Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies podsiada Cię nie przez przypadek. Nie zawsze robi to z miłości, jeden z powodów jest zapisany w genach
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 21.01.2024 09:14

Pies podsiada Cię nie przez przypadek. Nie zawsze robi to z miłości, jeden z powodów jest zapisany w genach

Pies mops
Pies mops, źródło: pexels.com @Odkryli, że kot boi się korzystać z drapaka. Coś wpełzło do wnęki, nie chcieli mieć z nim do cz

Wiele psów uwielbia podsiadać swoich właścicieli. Jednych to rozczula, innych denerwuje. Warto wiedzieć jednak, że zwierzaki nie robią tego z czystej złośliwości. Psy zachowanie to mają zapisane w genach. Co więcej, pełni ono funkcję ważnego komunikatu. Sprawdź, co Twój pupil chce Ci powiedzieć, kiedy zajmuje Twoje ulubione miejsce na kanapie lub fotelu. Zdziwisz się, jak wiele ma Ci w ten sposób do przekazania!

Czy pies może być złośliwy?

Zrozumienie psich zachowań jest ogromnym wyzwaniem. Nawet najbardziej uważni i dobrze wyedukowani właściciele czworonogów nie są w stanie wychwycić wszystkich tajników zwierzęcej mowy. Nie oznacza to jednak, że nie warto się w tym obszarze stale rozwijać. Im lepiej zrozumiesz swojego pupila, tym lepsza będzie Wasza relacja i tym łatwiej będzie Ci nauczyć psa schematów, które ułatwią oraz umilą Wasze wspólne życie. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego pies notorycznie ich podsiada. Niektórzy sądzą, że ma to związek z wrodzoną złośliwością. Nic bardziej mylnego. To zwyczaj, który podpowiada czworonogom instynkt. Upodobanie do zajmowania ulubionego miejsca opiekuna może wynikać z kilku powodów.

pexels-cottonbro-studio-4056472.jpg
Dlaczego psy lubią podsiadać człowieka? Źródło: pexels.com @cottonbro studio
Trzaskający mróz w całym kraju, a on przywiązany do płotu. Sprawca zostawił przy psie coś jeszcze

Dlaczego pies podsiada właściciela?

Dla wielu psów najważniejszą istotą w życiu jest opiekun. Czworonóg połączony ze swoim właścicielem wyjątkową więzią czuje się bezpiecznie, kiedy może spędzać czas tuż przy boku zaufanej osoby. Kiedy nie jest to możliwe, alternatywą zapewniającą poczucie bezpieczeństwa jest leżenie w miejscu, które psu kojarzy się z opiekunem. Dlatego wiele domowych pupili tak często korzysta z okazji i ucina sobie drzemkę na ulubionym fotelu czy kanapie swojego właściciela. Warto wiedzieć, że to nie jest jedyny powód. Zdarza się, że psy podsiadają człowieka kierowane czymś innym. 

pexels-meruyert-gonullu-6589014.jpg
Psy dążą do tego, aby być jak najbliżej osoby przy której czują się bezpiecznie. Źródło: pexels.com @Meruyert Gonullu

Upewnij się, czy Twoje zwierzę ma zaspokojone wszystkie potrzeby

Psy są bardzo inteligentnymi istotami, charakteryzującymi się dużymi potrzebami społecznymi. Oznacza to, że wiele czworonogów każdego dnia potrzebuje spędzić czas ze swoim opiekunem. Dlatego jeżeli zbyt długo ignorujesz pupila, może on zacząć robić wiele rzeczy, byleby tylko zwrócić na siebie Twoją uwagę. Jedną ze strategii, z której regularnie korzysta wiele czworonogów, jest zajmowanie miejsca swojego właściciela. Pies doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki temu czy tego chcesz, czy nie, będziesz musiał poświęcić mu uwagę, chociażby po to, aby przegonić go ze swojego miejsca.

Twój zwierzak często Cię podsiada? Zamiast utrwalać w sobie przekonanie, że jest złośliwy i przepędzać go ze swojej ukochanej miejscówki upewnij się, czy poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu. Być może zaledwie 5 minut wspólnej zabawy wystarczy, aby pupil poczuł się zauważony. Całkiem możliwe, że wtedy odzyskasz przestrzeń na swoim ukochanym fotelu czy kanapie. 

pexels-meruyert-gonullu-6589063.jpg
Niektóre psy potrzebują każdego dnia znaleźć się w centrum uwagi swojego opiekuna. Źródło: pexels.com @Meruyert Gonullu

Źródło: zwierzaki.pl