Podaruj zwierzętom magię świąt. Ruszyła zbiórka prezentów
Stołeczny ratusz poinformował, iż już za moment rozpocznie się wielka zbiórka świątecznych prezentów dla zwierzaków z Warszawskiego ZOO. Każdy, kto chce wziąć udział w zbiórce, może dostarczyć podarki na teren ogrodu. Jakie prezenty są dla zwierząt najlepsze?
Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen pięknych chwil, które warto zatrzymać w pamięci. W wielu domach z pewnością już rozpoczęły się przygotowania do tegorocznych obchodów oraz pierwsze wypady do sklepów w poszukiwaniu prezentów. Tymczasem pracownicy stołecznego ogrodu zoologicznego pragną, aby ich podopieczni również mogli poczuć wyjątkową atmosferę świąt.
Zwierzęta też chcą mieć święta
Od 6 grudnia rusza zbiórka prezentów dla podopiecznych Warszawskiego ZOO. Akcja ma na celu propagowanie zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt oraz wzbogacanie środowiska, które jest niezbędne dla dobrostanu zwierząt będących pod opieką ludzi.
- W praktyce oznacza to dość szeroki wachlarz działań polegających na: organizowaniu przestrzeni wybiegów tak, aby zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo, wygodę, miejsca kryjówek; urozmaicenie wystroju; zorganizowanie czasu, a także dostarczenie bodźców niezbędnych do zachowania dobrej formy fizycznej i psychicznej - czytamy na stronie stołecznego ratusza.
Stworzeń do obdarowania jest ponad 13 tysięcy, a wśród nich niedźwiedzie polarne Gregor i Aleut, goryle Azizi, Bwana, Viking, szympansy Lucy, Szymon, Frodo, lwy Sofia i Zulus, lemury katta czy surykatki.
Jakich prezentów nie mogą doczekać się zwierzaki? Wszystko zależy od gatunku, a nawet konkretnego osobnika - m.in. jego płci, stanu zdrowia, indywidualnych upodobań, a przede wszystkim fantazji i wyobraźni ich opiekunów. Niektóre z zebranych darów zostaną użyte wprost jako zabawki, inne posłużą do stworzenia konstrukcji, po których można chodzić lub ukrywać tam przysmaki.
Potrzebne są przede wszystkim:
nowe koce
duże, nieuszkodzone kosze wiklinowe
sztuczne kwiaty do ozdoby wolier
nowe beczki plastikowe lub beczki po produktach spożywczych
niezniszczone i czyste kastry oraz wiadra plastikowe
smakołyki dla słoni: galaretki, wiórki kokosowe, chrupki kukurydziane, miody, dżemy, soki malinowe, płatki owsiane, przyprawy, fistaszki, agar.
Opiekunowie zoo przypominają, że w naturze zwierzęta większość czasu spędzają na aktywnościach związanych z pozyskaniem żywności – roślinożercy szukają zasobów jedzenia, drapieżniki tropią ofiary, polują, jedzą, a nawet ukrywają pokarm na później. Muszą znaleźć i dotrzeć do źródeł wody. Pozostały czas przeznaczają na znalezienie miejsca kryjówki lub odpoczynku oraz sen, dlatego można powiedzieć, że w ich słowniku nie występuje słowo "nuda".
Sytuacja prezentuje się nieco odmiennie w przypadku warunków ogrodów zoologicznych. Wszystkie troski o żywność i miejsce do ukrycia są nieaktualne – opiekunowie dbają nie tylko o to, by zwierzęta miały gdzie odpoczywać i co jeść, ale też o to, by dieta była dobrze zbilansowana. Zwierzętom zostaje więc dużo czasu na inne zajęcia, dlatego świąteczne zabawki pomogą im w aktywnościach i treningu.
Włącz się w zbiórkę
Przysmaki i inne prezenty można dostarczać od 6 do 31 grudnia w godzinach 7-19 u pracowników ochrony przy dwóch czynnych obecnie wejściach do stołecznego zwierzyńca - od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego. Opiekunowie zwierząt apelują, żeby przynoszone rzeczy były czyste oraz zapakowane w foliową torbę lub worek.
Zwierzęta czekają na mniejsze i większe podarki. Może podczas świątecznych przygotowań uda Ci się znaleźć coś, z czego będą zadowolone?
Więcej na temat zbiórki znajdziesz na facebookowym fanpejdżu ZOO. Źródło: um.warszawa.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
Kotka leżała na klatce schodowej a obok niej list. Pod kocem skrywała słodką niespodziankę
Weterynarze ostrzegają, chodzi o dokarmienie dzikich zwierząt
Najlepsza mama pod słońcem. Świnia za wszelką cenę była gotowa ratować swoje młode