Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Piszczy, a na jego tułowiu widać czaszkę. To największy w Polsce okaz tego gatunku
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 27.05.2024 16:11

Piszczy, a na jego tułowiu widać czaszkę. To największy w Polsce okaz tego gatunku

Zmierzchnica trupia główka
fot. Canva/Mohamed Haddad

W Polsce żyje wiele niezwykłych zwierząt, o których wielu z nas nawet nie ma pojęcia. Mało kto wie, że największym motylem w naszym kraju jest zmierzchnica trupia główka, której nazwa nie jest przypadkowa. Jej niezwykły wygląd to dopiero początek, bowiem jej umiejętności mogą zaskoczyć. 

Zmierzchnica trupia główka - największy motyl w Polsce

Ten niezwykły okaz zamieszkuje część Europy, Azji, a nawet Afryki. Zmierzchnica trupia główka to największy motyl w Polsce i można go spotkać na terenie całego naszego kraju, jednak zauważenie go może być bardzo trudne. Gatunek ten jest wędrowny, a pierwsze pokolenie pojawia się w maju i czerwcu, drugie zaś w okresie od sierpnia do października. Odżywiają się głównie miodem, a dzięki wydzielanym substancjom chemicznym może wejść do ula lub gniazda i nie zostać zaatakowanym. 

Trudno nie wspomnieć o wyjątkowym wyglądzie motyla, bowiem jego sam rozmiar robi ogromne wrażenie. Jego rozpiętość skrzydeł potrafi sięgać 10–14 cm, natomiast gąsienice dorastają do 13 cm. Potrafią ważyć nawet 10 g. Charakterystyczną cechą zmierzchnicy trupiej główki jest symbol znajdujący się na tułowiu, przypominający ludzką czaszkę, stąd jego nazwa. 

Zmierzchnica trupia główka
fot. Muséum de Toulouse, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki Przeraźliwy pisk w gnieździe Wrotki. Kamery uchwyciły "porywacza"

Przenikliwe dźwięki największego motyla w Polsce

Większość motyli nie wydaje dźwięków i faktycznie trudno je usłyszeć. Część gatunków komunikuje się za pomocą sygnałów wizualnych i chemicznych. Zmierzchnica trupia główka posiada jednak umiejętność wydawania odgłosów, a wszystko dzięki trąbce, przez którą wydmuchuje powietrze. W ten sposób udaje jej się wytwarzać przenikliwe, piskliwe dźwięki. 

Zmierzchnica trupia główka emituje odgłosy w momentach zagrożenia i poczucia niebezpieczeństwa. Ponadto jest zwierzęciem nocnym, dlatego jego wychwycenie może być dla nas dość kłopotliwe, podobnie jak jego obserwacja. Motyle te nie wychodzą z ukrycia, póki nie zapadnie zmrok.

Zmierzchnica trupia główka
fot. Canva/Mohamed Haddad

Największe motyle w Polsce prawie jak... kolibry

Zmierzchnica trupia główka może pochwalić się niezwykłymi umiejętnościami. Jak już wiemy, odżywia się głównie miodem, który podkrada pszczołom z ich ula. W jaki sposób to robi? Otóż okazuje się, że motyle te potrafią zawisnąć w powietrzu niczym kolibry. Wykorzystują tę umiejętność podczas spijania miodu. 

Warto również wspomnieć, że zmierzchnice są mistrzami kamuflażu. Dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi potrafią wtopić się w korę drzewa czy ziemię. Kolory te występują w naturze, dzięki czemu z łatwością się kamuflują, unikając tym samym zagrożenia. 

Zmierzchnica trupia główka
fot. Canva/altmodern