większości wolą spokojniejsze i ciche otoczenie, jednak potrafią przyzwyczaić się do określonego hałasu, gdy są na niego wystawione od młodości. Fajerwerki i głośne wystrzały to jednak za dużo dla naszych czworonogów. Warto o tym pamiętać, w szczególności w okresie Nowego Roku.

2. Obcy

Gość w domu to dla wielu kotów sygnał do ukrycia się. Jednak warto zauważyć, że wiele zależy od wczesnego dzieciństwa. Koty, które miały kontakt z obcymi już na początku swojego życia, będą znacznie bardziej otwarte. Pozostałe za to będą potrzebowały dużo czasu i czułości, by przyzwyczaić się do nowej osoby.

3. Nowe zwierzę w domu

Gdy nowe zwierzę pojawi się w domu, narusza ono terytorium kota. Nie ma znaczenia, czy mówimy tu o psie, śwince morskiej czy innym kocie. Zwierzę może potrzebować trochę czasu, by nabrać zaufania do nowego towarzysza. Jeśli jednak czworonóg miał już od małego kontakt z innym stworzeniami, znacznie łatwiej mu będzie zaprzyjaźnić się z drugim zwierzęciem.

Strzyżak jeleni canva PRO

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

CZYTAJ DALEJ

4. Nieznane przedmioty

Kot boi się ogórków? Przerażają go balony lub banany? Takie historie właściciele kotów przytaczają regularnie. Jeśli zauważymy, ze coś wywołuje ataki paniki u naszego mruczka, lepiej usunąć to z otoczenia lub wprowadzać powoli, by mógł się przyzwyczaić.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Źródło: Popularne

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >