Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Plaga jadowitych skorpionów w Egipcie. 3 osoby nie żyją, kilkaset jest rannych
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 15.11.2021 01:00

Plaga jadowitych skorpionów w Egipcie. 3 osoby nie żyją, kilkaset jest rannych

Skorpiony
pixabay/stux

Zagraniczne media przekazały druzgocące wieści ws. rosnącej liczby ofiar śmiertelnych ukąszeń jadowitych pajęczaków. W ubiegły weekend 3 osoby zmarły po ukąszeniu przez skorpiony w egipskim mieście Asuan, zaś 453 odniosło obrażenia.

W Egipcie zapanowała dramatyczna sytuacja. Tamtejszy przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia ostrzega, aby mieszkańcy kraju położonego nad Nilem oraz turyści mieli mieć się na baczności i unikali wychodzenia z domu oraz spacerów w okolicach drzew. Wszystkiemu winne są skorpiony.

Lekarze biją na alarm ws. plagi jadowitych skorpionów

Jak informuje BBC, nagły wzrost zagrożenia nie jest dziełem przypadku. Pojawienie się niebezpiecznych pajęczaków w mieście Asuan spowodowane jest gwałtownymi burzami z ulewami i gradem, które w ostatnim czasie nawiedziły południowy Egipt.

Wiele osób straciło dach nad głową, część z nich wciąż pozostaje bez energii elektrycznej. Tymczasem na ulicach pojawiło się zatrzęsienie skorpionów, a także węży, które zostały wymyte z ich naturalnych siedlisk.

Od czasu burzy 3 osoby zmarły wyniku przyjęcia śmiertelnej dawki jadu. Ponad 450 Egipcjan wymagało pilnej opieki medycznej i przyjęcia antidotum. 

Sprawa okazała się do tego stopnia poważna, że do szpitali oddelegowano miejscowych lekarzy uczestniczących w kampanii szczepień przeciw Covid-19, natomiast ośrodkom medycznym w pobliżu Asuanu dostarczono dodatkowe dawki preparatu detoksyfikującego.

Niebezpieczna fauna lądowa

Mieszkańcom Egiptu zagrażają skorpiony z gatunku Androctonus crassicauda, które charakteryzują się grubymi ogonami. Zwierzęta te należą do najbardziej śmiercionośnych na świecie, a ich jad jest w stanie zabić dorosłego człowieka w czasie krótszym niż godzina.

Objawy związane z rozległym działaniem jadu mogą obejmować trudności w oddychaniu, drganie mięśni i nietypowe ruchy głowy.

Powołując się na opinie doświadczonych podróżników, przypominamy, aby podczas odpoczynku w egzotycznych krajach zawsze sprawdzać buty przed ich założeniem. Skorpiony i inne owady uwielbiają ciepłe i ciemne przestrzenie, dlatego buty jawią im się jako idealne schronienie.

Zobacz nagranie:

Źródło: BBC

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami