Swiatzwierzat.pl
Wścieklizna

unsplash/Włodzimierz Jaworski

Weterynarze ostrzegają, chodzi o dokarmienie dzikich zwierząt

1 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pilny komunikat właśnie obiegł całą Polskę. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie przestrzega przez karmieniem i zabawą ze zwierzętami wolnożyjącymi. Zauważa, że kontakt z nimi wiąże się z potencjalnym ryzykiem zarażenia wścieklizną oraz wieloma innymi schorzeniami. Rodzice powinni szczególnie uważać na swoje pociechy.

Zagrożenie związane z falą przypadków wścieklizny nie dotyczy już wyłącznie Mazowsza. W wielu powiatach na terenie całej Polski ruszają dodatkowe akcje szczepienia lisów, a eksperci ostrzegają, że wchodzenie w bliski kontakt z dziką zwierzyną może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Zagrożenie wścieklizną jest wciąż aktualne

Chociaż w Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy, nie wolno zapominać, że na tę śmiertelną chorobą mogą zapaść również inne stworzenia. Jak wyjaśnia Paweł Wałaszek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie, zapadają na nią także wiewiórki, jeże, jenoty, kuny, borsuki oraz psy i koty.

– Są to wszystko zwierzęta, które są monitorowane, jeśli chodzi o zwierzęta, które da się ustalić. Dużym kłopotem jest natomiast gdy kot, wiewiórka czy kuna ucieknie. Nie ma kogo wtedy obserwować. Wtedy to zagrożenie jest dość duże - zauważa podczas audycji w Radiu RDN Małopolska.

Oprócz tego, ekspert wyjaśnił, dlaczego dokarmianie dzikich i wolno żyjących zwierząt może być bardzo niebezpieczne. Nie chodzi wyłącznie o możliwość zarażenia się wścieklizną.

- Najwięcej pogryzień jest dzieci, które chcą pogłaskać zwierzątko, albo rodziców, które odpychają to zwierzątko od swojej pociechy i sami ulegają ugryzieniu - tłumaczy Paweł Wałaszek i dodaje. - Dobra zabawa z jeżem może skończyć się świerzbem w najlepszym wypadku lub grzybicą, która się bardzo długo goi.

Sala lekcyjna

Skandaliczny przebieg lekcji religii. Dzieci uczą się, że „zwierzęta nie czują i są jak roślinki"

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać wściekliznę u zwierząt?

Wścieklizna rozprzestrzenia się, gdy wirus przeniesie się do krwiobiegu ofiary poprzez ślinę lub mocz zarażonego zwierzęcia. W przypadku psów czy kotów najczęstszą przyczyną zarażenia się wścieklizną jest pogryzienie przez innego zarażonego czworonoga lub dzikie zwierzę.

Mniej więcej przez miesiąc od zakażenia wirus rozmnaża się w organizmie ofiary, nie powodując żadnych objawów. Po tym czasie atakuje układ nerwowy zwierzęcia i rozwija się w błyskawicznym tempie.

Najczęstszymi objawami tej choroby jest ślinotok, agresywne zachowanie, napady szału i gryzieniem ziemi czy kamieni. Oszalały pies atakuje zwierzęta i ludzi, ale też przedmioty, np. meble, a choroba kończy się wyjątkowo bolesną śmiercią.

Ze względu na zagrożenie wynikające z rozprzestrzenienia wirusa wścieklizny szczepienie każdego psa jest w Polsce obowiązkowe. Mieszkańcy proszeni są o zwiększenie swojej czujności i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Zagrożenie czyha przede wszystkim w lasach, parkach oraz na obrzeżach lasów.

Źródło: rdn.pl

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Dzień Bez Futra. Jak wygląda rzeczywistość ferm futrzarskich?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaki zodiaku i ich zwierzęta mocy. Znasz swoje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >